Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

Co můžete číst jinde

"Podle posledních výsledků, které budou oficiálně oznámeny příští týden - je na tom společnost AMD nejhůře, za posledních 16 let! Mají ještě šanci na vzestup, nebo nás čeká pád legendy ...? Vážně i nevážně si o tom pojďme popovídat na blogu ..."  Právě takto začíná článek jistého "nezaujatého" pisatele.

Článek, který dále pokračuje " Příští týden budeou oficiálnš oznámeny výsledky za minulý rok, jakou tipujete ztrátu? A vydrží podle vás ještě AMD alespoň do roku 2009? Nebo je osud této legendy zpečetěn ...? Vaše názory nás zajímají ..."

 

Fakta

V článku Hospodaření AMD za 1. Q. 2008 jsem položil dne 19. dubna 2008 otázku " Jak se projevilo sloučení AMD s ATI, rekonstrukce Fab 30 na 45nm a 32nm výrobní proces a rušení účetně neodepsaných strojů, budov a zařízení na celkovém hospodářském výsledku AMD nebudu zdlouhavě rozebírat a dávat podnět k dalším dohadům, ale právě zde je ukryt klíč k chování a účetnímu obrazu společnosti AMD."

Server Market Watch rozebírá koupi společnosti ATI za 5,4mld USD, ta však neměla žádný vliv na hospodářský výsledek společnosti AMD.

Nový značný rozruch však začíná působit čekaná ztráta společnosti AMD za 2.Q. 2008, Mr. Obermaier již uzavírá TIPY na výsledek.

Společnost AMD odepsala v tomto roce, ve 2. Q. dalších 948mil USD společnosti ATI, když v roce minulém již odepsala 1,6mld USD účetní hodnoty bývalé společnosti ATI, čímž má hodnotu 5,4mld USD této společnosti AMD z 50% účetně odepsáno.

Hospodářský výsledek společnosti AMD již nezachrání ani prodej zařízení Fab30, který přinesl čistých 190mil USD, Lze tedy předpokládat ztrátu řádově 800mil USD, konkrétní výsledek bude zveřejněn 17. července tohoto roku.

.

 

Zdání klame a různý metr?

Mnozí spojují hospodářský výsledek společnosti s jeho skutečným hospodařením. Účetnictví má svá specifika a není zdaleka tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Pokud společnost Nvidia odepíše ročně pouhých 200mil USD na účetní hodnotě svých zařízení a poněkud menší společnost ATI odepíše v minulém roce 1,6mld USD a nyní 1,0mld USD, zůstává otázkou co je správně? Co to účetní vlastně je, co je odpis a kde tyto finanční prostředky končí, jak ovlivní dění ve společnosti?

Hospodářský výsledek přímo ovlivňuje obraz společnosti, od kterého se odvíjí i burza, která je nyní pro společnost AMD velmi tvrdá a akcie AMD se propadají ke stále menším a menším hodnotám. Nové dlouhodobé minimum je někde pod 5USD/akcii. Propad ceny akcii AMD do hodnot, které měly někde v roce 1991.

.

 

Na straně druhé, když svět psal o jednodenním 30% propadu akcii jako  "Akcie Nvidie, krvavý masakr!", české media i Mr. Obermaier tento fakt v tichosti a bez povšimnutí přešel, stejně jak dlouholeté a hrubé porušování 17 patentů společností Nvidia.

 

Budoucnost?

Obraz společnosti netvoří jen hospodářský výsledek, ale taky jeho produkty, jejich kvalita a hlavně jejich dostupnost, která nese tolik žádané a diskutované finanční prostředky, které nejenom plní pokladny, ale obrací hospodářský výsledek z červených do zelených čísel.

Jak se tato část bude společnosti AMD dařit si musíme ještě chvíli počkat, je zřejmé že v grafických kartách si nyní stojí velmi dobře a čipových sadách rovněž,  v procesorech je to spíše sporné a na nové si rádi počkáme.

 

Neukvapujme se a hlavně si nepleťme

  1. Ceny akcii, které se týkají jejich vlastníků a tedy vlastníků společnosti, kde by pád společnosti znehodnotil i tak nízkou cenu akcii a to si nikdo nepřeje.
  2. Produkty firmy a její hospodaření, kde si společnost AMD vybudovala vynikající podmínky pro další rozvoj a pro ukrojení dalšího podílu na elektrografickém trhu.

 

Zdroj: PC Tuning, Market Watch

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz