Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Aktuální zpravodajství 

Takové titulky právě obíhají finančním a akcionářským světem, navíc společnost Nvidia připouští vadné čipy, dalo by se říci, že dnešní den vstoupí do historie jako černá můra pro všechny akcionáře Nvidie.

 .

Přehrát video

Co předcházelo

V uplynulých dnech se objevily zprávy o "falešných ovladačích", na tyto zprávy odmítal český IT svět slyšet, podařené grafické karty řady Radeon 48XX od AMD započaly vracet společnost AMD zpět do hry a hned se objevily odhady, že by si mohlo AMD polepšit, ze současných cca 30% podílu na cca 40%, osobně jsem odhadoval až 60% podílu na trhu, pokud bude AMD schopno tyto grafické čipy vyrobit.

Společnost Nvidia má dvojnásobnou velikost čipu G200 576mm2 oproti  256mm2 RV770 a pouze 40% výtěžnost, přechod G200 na 55nm výrobní proces zmenší čip na 470mm2, což stále nestačí. Výrobcům grafických karet chybí od Nvidie čipy a hromadně přechází na grafické karty AMD, kde je dostatek čipů i vyšší marže.

 

Konkurence

Společnost AMD se snaží seč může, ale burza je nekompromisní a neustále klesá, někteří mluví či píší o "sprosté zlodějně" a odírání akcionářů, akcie se opět blíží svému dlouhodobému minimu. Společnost Nvidia však stojí i proti společnosti Intel, která je pro ni velmi velkou konkurencí.

.

 

 

Současný stav 

Společnost Nvidia má plné sklady a prodej stále více vázne, krom grafických karet staví společnost AMD  velmi silnou konkurenci i v podobě čipových sad AMD 7XX, kde AMD se svým AMD 780G a následnými, ohrožuje trhy s čipovými sadami nejenom od Nvidie, ale hlavně Intelu.

Na další problém si společnost Nvidia zadělala trochu sama, část čipových sad  a čipů až za 200mil USD je ve skladech vadná, některé jsou již u odběratelů, odhadem 1milión kusů. Na tento fakt zareagovala dnes při počátku obchodování i Burza a cenné papíry společnosti Nvidia se skokem propadly o cca 30%.

.

  

 

Společnost Intel jen přihlíží co se na burze děje a hlídá si svou pozici. Akcie nenápadně klesají, ale takový pokles nic neznamená.

.

 

Závěr

Možná se vše rychle srovná a akcie Nvidie se vrátí či zůstanou stát, horší prognóza je taková, že sebou vezmou i část svých partnerů.

Jaký bude konkrétní dopad do jednotlivých komodit, do dalšího vývoje v oblasti všech druhů PC se dá jenom spekulovat. Nezbývá než vyčkat, jak si s novou situací finanční svět i elektrografický průmysl poradí.

  

Zdroj: Toms Hardware, Nordic Hardware, Money Central, Money Central

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz