Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

  

Úvod

Není tomu dávno co jsem napsal článek Nvidia podvádí v 3DMarku? , který měl sloužit jako varování před bezmeznou vírou v testy, jejíchž podmínky a pravidla testování často neznáme. Pokud si někteří výrobci svévolně upraví podmínky testování k obrazu svému, pak testy ztrácí jakoukoliv vypovídající hodnotu (nedovoleně manipulováno s testem CPU, testem 2).

.

 

České média

České média jsou různého zaměření, některé zůstávají v pozici, jak jsem napsal dříve "již oslavují výrazné zlepšení výsledku grafických karet Nvidie v 3DMark Vantage a ani nezaregistrovaly, že nejde ani tak o zlepšení výsledku jak o jeho manipulaci a podvod.

 

„Nejčtenější webzine v ČR“

Mí studenti mne upozornili na tento nejčtenější ... slovy:

"Je to pár dní, co byl na webu pana Hulána zveřejněn dosti pomluvný článek na Vaše jméno. V komentářích jsem se snažil očistit vaše jméno jako kvalitního učitele na naší škole. Bohužel byl článek za 20 minut smazán a já jsem byl označen za SPAM. Při snaze napsat jiný komentář mi web vypsal „Váš pobyt na tomto soukromém webu byl analyzován jako nežádoucí. Sbohem.“ Připadá mi to jako v komunismu a pro nežádoucí zákaz publikace."

 

Nebyl velký problém nalézt následující text:

"Bohumil Federmann, fanATIk a učitel na RožnovskáStřední.cz. Dosud jsem si myslel, že ATI (ztrátová divize AMD vyrábějící grafické karty) fandí jen pubescenti, Stratos (autor asi miliardy komentářů na CzechComputer.cz oslavující ATI) a Doom, ale on zjevně i Bohumil :-)

Ono obecně fandit nějaké společnosti je poněkud tupé. Normální je kupovat si to nejlepší z pohledu výkonu hardware a stability ovladačů (momentálně Intel, NVIDIA) či s dobrým poměrem cena/výkon pro méně majetné, ale proč do toho tahat fanatismus?

Aby to bylo správně pochopeno, NVIDIA vydala ovladače, které z vaší GPU udělají i kompletní PhysX kartu. Hry a benchmarky, které podporují PhysX, jsou poté samozřejmě a přirozeně ještě rychlejší na NVIDIA kartách. 3DMark Vantage s Ageia PhysX kartou počítá, a dává s ní lepší výsledky.

NVIDIA před pár měsíci celou firmu Ageia s PhysX koupila a rychle ze své GPU udělala de-facto na požádání i PhysX akcelerátor. To je 100% korektní, pro hru funguje akcelerace fyziky (a je zcela jedno, jestli ji fyzicky provádí Ageia PhysX v PCI sběrnici či NVIDIA GeForce v PCIe sběrnici, 3DMark nikde nedefinuje jméno fyzikálního akcelerátoru, jen jeho použité API), a pro uživatele doslova božské (má najednou plnohodnotnou PhysX ze své GeForce, a to zcela zdarma)!

Díky NVIDII slouží grafika konečně k více účelům, a nemusíte instalovat sekundární hučící Ageia kartu (to byl špatný koncept). NVIDIA GPU dnes zastane veškeré akcelerační funkce dosavadní PhysX, takže to je PhysX (jen v jiném obalu).

Bohumil to ovšem nesnese, protože to ATI neumí, a tak raději svoji fanatickou pomluvu všude napíše hned 4x.

To, že se uvedené zrychlení nelíbí pubescentům je pochopitelné, nepochází od ATI - je nutně špatné, jejich mozečky prostě na racionální uvažování (u některých zatím) nestačí, stíhají jen na fanATIsmus, ale pokud se k nim přidává i učitel... tak jsem se moc dobře pobavil. :-)

Chudáci jeho žáci..."

 

Světová média

Ne serveru PC Per byl zveřejněn článek ve kterém se jeho autor Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  pokusil více vysvětlit pozice jednotlivých zúčastněných stran 3D Marku a grafického průmyslu, Nvidie, Futuremarku a Epic Games, neopomněl ani pohled společnost AMD, o vyjádření společnosti Intel se však ani nepokusil.

 

Nvidia:  Roy Taylor

Stanovisko Nvidie, je více či méně výmluvné, tvrdí že se nejedná o podvod obdobný jejich snahám odhalených v roce 2003, ale spíše o demonstraci budoucích technologií a současných možností jejich grafických karet.

GTX 280 je schopna zvládnout fyziku asi 20X rychleji než high-endové CPU. Roy taky řekl, že je obrovský zájem o průmyslové nasazení profesionální verze PhysX a další.

.

  

AMD: Dave Erskine a David Baumann

Stanovisko AMD je spíše zdrženlivé. AMD se doposud neúčastnilo žádného jednání o možném využití fyziky s použitím PhysX. AMD opakovaně zdůraznilo, že nebyli nikdy od Nvidie osloveni za účelem jakékoliv spolupráce v této oblasti. Richard Huddy je připraven na první nabídku od Nvidie, ta však stále nepřichází.

AMD v současné době spolupracuje na fyzice s Havokem, který je nyní ve vlastnictví Intelu. AMD zastává názor, že spolupráce v této oblasti by se měla odvíjet spíče na úrovni GNU (voně šiřitelných) licencí. Rovněž AMD tvrdí, že jeho grafické karty nemají při počítání fyziky horší vlastnosti než grafické karty od Nvidie.

 .

 

Epic Games: Mark Rein

Velmi stručně a výstižně Mark odpověděl "Co to sakra je, co s tím? Existuje opravdu problém zde?"

.

 

Předseda Futuremarku: Oliver Baltuch

Stanovisko Futuremarku je jednoznačné, vývoj 3D Marku je otevřený pro své členy, každý člen má možnost zaslat své programy k posouzení a schválení zdrojového kódu. Jedná se o transparentní proces, jestli chlapci z AMD nebo Nvidie se pokusí něco nového vytáhnout, pak se lidé z Dell, HP, IBM a další, kteří mají na starosti dohled ve Futuremarku zabývají problematikou jak nejlépe umí.

K otázce ovladače (177.39-Ed.) "Nebyl předložen k autorizaci a je určen pouze pro demo účely. Nvidia se má řídit řádnými pravidly! Stejně jako AMD poslalo ovladač 8.6, který v současné době prošel Autorizací procesu v oblasti zajišťování kvality. Pouze ovladače, které prošly WHQL a naší Autorizací mají srovnatelné výsledky. Pouze ovladače, které prošly naší Autorizací jsou povoleny pro použití v naší databázi, ORB a Síně slávy."

 .

 

Závěr

Zda se jednalo o úmyslný podvod či jen snahu o zviditelnění se Nvidie se nedozvíme, je však zřejmé, že se zde odehrává značný zákulisní boj o budoucnost vývoje počítačového průmyslu, kde se bude Nvidia snažit prosadit technologie PhysX jako standard, čímž by získala monopol a Havok by byl zbytečný.

Intel se sice vyjádření nezúčastnil, ale spíše by mu vyhovovala pozice obrácená, kde by se jediným standardem stala technologie Havoku.

AMD hraje zdánlivě pozici mrtvého brouka a tváří se, že se ho to moc netýká, opak je však pravdou. AMD má na rozdíl od Intelu i Nvidie, kteří mohou používat nejrychlejší akcelerátory pouze na úrovni PCI-e sběrnice, v současné době i možnost komunikace na úrovni samotného CPU pomocí HyperTransportu. AMD má tedy nejblíže ke GNU licencím, čímž se nabízí obrovská škála možností, každý si může vytvořit libovolný akcelerátor, koprocesor, nejenom na fyziku, ale na cokoliv jiného.

Epic Games, se staví spíše stranu a nechává technickou část problematiky výpočetního výkonu na výrobcích počítačů, či jejich komponent.

Stanovisko Futuremarku je naprosto nekompromisní a jednoznačné, neautorizované ovladače nemají zaručené věrohodné výsledky a jsou pro používání v 3DMarku zakázány!

Nejčtenější webzine v ČR, nechávám bez jakéhokoli komentáře, nechť si každý udělá svúj vlastní názor.

 

Zisky výkonu při použití GPU počítání

Srovnání nárůstu výkonu v testu 3, při použití počítání pomocí GPU s ovladačem ForceWare 175.12 beta, který nesmí být použit pro 3DMark, neboť ovladač neprošel Autorizací Futuremarku.

.

 
  

Srovnání nárůstu výkonu v testu 3, při použití počítání pomocí GPU s ovladačem katalyzátor Hotfix 8.471.1, který prošel Autorizací Futuremarku a je schválem i pro testy 3DMarku.

.

 

 

Zdroj: PC Per, Toms Hardware

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz