Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

Další ze série článků "Nebuďte negramotní", který poukazuje na stále přetrvávající elektrotechnickou negramotnost, která je o to zarážející, že se s ní můžeme setkat u "významných" konstruktérů a výrobců zesilovačů.

 

 

Historie

Podíváme-li se do historie, pak zjistíme, že se historie opakuje. Jako jeden z prvních se celkovou zpětnou vazbou zabýval Harold Stephen Black, který podal svůj vynález na Americký Patentový úřad již 8. srpna  1928.

Myšlenka však byla natolik novátorská a v rozporu s tehdejšími zvyklostmi a uznávanými standardy, že "Mistři" úředníci nebyli vůbec schopni pochopit samotnou podstatu a proto patent z počátku striktně odmítali.

Teprve po pěti letech se  H.S. Blackovi podařilo, že byl 22. dubna 1932 patent US Patentovým úřadem přijat, zveřejněn byl o dalších pět let později 21. prosince 1937 pod číslem 2 102 671. Od zrodu myšlenky k jejímu patentování, tak uplynulo neuvěřitelných 9 let!

 

 

 

 

 

Celková zpětná vazba

Na téma celkové zpětné vazby jsem toho v minulosti napsal více jak dost, jak se ukazuje mnohým to ještě dost není a stále přetrvávají v jejím pochopení značné nedostatky.

Mé pojetí celkové zpětné vazby s ohledem na mnou popsanou Dynamickou saturaci, jako příčinu Tranzistorového zvuku!  a hlavně Vliv rezervy zisku na zkreslení je natolik novátorské a v rozporu se současnými zvyklostmi a uznávanými standardy, že "Mistři" konstruktéři nejsou vůbec schopni pochopit samotnou podstatu a proto je striktně odmítají.

  

Pavel Dudek

Ve své době "věhlasný" konstruktér zesilovačů známých pod označením DPA, který posunul hranice zesilovačů o kousek dále, dnes stojí u jejich reinkarnované podoby známe pod označením HYPA, ale zároveň se s nim můžeme setkat jako s velmi tvrdým odpůrcem zesilovačů mé provenience s označením HQQF.

 

 

 

Bunta Vladimír

Slovenský "věhlasný" konstruktér zesilovačů známých pod označením BV_audio, který je pod touto značkou vyrábí, ale zároveň se s nim můžeme rovněž setkat jako s velmi tvrdým odpůrcem zesilovačů mé provenience s označením HQQF.

 

 

Závěr

Tento článek krom H.S. Blackova patentu na celkovou zpětnou vazbu zdánlivě nepřináší nic nového, jen poukazuje na několik předchozích článků kde je mnoho dostatečně vysvětleno, ale také na fakt, že mnozí "Mistři" konstruktéři ne že by nepochopili mé texty, ale oni nechápou ani 83 let starou podstatu Blackova patentu z roku 1928!

Vyvstává otázka, je stále myšlenka celkové zpětné vazby i po 83 letech natolik novátorská a v rozporu s nynějšími zvyklostmi a uznávanými standardy, nebo jde o něco zcela odlišného?

  

Diskuse

 

 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz