Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Mnoho se toho napsalo o modulech HQQF Topologie Federmann. První zmínka o řadě HQQF-55-506W byla v článku Nf zesilovače Federmann HQQF-55-506, následoval článek Nf zesilovače Federmann HQQF-55-506 podruhé, špičkový budič pro tuto řadu jsem popsal v textu Topologie Federmann, část XIII.

Samotná 5párová konstrukce byla popsána v článku Zesilovač 500W/1000W, HQQF-55-506W-5-1, stejně jak možnost osadit zapojení jiným OZ a dosáhnout Ultra nízko šumové provedení zesilovače HQQF-55-506W.

Následovaly články zaměřené na samotné měření a dokumentování parametrů a to Měření zesilovače HQQF-55-506W-5-1, malé impedance, Měření zesilovače HQQF-55-506W-5-1, výkony a frekvenční rozsahy a Měření zesilovače HQQF-55-506W-5-1, poměr signál šum a výstupní odpor.

Mnohé mohly rovněž napovědět články popisující několik provedení s ohledem na impedanci, výkon a napájecí napětí, Moduly Hi-Fi zesilovačů HQQF-55-506W a jejich možnosti při provedení na napájecí napětí do ±90V a Moduly Hi-Fi zesilovačů HQQF-55-506W a jejich možnosti při provedení na napájecí napětí do ±60V.

 

 

 

Skříň HQQF

Zde se podíváme na připravované zesilovače řady HQQF a to již jako celky. Rozměr skříně se nejspíše ustálí na rozměrech 440x120x400 (š,v,h), počítáno bez nožiček. Celkový tepelný odpor skříně se dostává dostatečně pod 0,08°C/W, odtud i maximální dovolená výkonová ztráta bez nucené ventilace může dosahovat více jak 500W při maximálním oteplení do 40°C.

Napsaným však není dotčena možnost jiné velikosti skříně s odlišnými vlastnostmi. Jakákoliv odlišnost od zde uvedené skříně je věcí konzultace, osobního jednání a nalezení optimálního řešení.

 

Duo či Stereo?

Zesilovače HQQF topologie Federmann jsou připravovány se dvěma moduly Hifi zesilovačů HQQF-55-506W-XX v jedné skříni. Odtud je možnost je zapojit jako Duo či Stereo.

Je možnost použít dva transformátory se dvěma vinutími či jeden transformátor se čtyřma vinutími dvakrát HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení případně HQQF-55-250 baterie filtračních kondenzátorů.

Stejně tak je možnost použít jeden transformátor se dvěma vinutími jedenkrát HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení případně HQQF-55-250 baterie filtračních kondenzátorů.

Dále je možno použít Hi-Fi předzesilovač HQQF-55-506Kst , který se brzy objeví v nabídce. Tato řada zesilovačů je určena pro výkony až do 2x300÷500W

 

 

 

Monoblok

Jak jsem již napsal, zesilovače HQQF topologie Federmann jsou připravovány se dvěma moduly Hifi zesilovačů HQQF-55-506W-XX v jedné skříni.

Pro výkonově náročnější zákazníky budou zapojeny moduly Hifi zesilovačů HQQF-55-506W-XX do můstku a opět platí že může být jedno či dva transformátory, může být použito jedenkrát či dvakrát HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení případně HQQF-55-250 baterie filtračních kondenzátorů.

Tato řada zesilovačů zapojena jako Monoblok, je určena pro výkony až do 1x1000W či více. Monoblok jde dle přání zapojit se symetrickým či nesymetrickým vstupem.

 

Hi-Fi či High-End nejvyšší kvality

Lze bez okolků napsat, že jde opravdu o zařízení Hi-Fi té nejvyšší kvality, dnes je často používán spíše název High-End.

Použité moduly Hifi zesilovačů HQQF-55-506W-XX stejně jak Hi-Fi předzesilovač HQQF-55-506Kst jsou plně analogové s obrovským odstupem signál/šum a značnou mírou rezervy zisku v otevřené smyčce, která jim zaručuje jak excelentní frekvenční vlastnosti, tak naprosto vynikající a bezkonkurenční vlastnosti co se týče míry všech možných zkreslení.

Jako jediný výrobek svého druhu, má všechny signálové vedení zapojené jako symetrické a současně jako jediný výrobek svého druhu má použity naprosto speciální vodiče odolné i proti magnetické složce rušení.

 

Závěr

Co říci závěrem, snad jen tolik, že čas natolik pokročil, že jsou dořešeny mnohé detaily, hlavně co se týče mechanické konstrukce, její jednoduchosti a vyrobitelnosti, že je možné veřejně představit připravovanou koncepci. Prostorové uspořádání se bude dle konkrétného sestavení lišit, skříň a vnější rozměry jsou již víceméně ustáleny.

V článku Hi-Fi zesilovač a opravdu potřebný výkon je napsáno dostatek o možném výkonovém dimenzování zesilovačů a v článku Hi-Fi zesilovač a jeho výkonové dimenzování je dostatek informací o vzájemných poměrech dimenzování výstupního výkonu, chlazení a napájení.

Neboť se již jedná o Hi-Fi či High-End té nejvyšší kvality, jsou i ceny poněkud vyšší, ale stále jsou pro mnohé dostupné. O cenách napoví Sety zesilovače HQQF-55-506W-5-1, ale také aktuální kurzy jednotlivých měn. Jsou již přijímány předběžné, závazné i nezávazné objednávky a to i na odlišné, originální konstrukce, pokud jste příznivci opravdového Hi-Fi, pak neváhejte.

  

Diskuze

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2023 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz