Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Minulost modulů zesilovačů je velmi dlouhá, jako první známější modul bylo zapojení Sinclair Z30, šlo o jednoduché zapojení, které bylo velmi úspěšné, vyrábělo se v mnoha modifikacích po celém světě.

 

 

Dalším významným milníkem bylo zapojení Marshalla Leacha, které bylo výrazně robustnější, plně symetrické a udávalo na dlouhou dobu směr vývoje v Nf zesilovačích.

 

 

Zde patří i zapojení známé pod názvy DPA, které konstruoval Pavel Dudek, které se v poslední době reinkarnovalo do podoby zesilovačů s označením HYPA, u kterých však krom velmi vysoké ceny 32tis Kč/pár, neznáme ani obvodové zapojení.

 

 

Historie vzniku Hi-Fi zesilovačů řady QQF či HQQF

Přestože jsem v mládí stavil několik zapojení typu Sinclair a Leach, stejně tak řadu jejich klonů, nikdy mne svým zvukem neoslovily, stejně tak zapojení DPA, které se tváří robustně, ale příliš se zabývá problematikou maximálního výkonu a samotné limitace, namísto toho aby takové zapojení řešily dostatečnou dynamiku a věrnost poslechu.

Většina konstruktérů se vrhla na linearizaci jednotlivých stupňů za pomocí zpětnovazebních kapacit a úplně zapomněla na podstatu celkové zpětné vazby, která je známá již dlouhých 83let.

Mé zapojení známé v minulém tisíciletí pod označením QQF a v tisíciletí současném pod označením HQQF se na rozdíl od konkurenčních řešení nikdy celkové zpětné vazbě nezpronevěřilo, stejně jak dostatečné dynamice a věrnosti zvuku.

S nástupem výpočetní techniky a dostupností návrhových systémů bylo možno dále rozpracovat teoretický základ a posunout hranici poznání o malý kousek dále. Konkurence chtě nechtě se musela smířit s tím, že zvuk opravdu nekončí na 20kHz a dynamika není řádu několika dB.

 

Modul Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1

Modul Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1 byl navržen s největší pečlivostí a odráží nejnovější poznatky elektrotechniky.

Obvodové schéma řeší naprosto dokonale značnou výkonovou rezervu, obrovskou rezervu zisku a tím i extrémně malé zkreslení a to až do velmi vysokých kmitočtů.

Zapojení má de-fakto nulovou výstupní napěťovou nesymetrii a nezapomíná ani na opožděné připojení hlavního napájení a jeho rychlé odpojení v případě poruchy, to vše způsobem naprosto unikátním, které nemá u konkurence žádné obdoby.

Není zapomenuto ani na případ přetížení či zkratu, kde většina konkurenčních zapojení snímá proud na jednom prvku a tento je samotným snímače značně ohrožen. Zapojení Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1 má dokonale zaručeno omezení proudu každým výkonovým tranzistorem daleko pod jeho dovoleným proudem či výkonovou ztrátou. Pro dlouhodobé přetížení je ochrana zajištěna pojistkou v primárním vinutí transformátoru či snímáním teplot transformátoru a chladiče, tyto funkce již zajišťuje modul HQQF-55-200, inteligentního řízení napájení.

 

Nabídka Modulů Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1

Nabídka Modulů Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1 je v současné době omezena pouze na osazené a oživené moduly k tomuto rozhodnutí mne vedla skutečnost, jak dokladuje například Koutek pro začátečníky a méně zdatné na Audiowebu, že mnozí si opravdu neumí poradit s mnohem jednoduššími zapojeními než jakým je HQQF-55-506W-5-1, pak vzniká jen prostor pro nedorozumění a v neposlední řadě pomluvy.

Pokud někdo nerozumí schématu, nezná ani Ohmův zákon a  neumí si sám naprosto nic spočítat, navíc neumí ani pájet, pak nezbývá než aby se vlastní stavbě obloukem vyhnul a požil již hotový osazená a oživený modul, který je navržen a sestaven s ohledem na minimum připojovacích míst a možností chyby.

Zapojení HQQF-55-506W-5-1 není obvodově tak složité jak výrobně. Plošný spoj je oboustranný, prokovený s oboustranným potiskem a nepájivou maskou, včetně lokálního zlacení a frézování. Tato preciznost je natolik složitá, že ji nelze jen tak amatérsky zopakovat.

Značná část prvků je v provedení SMD, navíc v provedení, které na Českém trhu vůbec není a proto je naprosto nedostupné. SMD prvky je vhodné zapékat v přetavovací peci, která rovněž není v běžné výbavě amatéra.

 

 

 

Na obrázcích můžeme vidět, na prvním obrázku SMD součástky osazené v pájecí pastě  a na obrázku druhém obrázku SMD součástky po přetavení pájecí pasty v přetavovací peci.

 

 

 

Na třetím obrázku v řadě je vidět již hotový a oživený modul Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1, který je připraven na zamontování do zařízení na chladič. Jde o podobu ve které jsou moduly dodávány včetně příslušenství. Specifikace a samozřejmě základní cena 176,- €/ks se mohou nepatrně dle přání zákazníka lišit.

 

Závěr a srovnání

Moduly Hi-Fi zesilovačů HQQF-55-506W-5-1 nemají v současné době žádnou seriózní konkurenci a to jak svou kvalitou a spolehlivostí, tak rovněž svou cenou o kvalitě a věrnosti samotného zvuku nemluvě. Zvuk jako takový se však musí zažít a není jen tak sdělitelný.

  • Nezanedbatelným zůstává i samotný rozměr, kde v současné době jedinná konkurenční HYPA A400 je postavena na plošném spoji o rozměrech 365x100mm, kdežto Modul Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1 má rozměr plošného spoje díky smíšené SMT pouze 180x40mm.
  • Podíváme-li se na možnost upřesnění vlastní specifikace, pak ji HYPA na rozdíl od HQQF zcela vylučuje.
  • Podíváme-li se na termíny možných dodávek, pak HQQF-55-506W-5-1 jsou dodávány již od možnosti okamžitého osobního převzetí, kdežto HYPA až od 2 týdnů dále.
  • Podíváme-li se na platby za poštovné a hlavně bankovní převody, pak pro HQQF-55-506W-5-1 je Převod peněz ze Slovenské republiky jako jakýkoliv tuzemský bez dalšího navýšení o nesmyslných 7€. Dokonce převod v rámci  Eurozóny je za pouhé 2€ a mimo Eurozónu za pouhopouhé 3€.
  • K samotné ceně modulů, kde HYPA stoji 16,-tis Kč a HQQF pouhých 176,- €/ks, přičemž HQQF skýtá mnohem více variant větší výkon, mnohem větší činitel tlumení, menší zkreslení a vyšší věrnost zvuku, se může každý svobodně vyjádřit v diskusi.
  

Diskuse

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz