Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Jak jsem již mnohokráte napsal v minulosti jsem se dost věnoval podpoře elektrotechnické gramotnosti. Po článcích Nebuďte negramotní!, Nebuďte negramotní, podruhé, Nebuďte negramotní, potřetí, přichází článek Nebuďte negramotní, počtvrté, který se zaměří krom gramotnosti elektrotechnické i na gramotnost finanční.

 

Výkony a výkonová ztráta

Naprosto stejně jak v předchozím článku nezbývá než poukázat na mnoho let přetrvávající neznalost, rádoby odborníků, "Mistrů" kteří si neumí stále spočítat výkonovou ztrátu na odporu či tranzistoru.

 

 

 

  • 1.       Na prvním grafu vidíme amplitudu výstupního napětí, která je 75V, mohli bychom ji zapsat funkcí 75*sin(ωt+π), napájení koncových tranzistorů je ±78V.
  • 2.       Na druhém grafu je patrný výstupní výkon na 4Ω odporu, který dosahuje ve svém maximu 1.400W, mohli bychom jej zapsat funkcí 700+700*sin(2ωt). Je zde patrný efektivní výkon 700W.
  • 3.       Ve třetím grafu je znázorněn výkon na jednom páru 150W tranzistorů, který dosahuje až k hranici 75W, tento výkon dosahuje až k 50% trvalé dovolené výkonové ztráty.
  • 4.       Na závěr ve čtvrtém grafu je patrný tepelný výkon na jednom páru 150W tranzistorů, jak je vidět za jednu 1ms periodu to odpovídá 22mW, tedy trvalý výkon se  bude pohybovat na hranici 22W na každém 150W výkonovém tranzistoru, což odpovídá pouhým 15% trvalé dovolené výkonové ztráty.

 

 

 

 

Gramotnost finanční

Podíváme-li se na gramotnost technickou, na výpočty skutečných ztrát, pak zjistíme, že starosti "Mistrů" jsou celkem liché. Podíváme-li se na finanční stránku věci, pak je podbízí otázka nakolik se obavy před Cenami modulů HQQF projeví do jejich technického myšlení.

 

BV_audio

pan Bunta je sice majitelem společnosti BV_audio, která má své zájmy na Slovensku a zajisté i v Českých zemích, Topologie Federmann řady HQQF-55-506, by jej mohla rovněž ekonomicky zasáhnout, jeho časté popírání principů Ohmova zákona a podstaty celkové Zpětné Vazby, je až zarážející.

  

Pavel Macura Audio

Ing. Pavel Macura má svůj výrobní program a každá konkurence je jistým zásahem do jeho sféry zájmů, ne jinak je to s příchodem Topologie Federmann řady HQQF-55-506, která je uzpůsobena pro hromadnou výrobu.

 

 

 

Reinkarnovaná Dudek Pavel Audio do podoby HYPA

Pavel Dudek se dlouhé roky hřál na výsluní příznivců Hi-Fi, kde neměl žádnou konkurenci, zájem však o zesilovače DPA dávno opadl a prodeje rovněž, není divu že příchod Topologie Federmann řady HQQF-55-506 v době kdy se snaží své DPA reinkarnovat do podoby řady zesilovačů HYPA není nikterak vítán.

 

 

 

Závěr

Co říci závěrem na další článek o elektrotechnické a nyní i o finanční gramotnosti. Již řadu let vyznívají diskuse "Mistrů" spíše jako všestranný útok na mou maličkost, snahu jakýmkoliv, třeba i podlým a zákeřným zdiskreditovat autora Topologie Federmann, než diskuse o elektrotechnické problematice.

Stále a dokola se vytahují záležitosti kolem povolené výkonové ztráty, když je jasně doloženo, že jde jen a jen o jejich výmysl ničím se nezakládající na pravdě, za chvíli se to vrátí a zas a znova. Podstata zesilovače pracujícího v otevřené smyčce ZV a vliv při jejím zavedení na vlastnosti zesilovače jsou na tom s pochopením "Mistrů" ještě hůře.

Na Hifi-Voice se pomalu ale jistě blíží poslechové testy zesilovačů, kde se má utkat můj HQQF-55-506-5-1 vs. zbytek planety zastoupený Macurovým BB-PA4, Dudkovým DPA reinkarnovaným v HYPA A400 a tím nejlepším z BV_audio. Vývoj situace však nasvědčuje, že by si to mohli "Mistři" rozmyslet a začít hledat cestu jak rychle vycouvat. Já trpělivě vyčkávám testu, kdežto "Mistři" se doslova předvádí v osobní rovině, kterou zde nemá cenu komentovat.

Je třeba si uvědomit, že jenom poslechové testy mohou vnést do problematiky jasno, jenom poslechové testy rozhodnou  o pořadí zvuků a možná tak nastartují další kolo "Pomsty Mistrů".

 

Diskuse

 

 

 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz