Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

Nevím nakolik hledat v pozadí současných marketingových manévrů propagujících bezhlavě produkty Nvidie a neustálého srovnávání s produkty AMD ATI, samotnou Nvidii, či pouze její příznivce v řadách redaktorů někdejších seriózních IT medií, kteří nedokážou unést stav, kdy Nvidia neustále přemalovává názvy starých grafických čipů na nové a vývoj nových poněkud pokulhává.

Výsledkem uvedené výrobní strategie, kterou nedokáže zachránit ani žádný trvalý marketingový zázrak je postupné opouštění trhu a pokles tržeb na polovinu.

 

AMD ATI Stream

Před měsícem plnily stránky IT médii fantastické zvěsti o super-výkonnosti grafické karty Nvidie GeForce GTX 295, vše podbarveno a doplněno senzačním testem, kde nejnovější grafická karta dominuje nad grafickými kartami AMD ve hrách, jako je Dead Space!

Autoři i jejich čeští překladatelé však opomněli dodat hardwarové nároky takové hry: Grafická karta: Geforce 6800 nebo lepší / Ati X1600 nebo lepší. Karta musí podporovat Shader Model 3.0 a mít 256 MB paměti… Více jsem pak popsal v článku Fakta o AMD ATI Stream.

 

AMD ATI AVIVO

Uplynulý týden rozpoutal nový marketingový kolotoč ve prospěch Nvidie článek "ATI Avivo Video Converter Does Not Support Stream",  článek o podvodech AMD-ATI s AVIVO.

Redaktoři některých IT médii tvrdě hájili své pozice, jak AMD ATI hraje nečestnou hru a chudák Nvidia poctivě počítá přes GPU, slovy " Všichni vědí o teoretických a praktických schopnostech grafik Nvidia, která má GPGPU ve formě instrukcí CUDA. Pomocí této technologie můžeme převádět (enkódovat) video, nebo počítat herní fyziku" což AMD ATI nedokáže a rovnocenný super-výkon je dosažen pouze za pomocí CPU.

Redaktorům však unikalo, že měření nevykazovalo navýšení výkonu CPU na 300%! Rovněž redaktorům nebylo vůbec podezřelé, že Nvidia využívala k převodu ATI AVIVO enkodér...

.

 

Jiné, seriozní IT média, kterým jde o fakta a ne o super-bulvár, hbitě zareagovaly na mé upozornění, že jsem již před měsícem publikoval Fakta o AMD ATI Stream, kde je doloženo jak si GPU AMD ATI vedly. Následně své články doplnili o nové informace, které dostatečně ukazují celý stav kolem AMD ATI AVIVO.

.

 

"Mirror's Edge: Kladivo na Radeony?"

Neuplynul ani týden a právě takové senzační zprávy plní dnešní stránky IT médii, a jaká je pravda? Jde pouze o další marketingový výkřik některých redaktorů, kteří se rozhodli srovnávat grafické karty s podporou PhysX a bez podpory PhysX!

A světe div se, grafické karty bez podpory PhysX jsou na tom ve hře se zapnutým PhysX podstatně hůře, kdo by mohl něco podobného vůbec čekat, jde opravdu o velmi důležité zjištění! Samozřejmě jde o srovnání grafických karet Nvidie a AMD ATI.

Autoři, testeři však opět opomněli, snad opakovanou náhodou, snad opět záměrně, dodat hardwarové nároky hry Mirror's Edge, kde postačí grafická karta GeForce 6 nebo ATI X1650 a jedno-jádrový procesor s taktem 2,4GHz.

.

 

"Po zapnutí vyhlazování hran a anizotropního filtrování se rozdíl mezi kartami NVIDIA a ATI prohlubuje. Opět však platí, že je jedno, zda máte 60 nebo 100 snímků za sekundu."

.

 

"Samotné grafy už jen de facto odráží vysvětlenou situaci. Na GeForce si díky nenáročnému Unreal Enginu 3 zahrajete bez problémů, se samotným Radeonem máte smůlu."

 

Redaktoři navíc nenechávají nic náhodě a dále vše jisti svým "seriozně" naměřeným výsledkem, který se však často velmi výrazně liší od výsledků, které naměřili obyčejní spotřebitelé.

 .

 

Závěr

Co říci závěrem, osobně nevidím pražádný důvod zapínat ve hře PhysX, pokud to grafická karta nepodporuje a jediným výsledkem je výrazné zpomalení hry, ledaže by výsledek takového testu, byl cíleně založen právě na tom, že  se hra stane pro grafické karty AMD ATI nehratelnou!

Jinak, ten článek by mohl být napsán jako "Nevýrazná hra se zajímavými fyzikálními efekty ve PhysX", o grafických kartách AMD ATI bez podpory PhysX bylo zcela zbytečné se rozvádět.

 

 

Zdroj: EX Preview, Information Week

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz