Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 3 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Úvod

Na slovenetu  zjevně trpí nedostatkem nosných témat, téma Ostrého poslechového testu HQQF na Hi-Fi Voice pomalu vyprchalo, tak se hledá téma další, je pozoruhodné kam až může zoufalost zajít, poslouchají ultrazvuk.

 

Macura poslouchá ultrazvuk

Ultrazvuk

Na téma ultrazvuku jsem toho napsal více, pomněme jen články  Vnímáme infra a ultra zvuk? a  SACD, blíže vinylu? kde ČS komunita striktně popírala zvuky nad 20kHz a dnes by je chtěli poslouchat, jenže lidský sluch k tomu není uzpůsoben a nemůže takové zvuky slyšet.

Ultrazvuk je vnímatelný jako součást zvuků v akustickém pásmu, součást jeho barvy. Pokud by někdo slyšel nějaký zvuk při produkci ultrazvuku, což není vyloučeno, je to pak naprosto jistě zvuk vzniklý v akustickém pásmu vlivem značného intermodulačního zkreslení, které vyprodukuje zvuky v akustickém pásmu.

Je vidět, že účastníci testu mají dokonalé zesilovače, zvuk je pak krásně plný, bohatý na intermodulační produkty, které byly v jejich zesilovačích vytvořeny, tento test by se dal spíše použít na kontrolu špatnosti zesilovačů.

 

Les intermodulačních produktů

 

Mozková aktivita

Jen připomenu: japonský tým T. Ooahashiho, složen z deseti japonských univerzit a výzkumných ústavů (Oohashi, Tsutomu, Emi Nishina, Manabu Honda, Yoshiharu Yonekura, Yoshitaka Fuwamoto, Norie Kawai, Tadao Maekawa, Satoshi Nakamura, Hidenao Fukuyama a Hiroshi Shibasaki), pracoval na vývoji nových digitálních standardů "super audio compact disk" (SACD) a "digital versatile disk audio (DVD-audio), přičemž zkoumal vliv vyšších harmonických na lidské smysly, následně neurologové publikovali výsledky v Journal of Neurophysiology a na konferenci AES v roce 2000.

Měření mozkové aktivity

Digitalizace

CD formát vznikl v roce 1976, je to doba od kdy se postupně masívně signál digitálně zpracovával a to nejenom pro CD nosič, ale i pro nahrávky na Vinylu. Postupně bylo pásmo nad 20kHz potlačováno a po roce 1980 tam toho již moc nezbylo. Snažit se pak najít část signálu i na Vinylu nad 20kHz je trochu pošetilost, možný návrat této části signálu zpět do nahrávky přišel až s formátem SACD a DVDaudio.

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz