Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Procesory

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

 

VIA Nano vs. Intel Atom

.

 

Na serveru  Ars Technica se objevily první srovnávací testy procesorů VIA Nano a Intel Atomu, vlastně nebyly první, první byly testy v CrystalMark 2004, které již zveřejnila společnost VIA. Testy ukazovaly, že by měl mít nový VIA Nano dostatečně vyšší výkon než Intel Atom.

Testy PCMark 2005  ze serveru  Ars Technica, které ukazují jak lehce překonává Intel Atom konkurenční procesor VIA Nano přebraly další světová média a oslavují úspěch Intel Atomu v PCMark 2005 , výsledky dalších testů jsou však značně odlišné, otázkou zůstává proč?

.

.

.

.

 

PCMark 2005  

Podívejme se blíže na testy PCMark 2005, zjistíme značné rozdíly od testů ostatních, tyto rozdíly mhou být 40÷50% ve prospěch procesorů Intel.

 

Prozkoumáním procesoru VIA Nano,  zjistíme že se umí tvářit, jako procesor řady VIA, AMD či Intel, k tomuto slouží CPUID (CPU IDentification), instrukce na architektuře x86, která umožňuje zjistit informace o procesoru, podpoře MMX , SSE, výrobci, modelu procesoru, velikosti paměti, sériovém číslo a dalším.

Procesor VIA Nano nemá CPUID zamknutou a lze ji měnit, změna této instrukce však nemá žádný vliv na činnost samotného procesoru, výsledek PCMark 2005  testu je však značně závislý na CPUID instrukci.

.

 

PCMark 2005  test je optimalizován pro každý procesor samostatně, výsledek této optimalizace prozrazuje následující test, kde je procesoru VIA(Intel) přiznáno o 47,48% vyšší skóre jak procesoru VIA(VIA), či procesoru VIA(Intel) přiznáno o 35,24% vyšší skóre jak procesoru VIA(AMD).

 

Závěr

Žádný test by neměl být závislý na výrobci procesorů, optimalizace je dobrá věc, ale dobrá optimalizace by měla zaručit nejlepší výsledky. Jak je vidět optimalizace PCMark 2005  pro procesory VIA, degradují tyto procesory o téměř 50% výkonu oproti procesorům Intelu.

Nejdříve se poukázalo na podezřelé kompilátory zvýhodňující procesory Intelu, pak jsme zde měli "falešné" ovladače a "podvádění v 3D Marku" ve prospěch Nvidie a již zde máme další příklad, jak se dá vědomě či nevědomě manipulovat s výsledky různých testu, opět ve prospěch Intelu, pak testům bezmezně věřte.

.

 

My Drivers, Ars Technica

 

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

 

Intel Atom přichází jako ekonomický tahoun Intelu, je namířen do všech energeticky úsporných platforem, kde dlouhou dobu tvrdě pracovala pouze společnost VIA Technologies. Není divu, že se tato malá společnost může cítit ohrožena a její již tak velmi malý prostor na trhu by snad měla převzít společnost Intel.

 

 

Vývojové trendy

Skutečnost je však poněkud odlišná, svět IT stále méně stojí o nadprůměrné výkony, kterých začíná být dostatek, naopak roste poptávka po energeticky a rozměrově nenáročných zařízeních. Lze tedy říci, že VIA Technologies velmi citlivě odhadla budoucí potřeby trhu, sic nevýznamná a malá má své postavení na trhu a hlavně zkušenosti.

 

 

 

Charakteristika

Procesor VIA Isaiah s FSB až 1333MHz, L1 cache pamětí 16way 64 kB a L2 cache pamětí 16way 1 MB si vůbec nestojí špatně, jde taktovat až na 2,2GHz, mimo to nalezl i spojence u Nvidie, která má tyto procesory podporovat svými čipovými sadami.

 

 

 

  

Testy

Konečně se objevily i první srovnávací testy tohoto procesoru, zůstává otázkou, jak si povede nepatrná firmička proti své konkurenci, zda rozhodnou vlastnosti procesorů či ekonomický potenciál jejich výrobců.

 

  

Video

 

Zdroj: VIA Technologies pdf, VIA Technologies, Eee PC News

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz