Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Po nekonečné řadě poslechových testů, by se zdálo, že již není kam pokročit a cesta k hledání ztracených detailů se tak postupně ztrácí, opak je však pravdou. Několik detailů z nekonečné řady poslechových testů bylo zadokumentováno v článcích:

  

 

Následovala jistá informační odmlka, což však neznamenalo, že by se na kvalitě zesilovačů dále nepracovalo, že by se dále netestovalo a neposlouchalo.

 

Ohlédnutí

V článku Dynamická saturace, příčina Tranzistorového zvuku! jsem popsal děje odehrávající se ve vstupní diferenciální dvojici

 

Závislost kolektorových proudů a zesílení v závislosti na diferenciálním napětí vstupní diferenciální dvojice

 

 

 

Originální popis jsem publikoval v Federmann Bohumil. Tranzistorový zvuk a počítačové simulace příčin jeho vzniku. In Perspektivy elektroniky 2009 : 26. 3. 2009. Rožnov pod Radhoštěm : SŠIEŘ R.p.R., 2009, s. 19-25. ISBN 978-80-254-4052-0. Přestože byl text vydavatelem omezen na pouhých 8 stran, je z něj dostatečně patrné, že zásadní vliv na vlastnosti zesilovače má vstupní diferenciální napětí, které je nepřímo úměrné rezervě zisku.

Rezerva zisku je dána zesílením otevřené smyčky, uvědomíme-li si, že následuje zlom a zesílení klesá se strmostí 20dB/okt, je tímto zesílením otevřené smyčky limitován i mezní kmitočet. Mnohé bylo popsáno i v článku Hi-Fi zesilovače a milníky jejich topologii

 

Konkurence jako ozvěna?

Konkurence se rázem začala chovat jako ozvěna, brzy pochopila, že vřazení emitorových odporů vstupní diferenciální dvojici problém jen přesune dále do struktury zesilovače, rozumnější je na vstupu použití J-FETů, které mají výrazně menší závislost poklesu zesílení na vstupním diferenciálním napětí. Tak se stalo, že se začaly vstupní části zesilovačů hromadně předělávat na J-FETy. Časová návaznost osvícení jejich konstruktérů s popsáním Dynamická saturace je však čistě náhodná. 

 

Popsání Dynamická saturace ukázalo i na nutnost výrazně větší šířky pásma. Tak se rovněž stalo, že se začaly části zesilovačů hromadně předělávat na rychlejší tranzistory. I zde časová návaznost osvícení jejich konstruktérů s popsáním Dynamická saturace je čistě náhodná.

 

HQQF vždy o krok napřed

HQQF jako vždy o krok napřed. Vylepšování samotného koncového stupně se dostává do stavu, že další zlepšení je neúčelné, ukazuje se, že je třeba jít cestou, zlepšováním podmínek pro samotný zesilovač. Nejvíce nežádoucích rušení přichází se zdroje, proto byla veškerá snaha o zlepšení nasměrována na napájecí části zesilovače, ukázalo se, že je zde opravdu co zlepšovat. Ukázalo se, že zde nepomohou žádné drahé pračky, když značná část rušení vzniká při usměrnění síťového napětí, přímo v samotném zesilovači.

 

 Hotový dvoupárový modul HQQF-55-507W

 

Měření síťových složek před filtrem a za filtrem

 

Nástup řady 507

Jak bylo zadokumentováno v článku HQQF-55-507W v detailech podruhé, byly u této řady požité v napájení rozkmitového stupně i pro hlavní napájení velmi účinné filtry, které jsou rovněž originální konstrukce, jsou popsané v článku Síťový filtr HQQF-55-207a pro hi-fi zesilovače.

 

Jako další krok k dokonalosti byl vyvinut filtr síťového napájení popsaný v článku HQQF-55-208 Řízení zdroje, střídavý a ss síťový filtr. Jde další unikátní řešení, kde je v cestě síťovému transformátoru předřazen nejenom filtr, ale také filtr stejnosměrné složky s kondenzátory 40F.

 

 Zdrojová část zesilovače, nahoře HQQF-55-208 Řízení zdroje, střídavý a ss síťový filtr, pod ním Síťový filtr HQQF-55-207a pro hi-fi zesilovače.

 

Pohled na hotový zesilovač HQQF

 

 

Poslechové testy mnohé napovídají

Poslechové testy stále více ukazují, že zvuk HQQF se stále více od konkurenčních zesilovačů liší, přitom v samotné funkci koncového stupně nedošlo k žádným změnám, dokonce starší verze 506, je při novém napájení zvukově taky někde jinde. Testováno bylo s mnoha konkurenčními stroji a na mnoha dalších různých komponentech, značná část poslechu byla v akusticky upraveném prostoru, zbylá část v prostorách na které byli jejích majitelé dokonale zvyklí.

 

Postupně se více či méně ukazuje, že les harmonických vznikajících při Dynamická saturaci, podpořený lesem harmonických z napájení, je v konečném zvuku slyšet, potlačením tohoto nežádoucího zvuku, se výrazně zvětší rozdíl ve zvukovém projevu mezi zesilovači. Na tyto změny reaguje každý po svém, pro někoho jsou přínosem, někomu se naopak podbarvovaný zvuk líbí.

 

Rozdíly je nutno hledat v detailech, čím menší detail tím větší rozdíl, značné rozdíly jsou pozorovatelné například v sykavkotvorných částech řeči, některé zesilovače si samy umí sykavky vyrobit a když je lepší zesilovač nevytvoří, pak mohou někomu sykavky dokonce chybět. Jiné zesilovače takové detaily jen rozmažou, pak se muže zvuk dokonce jevit jako libozvučnější, neboť zvukový projev je podobný chóru.

 

Hledání ztracených detailů

Hledání ztracených detailů se tak stává mnohem složitější nežli by se mohlo zdát, chce to poslouchat a poslouchat, jen tak se dá dobrat správného výsledku a najít dokonalejší a věrnější zvuk. Jak HQQF ukázal, nalezení cesty k dokonalosti vyžaduje dlouhé hodiny poslechu, srovnávání různých detailu a nalezení toho zvuku, který je blíže originálu, ten však nemusí být právě ten, který se více v daný okamžik líbí. Zdlouhavost je často poznamenána i tím, že je posluchač na ten či onen zesilovač zvyklý, chvíli mu může trvat, než si na zvuk jiného zesilovače alespoň částečně navykne a na jejich srovnání se časem stane více připravený.

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz