Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Úvod

V minulosti jsem se dost věnoval podpoře elektrotechnické gramotnosti například v článku Nebuďte negramotní!, který byl zaměřen na ukázky možných řešení návrhů a realizace elektrických obvodů. Dalším článkem v řadě byl článek Technická slepota a temno, který byl zaměřen na konkrétní problematiku a na konkrétní chyby v návrzích. Mimo to jsem publikoval sérii článků Jak na 3D Eagle, Jak na 3D Eagle podruhé, Jak na 3D Eagle, animace, Jak na 3D Eagle počtvrté zaměřených na podporu 3D obrazů budoucích výtvorů.

 

Neznalost ani "Mistry" neomlouvá

Čas pokročil a mé články nedají mnohým stále spát. Není tomu jinak ani při návrhu a realizaci mého zesilovače z poslední série, který jsem zveřejnil a částečně v článku Zesilovač 500W/1000W, HQQF-55-506W-5-1.

Mnozí jej snad znají mnohem lépe než já, zkoumají jimi tolik opovrhované a proklínané animované obrazy, aby se dopátrali alespoň nějakých hodnot a mohli si je doplnit do schématu. Účelem doplnění hodnot do schématu však není poznání funkce, ale jako obvykle nalezení skulinky v dokonalosti.

Někteří "Mistři" však hledají skulinky zcela zbytečně, spíše by se měli zaměřit na již zmíněné články o gramotnosti a na gramotnost sebých sama, pak by se nemuseli dopouštět ukvapených soudů, které jsou sice podpořeny davy přitakávajících příznivců, ale staví jen a jen na jejich vlastní neznalosti.

 

Neznalosti "Mistrů" při výpočtech

Jak se někdo snažil správně spočítat může výkon na jednom SMD 1206 pouzdře dosahovat až k 0,5Wattům.

 

 

 

"Mistr" Danhard se však ve výpočtu poněkud mýlí, neboť hodnoty odporů 3k9 nejsou určeny pro napájecí napětí ±60V, ale pro napájecí napětí do ±50V, kde výkon nepřekročí 314mW. Pro napájecí napětí ±60V jsou hodnoty odporů 4k7 a jejich výkonová ztráta je 430mW. V obou případech jimi teče proud cca 9mA.

"Mistr" Kazzatel je na tom o poznání hůře. Odpory v emitorech jsou tři o velikosti 1Ω, nebo menší. počítejme s tou nejméně vhodnou variantou, tedy paralelní součet 0,33Ω, při napájení ±63V a špičkovém, podotýkám špičkovém proudu každým výkonovým tranzistorem jimi teče souhrnný proud 3A, efektivní proud jen 1A, tedy 333mA každým SMD 1206 pouzdrem. Špičkové napětí bude dosahovat 1V, tedy efektivní napětí bude 700mV. na vrcholu sinusovky může výkon dosáhnout 1W, za půlperiodu je to přesně 500mW a za celou periodu pouhých 250mW. Poněvadž se bude zesilovač běžně provozovat na střední výkon odpovídající maximálně 1/10 výkonu maximálního, bude i výkon na emitorových odporech výrazně menší.

 

Neznalost "Mistrů" a Fakta

Dávat pro 200W odpory 0,22Ω/2W se zdá být celkem běžné, ale podívejme se jak vypadá výpočet. 200W/4Ω, počítáno v efektivních hodnotách, tedy 7A/3tranzistory, proud každým tranzistorem je 2,33A, napětí na 0,22Ω je tedy 513mV a výkonová ztráta za půlperiodu je 1,2W a za periodu 0,6W.

 

 

Odpory 0,22Ω/2W jsou poněkud předimenzované, což není na závadu, ale jejich induktivní charakter na závadu rozhodně je, stejně jak množství vyzářené magnetické energie která může mít neblahý vliv na stabilitu celého přístroje. Zde je zřejmě jeden z důvodů proč měl autor tolik práce se stabilitou při změně jakéhokoliv polovodičového prvku za jiný a důvod mnoha lokálních kapacitních zpětných vazeb, či jiného frekvenčního omezení.

 

Neznalost "Mistrů" ani součástkové základny

Zde je nutno zadokumentovat i fatální neznalost "Mistrů" ve znalostech součástkové základny. "Mistři" se smějí a vysmívají, ale často neví vůbec čemu, neboť právě oni jsou často ti co nevědí. Účel to však plní mají dostatek skalních příznivců a ti často nedají na jejich nedotknutelnost ani šáhnout, to že se nechají slepě vést cestou neznalosti a temnot jim zjevně nevadí či vůbec nedochází.

 

 

 

SMD odpory jsou mnoho let vyráběny v mnoha provedeních a ke každému rozměru je možno si vybrat  z více výkonových variant. Ne jinak je tomu u pouzdra HP06 - SMD 1206, které je 500mW, ne jak se "Mistr"  Pavel Dudek alias Kazzatel za vydatné podpory "Mistra" Václava Daněčka alias danharda domnívají, že je poze a jen 250mWattové.

Našlo by se velmi mnoho neznalostí a zavádějících tvrzení, které se tak nějak staly základem "pochybných" znalostí mnohých fór s audio tématikou, ale to bych jen opakoval texty jako Věřte nevěřte Hi-Fi_stům !

 

Závěr

Jen bych zopakoval NEBUĎTE NEGRAMOTNÍ!, věřte více sobě a svým znalostem, aby jste jim mohli více věřit, nebojte se je rozvíjet. Používejte moderní technologie, sledujte součástkovou základnu a její trendy.

Nevěřte, že 30 let staré zapojení je to pravé ořechové a 30 let staré součástky jsou nepřekonatelné, kdyby tomu tak bylo, jistě by to platilo i o rohlících, a to již zcela jistě neplatí. Na každém zboží se mimo jiné podepíše zub času a vše stárne ať je provozováno či nikoliv, nehledě na elektroniku, kde technologie chvátají mílovými kroky.

Mnozí se vymlouvají že nové prvky jsou špatné, ne není to pravda! Ale jsou většinou vyráběny vyspělejšími technologiemi a mnozí "Mistři" si s tím neumí vůbec poradit. Jejich zapojení vzniklo spíše metodou pokus omyl a při nepatrně odlišném prvku, často ani netuší, jak jej do obvodu správně použít. Jak je vidět, mnozí rádoby uznávaní „Mistři“ nevědí ani dnes, jak vypočítat výkonovou ztrátu na odporu a rovněž nevědí, v jakých výkonových řadách se odpory vyrábějí, načež tak vědět jak se počítají hodnoty na tranzistorech.

 Mějte na paměti, že stejně jak se vyvíjí technologie, stejně tak je zapotřebí udržovat krok se znalostmi oboru, jen tak lze bezproblémově nahradit staré prvky novými, při minimální obměně zapojení či dalších hodnot. Jen tak je možné navrhovat a realizovat jakékoliv zapojení pro jakoukoliv funkci. Proto NEBUĎTE NEGRAMOTNÍ!,

 

 

Diskuse

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz