Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Další ze série článků "Nebuďte negramotní", který poukazuje na stále přetrvávající elektrotechnickou negramotnost, která je o to zarážející, že často přerůstá až v xenofobní hysterii "významných" konstruktérů a výrobců zesilovačů končící hony na ty co je znalostmi výrazně převyšují.

Někdo tyto stránky komentoval slovy "Jeho website je odporná a neetická snůška, kterou člověk s nepokřivenou osobností nemůže nikdy zplodit. Screenshoty z cizích fór, kterými svůj web tapetuje jsou pak tou nejhorší zvrácenosti."

Jak již z názvu tohoto webu vyplývá, Hi-Fi svět Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích, jeho obsah není jenom o technické stránce, ale často o dění kolem, pokud se někomu zdají být Screenshoty z cizích fór tou nejhorší zvrácenosti, což tak se spíše zaměřit a hlavně zamyslet nad obsahem a autory doložených Screenshotů.

 

Historie článků Nebuďte negramotní

Jednotlivé články

 

vždy reagovali na konkrétní problematiku, vždy jsem poukázal ne potřebu se více zaměřit na problematiku a až potom vynášet soudy. Články tak mnohým pomohli k pochopení té či oné oblasti, ale našli se i takoví, kteří ani netušili o čem je řeč a zamýšlený cíl postupné nabývání elektrotechnické gramotnosti se jim spíše vzdálil.

 

Souboj Titánů

Souboj Titánů - poslechová akce konaná 4. června v Rožnově pod Radhoštěm na hotelu Relax, napověděla že zesilovače HQQF nebudou poslechově zas takový propadák k čemuž je mnozí dopředu předurčovali.

Výsledkem akce bylo spíše značné rozhádání se komunity výrobců a konstruktérů, pro Hi-Fisty to byla jen zajímavá akce, která rychle dozněla, ale na hifi_slovanetu se jako vždy rozpoutala ukrutná bouře, všichni napadali všechny a všechno, byli zpochybněni účastníci, prostor i technika.

Funkčnost a poslouchatelnost HQQF se následně stala dominantním cílem pro frontální internetový útok nezúčastněných.

 

Pointa, kde se stala chyba

Jako jenu z hlavních point nepochopení považuji, nepatrnou drobnost při měření, kde se měřilo při značně vyšším výkonu, než se v akustickém signálu vůbec může vyskytnout. Na výstupu zesilovač jsem použil nad akustický filtr, který se uplatňuje až nad 100kHz, při jeho návrhu bylo vycházeno z akustických vlastností, které jsou popsány v článku SACD, blíže vinylu? a dalších.

Úroveň signálu s frekvenci prudce klesá a na vysokých kmitočtech je jen zlomek výkonu, výkon v okolí 100kHz je o 50dB níže než na spodním pásmu. Při měření se musí tento pokles výkonu s frekvencí zohlednit a musí se měřit v oblastech kde se akustický signál může skutečně vyskytovat, pro větší úrovně je nutno měřit před tímto filtrem. Je také možnost tento filtr úplně vyřadit a nepoužít, jde pouze o nenápadnou feritovou perlu.

 

 

Tato nenápadná feritová perla však může zanést spolu s dlouhým přívodním vedením a měřením ne na výstupních svorkách, ale až na samotné zátěži, jistou chyby měření, obzvláště pokud se někdo snaží dostat ze zesilovače  až 10000x větší výkon než se běžně a akustickém spektru může vyskytovat.  

Měřících znalostí prostá komunita hifi_slovanetu, však ani netuší o čem je řeč a můj text je jim jen pro smích, mají jediný cíl a tím je jakýmkoliv způsobem zdiskreditovat HQQF či jeho stvořitele. Pavel Dudek, stejně jak Ondřej Plachý, Vladimír Bunta a mnozí další, vidí jediné vysvětlení a tím je přechodové zkreslení.

 

Umění číst schémata

Umění číst schémata právě na hifi_slovanetu naprosto chybí, stejně jak kdekoliv jinde. Jak čas plyne, ubývá elektrotechnicky gramotných lidí a umění číst schémata se naprosto vytrácí.

Lidé nerozumí psanému textu, a již vůbec nerozumí schématům, neumí si tu či onu funkci vysvětlit a pak jim nezbývá než slepě papouškovat, co jim řekl ten, kterému jen bezmezně věří.

 

Topologie Federmann

Problematice porozumění schématům jsem se dostatečně věnoval v části článků patřících do Topologie Federmann, kde jsem se pokusil každý obvod a jeho podstatu s detaily dostatečně rozvést.

Nedá se tedy říci, že by byly mé schémata nečitelné a nesrozumitelné, ale k jejich pochopení je stále zapotřebí jistého odborného základu, který se mnohých nedostává.

Pavel Dudek, stejně jak Ondřej Plachý, Vladimír Bunta a mnozí další, se bezhlavě ženou za  přechodovým zkreslením, na které jsou zvyklí ze svých zesilovačů, přičemž ani netuší že by se měli inspirovat v článku Nebuďte negramotní popáté, aneb 83 let nepochopená celková zpětná vazba, kde jsem ukázal, že je nutné měřit v místě odkud je celková ZV, neboť toto je místo, které je pro zesilovač to, kde zaručuje své parametry, vše za ať je to výstupní filtr čí vedení, potažmo reproduktorová výhybka, již nemůže být tím místem kde by se daly seriozně měřit vlastnosti zesilovače, ale je místem kde naměříme chování vedení či výhybky a podobně

 

Exploze neznalosti a xenofobie na hifi_slovanetu

Naprostá neznalost a xenofobie z náhodného poznání doslova ovládly hifi_slovanet, jinak si nelze vysvětlit fakt, že mnou předložené vysvětlení, které Ondřej Plachý sic s výsměchem překopíroval a předhodil fóru, nenašlo cestu k žádnému z konstruktérů a všichni se vrhli cestou podbízenou Pavlem Dudkem, přechodové zkreslení a od této chvíle dominovalo na hifi_slovanetu jen přechodové zkreslení, podpořené neuměním číst schémata a nemohoucností si vytvořit svůj názor.

 

 

Daněček a Pavel dudek s jednáním jim vlastním se k problematice vyjadřovali, pochopit, že nominální výkon na nízkých frekvencích může být poněkud vyšší jak skutečně se vyskytující při frekvencích 100kHz bylo nad jejich síly pochopit. Fakt, že by měl být poměr mezi těmito výkony cca 10000:1 jim poněkud unikal a stále uniká.

Jsme však v českých zemích a když nemůže někdo někoho pochopit a hrozí, že by mohl být nakonec chytřejší než si mnozí myslí, je třeba to okamžitě oznámit jeho šéfům, jak za starého režimu, je třeba s takovým člověkem exemplárně zatočit, viz příspěvek Merhauta.

 

Charaktery k pohledání

 

V každé komunitě či společnosti se vždy najdou i slušní lidé, ale jejich hlas je většinou překřičen, těmi silnějšími a hlavně mocnějšími, trvá pak velmi dlouho než se ukáže pravda v plné podobě, stejně jak s Miladou Horákovou.

 

 

 

Internet je prostor, který vytváří virtuální realitu a skutečnost jde často stranou, ne jinak je tomu nyní. Hlas přítomných na Rožnovské akci je zadupáván do země a ti co na akci vůbec nebyli, ví přesně jak to bylo, jak to znělo, jak to mělo znít, ti jsou ti praví o rozhodování kam se bude vše ubírat.

 

  

"Mistr" Merhaut však nemešká a stále se snaží o likvidaci mé osoby jakýmkoliv způsobem, co naplat, že by se spolu s ostatními mohl dopouštět trestného činu zvaného Cyberstalking.

  

Závěr

Článek jsem věnoval elektrotechnické gramotnosti a tou by se měli mnozí ubírat, nenechat se bezhlavě strhnout k adrenalinovým honičkám za čímkoliv, ale více přemýšlet a domýšlet hlavně následky svého chování.

Zde je pěkně vidět na příkladu deformovaného signálu, kde nebyla jasně prokázána příčina deformace, osobně jsem se při měření vyjádřil, že jde spíše o indukované napětí, se kterým máme již zkušenosti při Perysově měření. Byly udělány ukvapené závěry a komunita započala v pokračováním několik let trvající štvavé kampaně o nefunkčnosti topologie a naprostých nesmyslech o nějaké možnosti se od hifi_slovanetu čemukoliv přiučit.

 V hledání pravé příčiny deformace signálu jim zabránil vlastní strach z poznání, xenofobie před něčím novým či jiným než na co jsou ve své komunitě zvyklí, než je jim jejími vůdci neustále předkládáno.

 

 

Přes tisíc příspěvků o někom, jak neustále tvrdí, je jim naprosto ukradený, o někom komu nejdříve znemožnili se na místě samém vyjádřit, ale stále se musí vést štvavá a nikdy neutuchající kampaň, aby náhodou zbytek komunity neprocitl a nezjistil, že mnohé může být taky trochu jinak, jak se již stalo u Rožnovských poslechových testů, nefunkčnosti topologie a naprostých nesmyslů o nějaké možnosti se od hifi_slovanetu čemukoliv přiučit.

Ta nepatrná perla se při akustickém signálu chová spolu s vodičem jako indukčnost, ale pokud je signál mnohonásobně větší, například 10000 krát než se běžně v akustickém signále vyskytuje , pak se na vodiči indukuje nemalé napětí, které se projeví jako deformace původního signálu, ale to jsme se dostali do oblasti elektromagnetického pole.

 

Zde je několik měření i pro velké výkony a frekvence, pro jistotu bez výstupního filtru

 

 

Ale komunita hifi_slovanetu, má svůj jasný cíl a poslání, nějaká elektrotechnická gramotnost musí jít stranou.

 

 

 

Diskuse

 

 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz