Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

VIA Nano vs. Intel Atom

.

 

Na serveru  Ars Technica se objevily první srovnávací testy procesorů VIA Nano a Intel Atomu, vlastně nebyly první, první byly testy v CrystalMark 2004, které již zveřejnila společnost VIA. Testy ukazovaly, že by měl mít nový VIA Nano dostatečně vyšší výkon než Intel Atom.

Testy PCMark 2005  ze serveru  Ars Technica, které ukazují jak lehce překonává Intel Atom konkurenční procesor VIA Nano přebraly další světová média a oslavují úspěch Intel Atomu v PCMark 2005 , výsledky dalších testů jsou však značně odlišné, otázkou zůstává proč?

.

.

.

.

 

PCMark 2005  

Podívejme se blíže na testy PCMark 2005, zjistíme značné rozdíly od testů ostatních, tyto rozdíly mhou být 40÷50% ve prospěch procesorů Intel.

 

Prozkoumáním procesoru VIA Nano,  zjistíme že se umí tvářit, jako procesor řady VIA, AMD či Intel, k tomuto slouží CPUID (CPU IDentification), instrukce na architektuře x86, která umožňuje zjistit informace o procesoru, podpoře MMX , SSE, výrobci, modelu procesoru, velikosti paměti, sériovém číslo a dalším.

Procesor VIA Nano nemá CPUID zamknutou a lze ji měnit, změna této instrukce však nemá žádný vliv na činnost samotného procesoru, výsledek PCMark 2005  testu je však značně závislý na CPUID instrukci.

.

 

PCMark 2005  test je optimalizován pro každý procesor samostatně, výsledek této optimalizace prozrazuje následující test, kde je procesoru VIA(Intel) přiznáno o 47,48% vyšší skóre jak procesoru VIA(VIA), či procesoru VIA(Intel) přiznáno o 35,24% vyšší skóre jak procesoru VIA(AMD).

 

Závěr

Žádný test by neměl být závislý na výrobci procesorů, optimalizace je dobrá věc, ale dobrá optimalizace by měla zaručit nejlepší výsledky. Jak je vidět optimalizace PCMark 2005  pro procesory VIA, degradují tyto procesory o téměř 50% výkonu oproti procesorům Intelu.

Nejdříve se poukázalo na podezřelé kompilátory zvýhodňující procesory Intelu, pak jsme zde měli "falešné" ovladače a "podvádění v 3D Marku" ve prospěch Nvidie a již zde máme další příklad, jak se dá vědomě či nevědomě manipulovat s výsledky různých testu, opět ve prospěch Intelu, pak testům bezmezně věřte.

.

 

My Drivers, Ars Technica

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz