Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Takto by se dal pojmenovat článek, který je pokračováním Nvidia ztrácí, co bude dál? Otazník visí nejenom nad grafickým procesorem Nvidia GF100, ale nyní již i nad samotnou společností Nvidia.

 

Ohlášení GF100

Marketing Nvidie a hlavně mnohé média slibovaly Nvidia GTX 300 Series již na přelomu roku 2008-2009, zcela jistě počátkem roku 2009, samozřejmě dříve než to stihne AMD.

O střízlivě uvažující pisatele byla v té době obrovská nouze a každý se hnal jen za senzací. Když jsem poukazoval na problémy a mnoho nejasností ještě počátkem tohoto roku, euforie s nového GF100 byla v IT světě tak obrovská, že na tato slova nikdo neslyšel a redaktoři podobné texty okamžitě mazali a likvidovali.

Po třech týdnech od vyjití článku Nvidia ztrácí, co bude dál? s podobnými počty a výpočty nejenom výtěžnosti přichází i server AnandTech, v těchto dnech se nechal slyšet i Charlie Demerjian a Xbit_Labs.

 

        

 

Pozice AMD a Nvidie

Nvidia se příliš zahleděla do úspěšnosti svých GeForce 8XXX, k tomu přidala Nvidia její Super-marketing a samozřejmě Nvidia CUDA a PhysX.

Společnost AMD koupila ATI, když nenašla společnou řeč s Nvidií. Velmi dlouhá cesta k DirectX 11 a OpenCL 1.0, kterou AMD ušlo, se na jejím konci zúročilo tím, že se mnohé technologie AMD prosadily jako standardy DX11 a OpenCL.

AMD zapracovalo na grafických čipech a dávalo o sobě stále více vědět. Nejdříve řada postavená na RV6XX a hned RV7XX, která již disponovala DX10.1.

Nvidia stále dominovala trhu a uspokojila se z těžby zisku přemalováváním názvů čipů a karet s případnými kosmetickými změnami. Tento geniální marketingový tah ji přinesl vavříny jako nejlepší společnosti roku, ale na druhé straně si začala zadělávat na vážný problém.

Společnost AMD velmi rychle a razantně střídala výrobní technologie a tak se stalo, že pomalu, ale jistě získávala obrovský náskok. Vytvořila vývojové centrum v Číně a Indii. Krom rychlého sledu zmenšování výrobních technologii, se AMD začalo ubírat i cestou velmi rychlého navyšování stream procesorů, které pro tento účel dokázalo AMD velmi výrazně zjednodušit a minimalizovat s ohledem, jak na počet tranzistorů, tak na velikost čipu. Bylo naprostou samozřejmostí, že grafické čipy získávaly i nejnovější hardwarovou podporu.

Společnost Nvidia nedokázala ani na jeden trend AMD nikterak výrazněji reagovat, začala proto velmi rychle zaostávat s výrobním procesem, počtem stream procesorů i HW podporou.

 

Vyhlídky GF 100

Sic Nvidia GF100, je první čtyřclusterový GPU vyhlídky jsou horší než špatné. Společnost Nvidia po dlouhé absenci DX10.1 konečně přidává DX11 a OpenCL, ale celý vývoj má za konkurenčními čipy AMD obrovský časový skluz. Ale největší problém má společnost Nvidea někde jinde a tím je neschopnost dostatečně navýšit počet stream procesorů a ještě větší problém je skryt v neschopnosti optimalizovat stream procesory, obdobně jak to dokázalo AMD.

Než dokázala společnost Nvidia připravit grafický čip GF100, dokázala společnost AMD vrhnout na trh kompletní sadu svých grafických procesorů řady RV8XX. Všechny grafické karty AMD tak disponují plnou podporouDX11 a Openn CL, je obrovský výběr grafických karet od 80stream procesorů, až po karty s 3200stram procesory.

Navíc jsou grafické čipy AMD výrazně menší, mají výrazně méně tranzistorů a samozřejmě výrazně nižší spotřebu elektrické energie. Menší rozměr čipu tak sebou nese i menší cenu čipu, ale i větší výtěžnosti a tím další snížení výrobní ceny.

Společnost Nvidia se nyní u svého grafického procesoru GF100 potácí do 512stream procesorů, které nemohou být v žádném případě konkurentem pro RV8XX od AMD. Počet tranzistorů GF100 předurčuje čip k obrovské spotřebě, ale i vysokým teplotám, což výrazně brání v možnosti dostatečně navýšit takt stream procesorů, aby se výkonnostní propad, alespoň částečně snížil.

Ekonomika výroby je horší než špatná a vyhlídky na zlepšení žádné. Pravděpodobně se vyrobí jen cca 5tis ÷ 8tis ks GF100, tedy jen o málo více jak 200ks křemíkových 300mm desek s bájnou výtěžností přes 40%.

Nvidia však údajně koupila výrobu 9000 křemíkových desek, při počtu 104ks čipů na jedné křemíkové desce, tak vyrobí celkem 936tis čipů. Pokud bude výsledek dobrých jen 5 ÷ 8tis ks je patrné že se Nvidia za každou cenu snaží zůstat ve hře alespoň papírovou kartou.

 

   

Závěr

Závěr není nikterak pro společnost Nvidia příznivý. Je sice znát velmi velkou setrvačnost trhu s grafickými kartami, kde Nvidia těží ze své minulosti a svého marketingu, ale také s hlouposti kupujících, kteří upřednostní značku, nedbají na spotřebu a nechají si namluvit, že absence DX11 nic neznamená.

Pokud absence DX11, není zatím velkou ztrátou pro grafické karty GeForce, pak by se kupující měli více zajímat, jak tomu bude zítra, za měsíc či rok. Právě takové otázky by si měli klást kupující, když se jim budou snažit prodejci a marketing Nvidie namluvit, kupujte naše nově přeznačené karty s prastarou DX10 a nižší.

Fiasko GF100 neznamená jen, že Nvidia nebude trůnit na pomyslném výsluní nejvýkonnějších GPU, ale není od čeho odvíjet nižší řady GPU a Nvidii nezbývá než držet zuby nehty trh na starých GPU a snažit se vývoj zcela nového grafického čipu, který by byl přiměřenou konkurencí pro AMD.

Vezmeme-li v úvahu fakt, že AMD již navrhuje grafické čipy další generace, pro 28nm výrobní proces a můžeme jen spekulovat, že základní model bude mít opět dvojnásobek stream procesorů, tedy 3200, pak má společnost Nvidia opravdu co dohánět. V tuto chvíli bych to spíše viděl, jako postupný konec jedné velké společnosti jménem Nvidia, ale možná se pletu.

 

  Diskuse  

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz