Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Zvuk

Většinou každý ví, že rozsah akustického slyšení je na jedné straně akustického pásma omezen infrazvukem, jehož kmitočty jsou pod 16Hz a na straně druhé je omezení dáno ultrazvukem, který začíná od 20kHz. S těmito znalostmi nevystačíme ani pro sluchové vnímání čistých sinusových průběhů a problematika je mnohem složitější.

 

Infrazvuk

Tato část akustického vlnění již není dostatečně vnímána lidským sluchem, ale člověk ji vnímá povrchem těla. Zcela typické jsou pro toto vnímání vjemy při bouřce, mohutných výstřelech či výbuších, kde se doporučuje otevřít ústa aby nedošlo k poškození sluchu.

Vjem může být citelný na plicích, ale také v oblasti břicha a tlustého střeva, či jiných vnitřností, které tato akustická - tlaková vlna může dokonce poškodit.

Obdobné účinky má mnohem slabší, ale trvalý infrazvuk, který může rovněž rozkmitat tlusté střevo, poškodit či dokonce utrhnout některé vnitřnosti, svého času byly snahy i pro bojové využití.

 

Ultrazvuk

Tato část akustického vlnění není sluchem rovněž jako samostatný zvuk slyšitelná, jinak je tomu ve spojení s frekvencemi, které se nacházejí v akustickém pásmu, pak nám ultrazvuk tvoří součást zabarvení jednotlivých tónů. Jak jsem již napsal v článku Vnímáme infra a ultra zvuk?, člověk je schopen vnímat barvu tónu na frekvencích přesahujících 150kHz.

Každý nesinusový průběh je složen s řady vyšších harmonických, při nižších frekvencích je značný podíl harmonických ještě v akustickém pásmu, při vyšších frekvencích se podíl harmonických v oblasti ultrazvuku výrazně zvyšuje.

 

Elektroakustický řetězec a zesilovače

Dnes se často vyrábí zesilovače, kde konstruktéři v zájmu jednoduchého řešení stability použili na vstupu dolní propust, která nenávratně odfiltruje množství vyšších harmonických a zbaví nás tak nepostradatelné barvy tónů. Stejný efekt zaručí i digitální nahrávka jejíž vzorkovací kmitočet je pouhých 44 či 48kHz.

Naštěstí nejsme omezeni pouze na zesilovače, kterým byl dán do vínku omezený frekvenční rozsah, nemáme pouze digitální záznamy vzorkované nízkými frekvencemi, ale stále se můžeme ještě setkat s vinylovými deskami a živou hudbou, rovněž je dnes stále více nahrávek v DVD a HD kvalitě.

 

Ultrazvukové reproduktory

Zde je nutno si uvědomit, že jde o reproduktory, které vytváří pouze barvu tónů, nelze slyšet jejich samostatný zvuk, ale ve spojení s reproduktory, které nám přenáší akustické pásmo, získáme při kvalitním zdroji signálu nenahraditelný akustický vjem, který je velmi blízký originálnímu zvuku.

.

TAKET-BATPRO

 • Speciální výškové reproduktory společnosti Taket
 • Kmitočtové pásmo 18kHz ~ 300kHz
 • Impedance 8Ω.
 • Citlivost 100dB, (nastavitelná pěti-polohovým přepínačem od 50dB do 100dB)
 • Hmotnost asi 2x300 gramů
 • Cena za pár 79.800 jenů

.

.

 

 

Reproduktory TAKET-BATPRO byly podrobeny rozsáhlým recenzím, které vyzněly velmi příznivě. 

 

Společnost  Taket a její produkty

 
 • 1. Červenec 2004; Super-výškový reproduktor TAKET-BAT1
 • 1. Červenec 2005; Super-výškový reproduktor TAKET-BATPRO
 • 1. Červenec 2006; Super-výškový reproduktor piezo-elektrické sluchátka TAKET-H2

.

   

Diskuse 

 

Zdroj: Phile Web, Phile Web, Taket

 

Související články:

 •  

   

  L

  Nejnovější

  Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
  Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

  B

  Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

  Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz