Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

  

Úvod

V minulém roce oslavil Jerry Sanders 40let od založení společnosti AMD. Na krátkou rekapitulaci 40leté historie se můžete sami podívat.

 

 

 

V minulosti jsme byli svědky mnoha zajímavých situací, padaly otázky Přežije AMD rok 2008/2009?  AMD: Fab38 finišuje, bude Fab 4X?  a mnoho podobných.

Napsal jsem Aktuální dění v AMD, dalším pokračováním bylo Aktuální dění v AMD, podruhé, Aktuální dění v AMD, potřetí a Aktuální dění v AMD, počtvrté. Pak se situace postupně vyvíjela ke zcela nové společnosti GlobalFoundries, vše bylo zadokumentováno v článcích Kapitálová bouře v AMD, či AMD & ATIC?  Bouře v AMD & Foundry Company.

 

  

  

Historie a současnost GlobalFoundries

Jak se ukázalo Outsourcing, je fenomén budoucnosti! Nově vzniklá společnost GlobalFoundries, ještě za sebou nemá ani rok a půl své existence a již o sobě dává velmi výrazně vědět. V těchto dnech 13. Ledna 2010 vzala pod své křídla společnost Chartered Semiconductor. Rázem se tak GlobalFoundries stává velmi významným hráčem na poli výroby polovodičových čipů.

 

 

 

Závěr

GlobalFoundries je rázem výrobcem polovodičových čipů pro více jak 150 odběratelů, zaměstnává více jak 10tisíc zaměstnanců a její plány míří velmi vysoko. GlobalFoundries nabídne výrobu ve třech částech světa, během jednoho roku chce mít kompletní nabídku všech potřebných výrobních technologii a rozměrů, včetně 28nm.

Do roku 2014 by měla společnost ročně vyrábět 1,6mil 300mm křemíkových desek a 2,2mil 200mm křemíkových desek ročně s celkovým obratem přesahujícím 25mld USD. Generální ředitel společnosti GlobalFoundries Doug Grose vidí oživení trhu a nehodlá nic nechat náhodě.

Velmi zajímavý může být vývoj spolupráce se společností ARM Ltd na procesorovém jádru Cortex A9, který je přímou konkurencí pro Intel Atom, Vice President výrobních systémů a technologií Thomas Sonderman se již na toto téma a rozměr 28nm nechal slyšet.

Předseda představenstva ATIC Waleed Al Mokarrab, tak naplňuje svá slova, že ATIC má investovat do mnoha odvětví, včetně moderních technologií.

 

  

Zdroj: GlobalFoundries, Semiconductor

 

Diskuse

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2021 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz