Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

Rozporu-plné postavení AMD

Společnost AMD vykázala sedmý po sobě jdoucí ztrátový kvartál, Akcie se propadají nebývale hluboko, AMD staví do konkurenčního boje nejvýkonnější grafické karty všech dob a svého konkurenta Nvidii deklasuje rozdílem třídy, mění Generálního ředitele.

.

 

AMD má vynikající čipové sady, které překonávají své konkurenty Nvidii i Intel a nyní se dostávají na trh ještě výkonnější. Historicky první High-Endové základní desky postavené na čipové sadě AMD 790GX s integrovanou grafickou kartou.

 

High-Endová čipová sada AMD 790GX

Čipová sada AMD 790GX jako historicky první má vlastní vysoce taktované integrované grafické jádro RV620, představující AMD ATI Radeon HD 3470 a současně dva plnohodnotné PCI-e 16x 2.0 sloty.

.

 

Oba sloty mohou být osazeny nejvýkonnějšími grafickými kartami, včetně AMD ATI Radeonu HD 4870 X2 a využívat šetřící technologii Hybrid Crossfire, která zapíná grafické karty jen v případě nutnosti, pokud by již integrovaná grafická karta nestačila.

.

.

 

Závěr

Základní desky postavené na čipové sadě AMD 790GX se často doporučují pouze pro velmi úsporná řešení v podobě HTPC, zde jistě své místo mají, ale mnohem širší použití by mohly nalézt nejenom v lepších kancelářských PC, ale taky jako běžné PC, včetně nejvýkonnějších herních PC, samozřejmě se této čipové sadě otvírají i značné možnosti v noteboocích.

.

.

 

O značný rozruch se nyní stará přímé šesti-linkové propojení mezi procesory AMD Phenom a jižním můstkem AMD SB750, které tvoří zpětnovazební smyčku k zajištění lepší stability při přetaktování v AMD OverDrive s nastavením Advanced Clock Calibration. Jde o historicky první přímé propojení mezi procesorem a jižním můstkem, které obchází můstek severní.

 

Zda nalezne přiměřenou odpověď na uvedenou čipovou sadu společnosti Intel a Nvidia zůstává záhadou. Intel se nyní zajímá více o nevýkonová řešení notebooků na bázi procesoru Intel Atom a jeho grafické jádro Intel G35 poněkud zaostává.

.

.

Nvidia má nyní plné ruce práce s malým výkonem svých grafických karet, vadnými čipovými sadami a nyní se přidávají i problémy s PCI rozhraním nejnovějších grafických karet GeForce 8XXX, které se snaží někteří výrobci grafických karet řešit optimalizací BIOSu.

 

Zdroj: OC Workbench, OC Workbench, Anand Tech, My Drivers

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz