Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Galerie

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení

  

  

Úvod

Asi před rokem jsem se rozhodl postavit mosfetový model DPA380 autora Pavla Dudka. Původní originální plošné spoje mi moc nevyhovovaly svou velikostí, dobovým materiálem a špatnou dostupností, proto jsem si vytvořil vlastní návrh včetně ochran a soft-startu.

 

 

 

Konstrukce

Zesilovač je řešen monaurální koncepce tj. vše až na soft start je v něm dvakrát. Uprostřed skříně jsou umístěny dva toroidní transformátory 300VA, které napájí  koncový stupeň, i modul ochran. Ochrany kromě odpojení reproduktorů při poruše, nabízí i detektor limitace. Výstupní signál je veden přes výkonové relátka FINDER, které jsem použil dvě kvůli snížení přechodového odporu.

 

Koncový stupeň nabízí výkon 225W při 4Ohmech před měkkou limitací. Koncové Mosfetové tranzistory IRF640/9640 jsou teplotně namáhány, proto jsem odvod tepla do chladiče řešil pomocí hliníkových hranolů na kterých jsou našroubovány bez izolačních podložek. Odizolovaný od chladiče je pak celý hranol kaptonovou páskou, kterou mi doporučil pan Federmann.

 

Při konstrukci skříně jsem požadoval co největší mechanickou pevnost a dbal i na estetickou stránku. Rozměry jsou 400x300x120mm. Přední panel je zhotoven z 10mm plotny se skosenou hranou na 60°. Vrchní i spodní kryt je z 3mm duralového plechu s vyfrézovanými drážkami. Chladiče mají horizontálně orientované žebra, což není ideální na odvod tepla, ale má to i své výhody hlavně při manipulaci. Zesilovač jako celek má hmotnost přes 17Kg.

 

 Několik detailů osazených plošných spojů

 

 

 

Několik detailů plošných spojů

 

 

Několik dalších detailů z výroby

 

 

  

 

Detail použití Kaptonové pásky jako tepelné izolace

 

 

 

Autorem krásného přístroje i článku je David Špila - student SŠIEŘ Rožnov pod Radhoštěm Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Diskuse

 


Dovětek - psáno pod čarou

Kaptonová páska

Kaptonová, čili polyamidová, vysokoteplotní lepící páska odolávající trvale teplotám -50÷260°C je schopna krátkodobě zvládnout dle některých zdrojů až 370°C, má vynikající tepelné vlastnosti, ale i elektrickou pevnost 200kV/mm, při celkové tloušťce pásky 65µm má elektrickou pevnost větší jak 7,8kV. Primárně sice nebyla určena jako podložka pod výkonové tranzistory, ale díky svým vlastnostem je dnes tím nejlepším co můžeme použít.

 

Zesilovač DPA380

Zde předvedená původně Dudkova konstrukce posunuta mladým konstruktérem o kousek dále, je ukázkou, že ani nastupující generace nemusí být dopředu zatracována, že i v nastupující mladé generaci se najdou schopní jedinci, kteří umí uchopit historickou myšlenku a adaptovat ji na dnešní stupeň techniky a poznání, tím se nám v inovované konstrukci Dudkova DPA 380 objevují SMD součástky a konstrukce skříně nabývá vyšší mechanické pevnosti.

 

Je mi potěšením, že mohu tuto překrásnou konstrukci, mladého konstruktéra na Hi-Fi světě zveřejnit a ukázat, že myšlenka Hi-Fi je stále živá a stále stojí za to se mladé generaci věnovat.

 

Bohumil Federmann

 

 

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Úvod

Jde o dokonale propracované návrhy celé řady zesilovačů, jak obvodově tak mechanicky s hlavním důrazem na poslech a naprosto věrný akustický vjem, nezanedbatelná je i otázka finanční dostupnosti těchto Hi-Fi zesilovačů.

Hned v prvních poslechových testech konaných dne 4. června 2011 na Rožnovském hotelu Relax, jako Souboj Titánů hravě poráží legendární DPA, zkrátka bezkonkurenční kvalita za bezkonkurenční cenu.

Zarytí Hi-Fisti byli akcí nadšení a pomalu na ni již zapomněli, kdežto nezúčastněným konstruktérům bude ještě dlouho ležet v žaludku a budou se ji snažit všemožně vysvětlovat jinak.

  

 

 

 

Specifikace

V následující tabulce jsou přehledné specifikace, některé hodnoty, jako například netypickou zatěžovací impedanci, změnu zesilení je zapotřebí zadat před samotným sestavením modulu.

 

 

HQQF-55-506-5-1 specifikaceHodnotaTypicky
Rozsah napájecího napětí*±20 ÷ 60V(90V)±15 ÷ 60V(90V)
Proudové omezení*20A25A
Vstupní citlivost pro 100W2,00V
Zesílení 20dB
Výkon střední při napájení ±60V≥100W/4Ω 
Výkon maximální při napájení ±60V300W/4Ω≥350W/4Ω
Přebuditelnost≥5dB
Vnitřní odpor≤100mΩ25mΩ
THD 1kHz≤0,01%≤0,001%
THD+N 1kHz≤0,01%≤0,001%
Možnost pracovat v můstku*ANO
Minimální hodnota zátěže*≤1Ω
Maximální trvale dodávaný výkon*≥500W
Spolupráce s modulem řízeníANO
DodavatelFedermann, IČ: 62313207
* Nutno upřesnit před sestavením modulu

 

 

Testy a měření

 

 

 

Měření před modulem zesilovače a za modulem zesilovače, při zátěži 8Ω a výstupním napětí 1V ukazuje pouze o 20dB zesílený signál, bez znatelného přidání zkreslení či šumu. Měřeno při úrovni pozadí -140÷-120dB.

Bude-li možnost změřit modul na přesnějším zařízení, stane se tak, aby bylo možno určit přesněji vlastní chybu modulu, zatím se ví pouze, že se nachází na či pod úrovní pozadí měřící aparatury.

 

 

 

 

Příklad sestavení

Na obrázku je možné vidět názorný přiklad doporučeného sestavení dvou modulů Hi-Fi zesilovače QQF-55-506W-5-1, čtyř modulů HQQF-55-250 baterie filtračních kondenzátorů a dvou modulů HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení, přidáním dvou transformátorů získáme bezkonkurenční stroj nebývalých kvalit, jedinou konkurencí pro něj může být jen přidání dalších dvou modulů Hi-Fi zesilovače QQF-55-506W-5-1 a vytvořit tak můstkového zapojení s výkonem přesahujícím 2 x 1.000W.


 
Prodej

Diskuse

 

 

 

 

 

 

 

 

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

 

Úvod

Stejně jak před nedávnem jsme měřili zesilovač Aldax SPV 250P, měřili jsme nyní zesilovač QQF-55 KS 500W, tentokráte osazený tranzistory MJ11045 + MJ11016.

.

 

Průběhy 1kHz

 

Průběhy 20kHz

 

 

Průběhy 100kHz

 

Naměřená přenosová charakteristika

 

Korekční křivka 

 

 

Diskuse

 

 

 

 

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

 

Úvod

Minulost modulů zesilovačů je velmi dlouhá, jako první známější modul bylo zapojení Sinclair Z30, šlo o jednoduché zapojení, které bylo velmi úspěšné, vyrábělo se v mnoha modifikacích po celém světě.

 

 

Dalším významným milníkem bylo zapojení Marshalla Leacha, které bylo výrazně robustnější, plně symetrické a udávalo na dlouhou dobu směr vývoje v Nf zesilovačích.

 

 

Zde patří i zapojení známé pod názvy DPA, které konstruoval Pavel Dudek, které se v poslední době reinkarnovalo do podoby zesilovačů s označením HYPA, u kterých však krom velmi vysoké ceny 32tis Kč/pár, neznáme ani obvodové zapojení.

 

 

Historie vzniku Hi-Fi zesilovačů řady QQF či HQQF

Přestože jsem v mládí stavil několik zapojení typu Sinclair a Leach, stejně tak řadu jejich klonů, nikdy mne svým zvukem neoslovily, stejně tak zapojení DPA, které se tváří robustně, ale příliš se zabývá problematikou maximálního výkonu a samotné limitace, namísto toho aby takové zapojení řešily dostatečnou dynamiku a věrnost poslechu.

Většina konstruktérů se vrhla na linearizaci jednotlivých stupňů za pomocí zpětnovazebních kapacit a úplně zapomněla na podstatu celkové zpětné vazby, která je známá již dlouhých 83let.

Mé zapojení známé v minulém tisíciletí pod označením QQF a v tisíciletí současném pod označením HQQF se na rozdíl od konkurenčních řešení nikdy celkové zpětné vazbě nezpronevěřilo, stejně jak dostatečné dynamice a věrnosti zvuku.

S nástupem výpočetní techniky a dostupností návrhových systémů bylo možno dále rozpracovat teoretický základ a posunout hranici poznání o malý kousek dále. Konkurence chtě nechtě se musela smířit s tím, že zvuk opravdu nekončí na 20kHz a dynamika není řádu několika dB.

 

Modul Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1

Modul Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1 byl navržen s největší pečlivostí a odráží nejnovější poznatky elektrotechniky.

Obvodové schéma řeší naprosto dokonale značnou výkonovou rezervu, obrovskou rezervu zisku a tím i extrémně malé zkreslení a to až do velmi vysokých kmitočtů.

Zapojení má de-fakto nulovou výstupní napěťovou nesymetrii a nezapomíná ani na opožděné připojení hlavního napájení a jeho rychlé odpojení v případě poruchy, to vše způsobem naprosto unikátním, které nemá u konkurence žádné obdoby.

Není zapomenuto ani na případ přetížení či zkratu, kde většina konkurenčních zapojení snímá proud na jednom prvku a tento je samotným snímače značně ohrožen. Zapojení Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1 má dokonale zaručeno omezení proudu každým výkonovým tranzistorem daleko pod jeho dovoleným proudem či výkonovou ztrátou. Pro dlouhodobé přetížení je ochrana zajištěna pojistkou v primárním vinutí transformátoru či snímáním teplot transformátoru a chladiče, tyto funkce již zajišťuje modul HQQF-55-200, inteligentního řízení napájení.

 

Nabídka Modulů Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1

Nabídka Modulů Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1 je v současné době omezena pouze na osazené a oživené moduly k tomuto rozhodnutí mne vedla skutečnost, jak dokladuje například Koutek pro začátečníky a méně zdatné na Audiowebu, že mnozí si opravdu neumí poradit s mnohem jednoduššími zapojeními než jakým je HQQF-55-506W-5-1, pak vzniká jen prostor pro nedorozumění a v neposlední řadě pomluvy.

Pokud někdo nerozumí schématu, nezná ani Ohmův zákon a  neumí si sám naprosto nic spočítat, navíc neumí ani pájet, pak nezbývá než aby se vlastní stavbě obloukem vyhnul a požil již hotový osazená a oživený modul, který je navržen a sestaven s ohledem na minimum připojovacích míst a možností chyby.

Zapojení HQQF-55-506W-5-1 není obvodově tak složité jak výrobně. Plošný spoj je oboustranný, prokovený s oboustranným potiskem a nepájivou maskou, včetně lokálního zlacení a frézování. Tato preciznost je natolik složitá, že ji nelze jen tak amatérsky zopakovat.

Značná část prvků je v provedení SMD, navíc v provedení, které na Českém trhu vůbec není a proto je naprosto nedostupné. SMD prvky je vhodné zapékat v přetavovací peci, která rovněž není v běžné výbavě amatéra.

 

 

 

Na obrázcích můžeme vidět, na prvním obrázku SMD součástky osazené v pájecí pastě  a na obrázku druhém obrázku SMD součástky po přetavení pájecí pasty v přetavovací peci.

 

 

 

Na třetím obrázku v řadě je vidět již hotový a oživený modul Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1, který je připraven na zamontování do zařízení na chladič. Jde o podobu ve které jsou moduly dodávány včetně příslušenství. Specifikace a samozřejmě základní cena 176,- €/ks se mohou nepatrně dle přání zákazníka lišit.

 

Závěr a srovnání

Moduly Hi-Fi zesilovačů HQQF-55-506W-5-1 nemají v současné době žádnou seriózní konkurenci a to jak svou kvalitou a spolehlivostí, tak rovněž svou cenou o kvalitě a věrnosti samotného zvuku nemluvě. Zvuk jako takový se však musí zažít a není jen tak sdělitelný.

  • Nezanedbatelným zůstává i samotný rozměr, kde v současné době jedinná konkurenční HYPA A400 je postavena na plošném spoji o rozměrech 365x100mm, kdežto Modul Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1 má rozměr plošného spoje díky smíšené SMT pouze 180x40mm.
  • Podíváme-li se na možnost upřesnění vlastní specifikace, pak ji HYPA na rozdíl od HQQF zcela vylučuje.
  • Podíváme-li se na termíny možných dodávek, pak HQQF-55-506W-5-1 jsou dodávány již od možnosti okamžitého osobního převzetí, kdežto HYPA až od 2 týdnů dále.
  • Podíváme-li se na platby za poštovné a hlavně bankovní převody, pak pro HQQF-55-506W-5-1 je Převod peněz ze Slovenské republiky jako jakýkoliv tuzemský bez dalšího navýšení o nesmyslných 7€. Dokonce převod v rámci  Eurozóny je za pouhé 2€ a mimo Eurozónu za pouhopouhé 3€.
  • K samotné ceně modulů, kde HYPA stoji 16,-tis Kč a HQQF pouhých 176,- €/ks, přičemž HQQF skýtá mnohem více variant větší výkon, mnohem větší činitel tlumení, menší zkreslení a vyšší věrnost zvuku, se může každý svobodně vyjádřit v diskusi.
  

Diskuse

 

 

 

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení

 

Zajímavé řešení vysoce kvalitního aktivního Subwooferu

Autor Subwooferu provedl kompletní návrhy a simulace akustického prostředí, mechanické konstrukce i elektrického zapojení, následně provedl kompletní realizaci. Subwoofer obhájil jako maturitní práci, vyhrál Školní kolo SOČ, Okresní kolo SOČ, Krajské kolo SOČ a v kole celostátním se umístil na pěkném šestém místě, rovněž vyhrál soutěž ON Semiconductor a bylo mu uděleno krajské vyznamenání.

.

.

.

.

.

 

.

.

.

.

 

 

Jak práci popisuje sám autor ...

„Získávání informací ohledně akustiky a subwooferu. - Výběr vhodného reproduktoru (Rockford Fosgate Punch P212S4 12“) - Návrh vhodné ozvučnice (Typ bassreflex, 56,6 litru) – Stavba ozvučnice (dřevotříska 36mm) - Vývoj elektronické části (Nepodařilo se mi najít žádné zařízení, které by splňovalo mé požadavky, nutnost veškerou elektroniku navrhnout a sestavit) – Stavba modulu zesilovače – Dokončení celého subwooferu (zabudování zesilovače a ovládacích prvku do ozvučnice) – Tvorba technické dokumentace (75 stran)“

 


Poznámka pod čarou

Pro VIP elitu AudioWebu s p. L. Malaníkem, P. Dudekem, p. Buntou a mnohé další, jak je zřejmé z jejich vzájemné diskuze, není nikterak jednoduché pochopit profesionálnost tohoto návrhu.

.

 

Se značným nepochopením jsme se již mohli setkat v článcích Kouzelné Watty a Dynamika, Vnímáme infra a ultra zvuk? a Tranzistorový zvuk, proč se tedy divit? Naopak si každý může lépe domyslet, proč byli někteří členové "odborného fóra" označeni "VIP".

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz