Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

 

Úvod

Již proběhla řada testování zesilovačů HQQF a byla napsána řada článků Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí 14÷15. července 2012, Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí 21÷22. července 2012 a Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, měření HQQF vs. HYPA, bylo zodpovězeno mnoho dotazů a mnozí HI-Fi_sti přestávají být zatížení proti HQQF koalicí a jejich kampaní a začínají mít v postavení zesilovačů HQQF konečně jasno. Tento text není zaměřen na zveřejňování co kde a s kým bylo testováno, aby podnítil již tak velkou nevraživost vůči příznivcům zesilovačů HQQF, ale je zaměřen na zodpovídání otázek kolem tranzistorového zvuku, na hledání dokonale věrného zvuku, na hledání zesilovače, který by tuto dokonalou věrnost dokázal nabídnout a zde jak se neustále potvrzuje, nemají zesilovače HQQF zatím naprosto žádnou konkurenci.

 

 

 

Odlišnost zesilovačů HQQF

Odlišnost zesilovačů HQQF od řady ostatních zesilovačů je více než patrná, jejich akustické podání a následný poslechový vjem je někde zcela jinde. Prvotní dojem není až tak markantní, jak by mohli mnozí čekat. Zesilovač HQQF při zapnutí nehoří, nevydává žádné zvuky, jak by si proti HQQF koalice přála, ale je pouze naprosté ticho, bez jakéhokoliv šumu či brumu. Se puštěním skladby se rozezní zvuk, který nemá ve výkonu žádného omezení, nejtišší i nejsilnější pasáže jsou naprosto čistě a věrně přeneseny. Posluchač si však v počátku těchto rozdílů moc nevšímá, až po nějaké době začíná v hudbě slyšet, to co mu předtím a na jiném zesilovači unikalo.

 

Jak již bylo napsáno v článku Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí 21÷22. července 2012: "Hledání poslechových rozdílů se jednoznačně posunulo, zdaleka to není jen jiné zabarvení zvuku, což by napovídalo, že ten či onen zesilovač má jiné zkreslení. Jde o celkový prostor, lehkost a dynamiku, což jsou pojmy téměř nepopsatelné a hlavně nesdělitelné, každý je může subjektivně vnímat naprosto jinak. Pominuli dostatečnou výkonovou rezervu a její dopady při limitaci zesilovače, dostaneme se až k hledání ztráty detailů". Po chvíli poslechu posluchači dobře známých nahrávek, najednou posluchač zbystří a zjišťuje značné rozdíly mezi jednotlivými tituly, které na jeho současném zesilovači nikdy neslyšel. Některé nahrávky jsou detailnější a některé méně, dokonalost vytvořená na jeho doposud používaném zesilovači je rázem ta tam. Najednou se zdá, jako by doposud posluchač poslouchal své oblíbené tituly za plentou či dokonce silnou dekou, oproti podání na zesilovači HQQF, který zvuk rozjasní, přenese řadu detailů mnohem a mnohem věrněji, které předtím sic byly patrné, ale naprosto nevýznamné, najednou se v podání zesilovače HQQF právě takové detaily stávají dominantní a celkový poslechový vjem se mnohem více blíží originálu vytvořeného ve studiu či koncertní síni. Posluchač je rázem svou myslí vtahován do samotného děje reprodukované hudby, jakoby přestával být pouhým posluchačem stojícím opodál, ale sám stál uprostřed hudebního děje a byl jeho součástí.

 

Závěr

Závěrem nezbývá než podotknout, že ač se Diskuse na fóru Hi-Fi světa zdánlivě nikdo moc neúčastní, právě tato diskuse je nejnavštěvovanější částí Hi-Fi světa a láme rekordy v návštěvnosti, která již přesáhla 50tis přečtení. Zodpovídá se stále více otázek kolem Tranzistorového zvuku a zesilovačů HQQF, přibývá těch kteří měli možnost zesilovač HQQF porovnat s jinými zesilovači a mají naprosto jasno.

 

 

Na druhé straně však roste zabedněnost a síla s jakou úporností svou zabedněnost chrání, těch kteří se bojí, že by mohli procitnout a mít konečně jasno, že by jejich řadu let uznávaná modla mohla spadnout s lopaty, neboť řadu let jen podléhali bludům a klamu zlatých šroubků a samotný zvuk se stal poněkud vedlejší, je vhodné si i tuto komunitu připomenout. Zde nezbývá než si uvědomit, že i oni mají na svůj názor, sic vytvořený nikoliv vlastními smysly pohledem a poslechem, ale jen slepou vírou ve svou modlu, právo.

  

Diskuse 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz