Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

Mnozí neustále hledají dokonalost zvuku či dokonalost zesilovačů, které tento zvuk mají zesilovat, obdobná problematika je obsažena v samotném názvu tohoto Webu, Hi-Fi svět.

Vznikla zde série článků věnovaných řadě zvukově dokonalých zesilovačů Zesilovače HQQF-55-506W-XX, jejichž dokonalost bylo nutno posílit i značnou měrou bezpečnosti o což se stará HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení.

Zesilovače je možné připojit k mnoha zdrojům signálu, proto bylo nutnou vytvořit předřazený modul Hi-Fi předzesilovače HQQF-55-506Kst, který by nabídl dostatečný komfort a značně rozšířil možnost použití různých zdrojů signálu, krom toho současně vytvořil podmínky pro dokonalé využití koncových stupňů.

 

 

 

Topologie

Jak je ze schématu patrné, volil jsem mezi šumovými vlastnostmi tranzistorů a velikostí zisku operačních zesilovačů. Přes mnohé výhody tranzistorových zapojení, kterých nepřestávám být příznivcem, jsem se nakonec přiklonil ke konstrukci s OZ, ale s OZ ne ledajakým, nýbrž tím který krom značného zesílení v otevřené smyčce zpětné vazby, nabízí i dostatečnou šířku pásma a v neposlední míře extrémně nízkým šumem, to vše vyváženo poměrně vysokou pořizovací cenou.

 

Původ zapojení

Jak je patrné je zapojení HQQF-55-506Kst přímým pokračováním svého plně tranzistorového předchůdce Korekční zesilovač „zapojení Federmann“. Předchozí zapojení obsahovalo v každém kanále dva za sebou zapojené operační zesilovače složené s diskrétních prvků.

První OZ upravoval vstupní signál, měl pevně nastavitelné zesílení, které šlo v malém rozmezí potenciometrem měnit, čímž se dosahovalo potřebného nastavení stereo-váhy.

Druhý OZ byl zapojen jako klasický zpětnovazební Baxandallův korektor, za nímž následoval potenciometr pro regulaci hlasitosti, který bylo možno doplnit o prvky fyziologické regulace hlasitosti.

 

Zapojení Hi-Fi předzesilovače HQQF-55-506Kst

První OZ HQQF-55-506Kst je ultra-nízko-šumový a má funkci obdobnou jako dříve, ale je doplněna o možnost plynulého nastavení citlivosti v rozmezí řádově desítek mV až jednotek V. Tímto řešením není nutno pro jinou úroveň vstupního signálu, měnit hodnoty v zapojení.

Pro zlepšení vlastností je vstupní konektor přímo na desce plošného spoje. Možnost nastavení stereo-váhy zůstala zachována.

Druhý OZ HQQF-55-506Kst již nemusí, ale může být ultra-nízko-šumový, funkce zpětnovazebního Baxandallova korektoru zůstala zachována, je možno osadit součástkami tak, aby byl zdvih ±15 či 20dB. Dále je tento OZ doplněn o filtr Prezenc s nastavitelným zdvihem 0÷10dB.

Další novům tohoto modulu, je možnost vyvedení výstupního signálu vně, nebo přivedení vstupního signálu až na potenciometr regulace hlasitosti. Oba konektory jsou rovněž přímo na desce plošného spoje.

Aby bylo možno dokonale využít vlastnosti navazujícího koncového stupně Zesilovače HQQF-55-506W-XX, je modul HQQF-55-506Kst dále doplněn obvody potřebnými pro měření úrovně v kanále.

Modul HQQF-55-506Kst má samozřejmě vlastní síťový, stabilizovaný zdroj ±15V, což umožňuje jeho naprosto nezávislé použití, ale současně řeší mnoho problémů s nesprávným pospojováním různých modulů a zemněním.

 

Závěr

Modulem Hi-Fi předzesilovače HQQF-55-506Kst  je doplněna celá série možných jednovstupých zesilovačů Hi-Fi, za ještě přijatelné ceny.

Hi-Fi předzesilovač HQQF-55-506Kst najde uplatnění nejenom u klasických zesilovačů pro různé Hi-Fi zařízení, ale zajisté se stane trhákem pro hudebníky, zpěváky a kytaristy, pro něž je často zapotřebí nabídky příliš speciální.

  

Diskuse

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz