Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Úvod

Slovy "7nm AMD finišuje v TSMC Intel stále v nedohlednu" by se dal nazvat článek, vycházející po mnohaleté odmlce, kdy se na poli procesorů nic moc nedělo, Intel výrobním procesem napředoval a AMD dohánělo a rázem se zdá, že je vše jinak.

Malé ohlédnutí do historie

V minulosti bylo AMD svázáno smlouvami s Intelem, nesmělo  outsourcingově, tedy u cizích vyrábět více jak 20% své produkce, což jí značně komplikovalo život a ani sebelepší produkt jako K8 se nedokázal pro nedostatek výrobních kapacit prosadit, jedna výrobní továrna se neustále přestavovala a zvládnutí nového procesu se tak stával nebetyčný a hlavně časový a ekonomický problém, kdežto Intel mel řadu továren a když již nedělaly technologickou špičku stále vyráběly.

Podíváme-li se do historie pak dne 18. července 1968 v Kalifornském Mountain View v USA byla založena společnost Intel, zanedlouho poté dne 1. května 1969, rovněž v Kalifornii v Sunnyvale vznikla společnost AMD a až po dlouhých dvou desetiletích dne 21. února 1987 byla Morrisem Changem založena společnost TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company).

AMD se z 20% podmínky postupem času vymanilo a založilo 2. března 2009 v Kalifornii v Sunnyvale s dalšími partnery společnost GlobalFoundries a zbavilo se tak svých výrobních továren. V té době jsem napsal taky článek Outsourcing, fenomén budoucnosti!? jak čas potvrzuje, volba budoucnosti outsourcingu byla správná a to jak v rozhodnutí AMD tak v mém odhadu budoucnosti výroby složitých polovodičů, přestože se takový vývoj zdál odborné veřejnosti jako zvrácený a nemožný, mnou doložené fakta na cca 40nm procesu však napovídala něco jiného. 

TSMC je společnost, která sama nenavrhuje žádné obvody, dalo by se říci, že je závislá na druhých pro které vyrábí a měla by vyrábět dle jejich technologie, ale časy se mění a Čína se postupně stává dominantním hráčem. Jak se ukázalo u AMD výroba je v nové továrně za 4 roky, tedy dva rozměry zastaralá, ale továrna na sebe zdaleka nevydělala a tak jde společnost rychle do ztráty, Intel ještě mohl vyrábět méně náročné obvody pro vlastní či cizí produkci, ale TSMC vzniklo právě za účelem postavení špičkové výroba a dalšího využití takové výroby po velmi dlouhou dobu, což hravě zaplatí stavbu továren nových, jenže postavení továrny a odladění technologie je mnohem delší než trvání vlastní výroby na technologické špičce.

Tak se stalo, že TSMC šlo a taky muselo jít mnohem dál, postaví továrnu, odladí technologii a nechá si toho či onoho stvořitele chipu navrhnout svůj vlastní chip tedy obvodové řešení v jejich technologii, přesně jak to bylo patrné s vývoje technologií před desetiletím, čímž se Čína dostává na přední místo nejenom ve vyrobeném množství ale i v technologickém pokroku.

7nm TSMC na plné obrátky

TSMC jede 7nm výrobní proces na plné obrátky, již světlo světa spatřily AMD GPU Vega a chystají se je rozjet na plné obrátky ještě letos, dále budou 7nm procesory AMD s jádry Zen 2  a další, AMD ve svém GlobalFoundries  nestíhá a celý boj o tento segment definitivně vzdává a stahuje se do specializovaných trhů, jako analogové a RF čipy, IoT, čipy pro vozidla a podobné.

Intel stále ještě zápasí s 10nm výrobním procesem, který má být na trhu až roku 2020, přičemž u TSMC tvoří 10nm proces ve 2Q 2018 již 13% a ve 3Q 2018 jej významně nahrazuje 7nm proces s 11% podílem na tržbách. Intel je tak vázán na jeho gigantické produkce velkých chipů, výsledkem je jen nedostatek procesorů Intelu, který rychle nahrazují procesory AMD, které mají být roku 2020 již na 5nm! TSMC se tak rázem stává jediným světovým výrobcem těchto pokročilých CPU technologii.

 

Dalo by se říci, že Intel se od nedávné AMD historie moc nepučil a  Fab 28 v Izraeli za 5 miliard dolarů, která měla zajistit vlastní 10nm proces již v roce 2015 a pozvednout jeho výrobu, mu nyní láme vaz, vlastní výroba je tak stále více zdlouhavá a stále více troskotá, outsourcing TSMC naopak všem ostatním pomalu  a jistě utíká.

 

Intel se nám opět vrací k podpásovým praktikám, zaplatil cinklý srovnávací test Core i9–9900K, oproti AMD. Dvojnásobná cena, navíc Ryzen 2700X byl pro jistotu testován s vypnutou polovinu jader. Další vývoj bude rozhodně zajímavý, obzvláště s přihlédnutím k velikosti atomů a faktu, že již nelze zmenšovat izolační vrstvu, čímž se zmenšováním rozměrů neporoste úměrně kapacita vůči podložce, která bránila růstu frekvence, zmenšením napětí se tak můžeme lehce přehoupnout u 7 a 5nm technologii přes 5GHz frekvence.

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz