Zrcadlo nejenom ČS internetu
Danhardova Noční můra
Koronavirus nám komplikuje život a pětašedesátníci by se měli mít na pozoru, měli by méně vycházet a více na sebe jako ohrožená skupina dbát. Možná právě proto se neustále někteří vrací k problematice, kterou nikdy nepochopili a nepochopí, přesto se snaží vytvářet dojem všeznalství.
Není tomu jinak ani u Audiowebu, kde se Mistr Daněček alias Danhard co by pětašedesátník snaží a snaží, ale sám neví co by měl ještě směrem k mé maličkosti vymyslet, jak píše: "možná že konečně pochopí, co zobrazují křivky spektrální analýzy".
Ty křivky jsou jen moudro pro hloupé, aby se nad nimi mohl někdo vytahovat a dělat moudřejší, ve skutečnosti neříkají mnoho, obzvláště když nevím jak se k nim došlo, jaký je krok a jaký je použit algoritmus a již vůbec nevím jaký je použit HW, což však Danhardivi nebrání se dělat zajímavý.
Co je však celkem jasné, že do signálu významně proniká síťový kmitočet a to jak na straně před usměrněním, tak na straně za usměrněním, již však neurčíme, zda je to pro 50Hz chyba kabeláže, nebo zesilovače, pro složky za usměrněním je to nejspíše jen chyba zesilovače a to velmi špatného. Dozvěděli bychom se mnohem více kdyby to nebyla FFT, tedy Fast Fourier transform, česky Rychlá Fourierova transformace, která nám sice napoví, ale zároveň zavede do slepé uličky, zjistí jednotlivé harmonické, ale díky omezenému oknu a času nic neřekne o fázi této harmonické.
Často je mnohem jednodušší, než vymýšlet nesmysly kterým mnozí nerozumí, Daňěčku často ano jejich autoři kteří si to nikdy nepřiznají, jen se dohadují o nic neříkajících číslech, nebo tvrdí že Měření FFT, pokořena hranice -300dB!, zesilovač jednoduše zapojit a poslechnout či šumí či nikoliv, kdo chce i měřit, tak vzít úplně obyčejný Nf milivoltmetr a šumové napětí jednoduše změřit, pak změřit výstupní napětí se signálem a poměr signál šum si jednoduše vypočítat.
I když jistý rozdíl v našich zesilovačích je při věrnosti zvuku nejenom slyšet, ale na čistotě signálu při měření i vidět.
Úvod
Po článku Transiwatt pod palbou Trolů se někteří na Audiowebu ozvali, podívejme se jak v poznáni Jandových Transiwettů pokročili.
Původní Transiwatt
Záměrně zde ještě ponechám jedno z původních Jandových zapojení, stejně tak mé zapojení pro simulaci.
Audioweb
Jak jinak než sám Mistr Daněček, již nepopírá Jandův text, jen poukazuje, že se Janda upsal a bootstrap vylepšuje vlastnosti pro napětí řádu desítek mV, tedy výkonově řádu µW.
Ale sám si Mistr plete jednotky proudů a uvádí je v mV, namísto v mA, jak je na simulaci patrné, stále ani po 50 létech nepochopil v jaké třídě že výkonové tranzistory vlastně pracují, stále tvrdí, oba pracují v hluboké třídě "B", což však není pravda, vidí přechodové zkreslení tam kde není a ani být nemůže. Jak je z předchozích simulací patrné, vrchní tranzistor rozhodně není v hluboké třídě "B", ale v krásné třídě "AB", je přiotevřen proudem přes R8 v původním schématu přes odpor R309 cca 0,5mA, který původně Mistr popíral.
Proudovým partnerem vrchnímu tranzistoru pro malé signály v Jandovu zapojení není spodní tranzistor, jak se Mistr mylně 50 let domnívá, ale sám budič s bootstrapem, proudem přes kapacitu C5 v původním zapojení C305 spolu již vzpomínaným proudem přes R8, vrcholem nepochopení Jandova zapojení je Mistrovo tvrzení, že nepatrná nesymetrie výstupního proudu: "je kolem 5mV, záporná kolem -3,5mV" na simulaci je však vidět cca +5mA/-3,5mA, je: "projev přechodového zkreslení, korigovaného zpětnou vazbou", jak by asi kapacitní zpětná vazba mohla způsobit stejnosměrnou nesymetrii?
Kdyby jen trochu někdo na Audiowebu Jandovo zapojení chápal a nepsal nesmysly jako: "Jenže on neřeší jak to je", musel by zřetelně vidět, že stejnosměrný proud cca 0,2mA odporem R4 v původním schématu odporem R309 prochází reproduktorem, což je krásně patrné bez vstupního signálu, tento proud se ke kladné půlvlně přičte a od záporné odečte, což přesně odpovídá ss posuvu výstupního proudu a tím i napětí.
PS:
Jak jsem již napsal: "Jen hlupák si může myslet, že se dá výrazněji zapojení modifikovat, zázračná dioda mezi bázemi koncových tranzistorů sice dostane tranzistory blíže k třídě "A", ale významnější zlepšení nečekejte, pouze se potlačí chování proudu přes C5 (C305) tedy bootstrapu, prostě přestane nám přechodové zkreslení kompenzovat. Náhrada bootstrapu proudovým zdrojem je jen další pošetilost, která v konečném důsledku omezí výstupní napětí. Tento způsob dělání Variací na nepochopené, zdá se mi býti poněkud nešťastným."
Úvod
Člověku by se zdálo, že stokráte nic unaví i vola, ale nikoliv Team bosse EKKARa na Bastlírně ten si vždy najde jak člověka rozesmát či pobavit a jak jinak než způsobem člověka trpícího nejenom elektrotechnickým kretenizmem, tedy způsobem jemu vlastním. Dlouhodobě se vrcholově věnuje i problematice step down měničů, kde rovněž výrazně "převyšuje" své spoludiskutující a radí a radí.
Na otázku: "jaký je rozdíl mezi stabilizátorem napětí a step down měničem?" existuje nejjednodušší odpověď: "účinnost", která byla napsána a tím vše vyřešeno.
Univerzální všeuměl a komentátor Team boss EKKAR na Bastlírně však musí za každou cenu ukázat svou mentální nadřazenost, tak ve svém slovním průjmu zamíchá spoustu odborných i neodborných nesmyslů, ukáže že viděl desítky knížek, ale rovněž potvrdí, že ani netuší o čem píše a píše a píše, a hned má více a hlavně delších příspěvků než všichni ostatní, že byly zcela od tématu a naprosto zmatené již vůbec nevadí.
Rozuzlení
Abychom se vrátili k původní otázce a neopakovali jenom to, že je rozdíl v účinnosti, ale odpověděli proč právě v účinnosti.
Kdyby všeuměl Team boss EKKAR neřešil Curieovu teplotu a věděl jak funguje transformátor, znal by odpověď i na dotaz o rozdílu mezi běžným stabilizátorem a step down měničem. Běžným stabilizátorem protéká proud, napětí se rozdělí na napětí na zátěži a na stabilizátoru, výkon ztracený na stabilizátoru se přemění na teplo.
Měničem, tedy měničem propustným, protéká proud, napětí se rozdělí na napětí na zátěži a napětí na indukčnosti, výkon na indukčnosti se přemění na energii magnetickou - magnetické pole - magnetický tok, který je následně přeměněn zpět na elektrickou energii, jako transformované napětí, tudíž indukčnost nám funguje jako akumulátor energie, která se střídavě doplňuje a uvolňuje, poměr napětí pak má vliv na střídu, frekvence má vliv na velikost indukčnosti, ztráty jsou tak mnohem menší, na čisté indukčnosti žádné.
K jednoduchému vysvětlení není zapotřebí studovat desítky knih, ale mít jasno v proudovém a magnetickém poli, což je opět učivo patnáctiletých. A co se týče vlastního step down či step up měniče, pak je mnohem vhodnější je za pár korun i s poštovným od východních přátel koupit, něž se s ními trápit, jejich vysvětlení je jednoduché, jejich stavba již nikoliv.
Univerzální všeuměl a komentátor Team boss EKKAR na Bastlírně se tak stal doslova jejím maskotem a hlavním strůjcem obrazu ElektroBastlírny, která má sice obrovskou návštěvnost a Team bosse s desetitisíci prázdnými příspěvky, ale již dávno to není Bastlírna, která by někomu v něčem pomohla, ale spíše Tlachárna či Drbárna, kde se dozvíte všechno možné krom toho na co jste se původně ptali.
EKKARovo zabroušení na kvantovou úroveň
Úvod
Čas běží a zde se poslední dobou mnoho o dění v Audio-světě a světě bastlení moc nenapsalo, tak se to pokusím alespoň částečně napravit. V minulosti byla řada útoků na zapojení či vůbec existenci zesilovačů HQQF, přítrž všemu udělala rozsáhlá série článků zakončená v Praktické elektronice.
Zdálo by se že je různému hašteření na chvíli konec, ale pokud byly zesilovače HQQF pro někoho velmi velkým soustem, pak si zjevně našel novu oběť, kterou není nic jiného než Jandovy legendární zesilovače řady Transiwatt, ten již není mezi námi, tudíž se moc bránit nemůže.
Pana Jandy jako všech schopných lidí, kteří nejenom pro audio něco znamenali a udělali si nesmírně vážím, ve své době byl i mým vzorem, navíc jeho kolega stojící u zrodu TW legendy dnes hraje na zesilovač HQQF, takže se najde více než dost důvodů k tomu, abych se k současné situaci také vyjádřil.
Elektro Bastlírna
Jak jsme si již mohli zvyknout, za mnohým stojí Elektro Bastlírna, neboť ostatní weby zaměřené na elektro postupně zanikají. Po nemožnosti útočení na HQQF se objevily útoky na TW.
Nejde-li vám korektně otevřít odkaz na konci věty "útoky na TW." http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=86986&postdays=0&postorder=asc&start=56 , také http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=90587&postdays=0&postorder=asc&start=73 pak vězte že to není ani Vaše, ani má chyba, je to jen záměr Elektro Bastlírny odkazy přicházející s Hi-Fi světa účelově přesměrovávat. Musíte odkaz zkopírovat a otevřít v novém okně.
Podívám-li se na výše uvedený text a schéma k němu patřící, pak můžeme číst: " "Koncový stupeň pracuje bez předpětí, a tedy i bez klidového proudu, takže při malých signálech jsou koncové tranzistory prakticky uzavřeny. Do zátěže pracuje jen budič T303 přes přechod emitor-báze T304, který je částečně otevřen proudem ss zpětné vazby přes R309. Tím se kompenzuje obávané přechodové zkreslení, a celkový činitel harmonického i intermodulačního zkreslení zůstává nezvýšený i na malých signálech."
Lež jako věž
Přes odpor R309 teče asi jen 0,5mA. "
0µV
Při nulovém vstupním napětí, jsou dostatečně patrné jednotlivé proudy, včetně výstupního proudu způsobeného celkovou stejnosměrnou vazbou, přes odpor R4(R307), ale také 0,5mA Mistry popíraný proud přes R8 (R309) od emitoru Q4 (T304).
Proud cca 0,5mA si umím spočítat jako (31V-1,2V) / 68kΩ, simulace mi to jen proudem přes nulovou hodnotu Rx potvrdí, stejně tak je patrné, že proud pochází s Q4 (T304). Takže Mistři jsou zcela mimo mísu.
Dále
Podívám-li se na další Mistrovský text: "Jen pro takový proud do zátěže je tento přechod otevřen, pokud půjde proud do záporných hodnot, tak jsou oba koncové tranzistory zcela zavřené ", který je napadán, pak vidím:
10µV
Při vstupním napětí 10µV jsou dostatečně patrné nepatrné změny proudových poměrů.
50µV
Při vstupním napětí 50µV jsou patrné větší změny proudových poměrů, včetně uplatnění proudu přes C5 (C305) bootstrap, který mimo jiné spolutvoří výstupní proud.
100µV
Při vstupním napětí 100µV jsou patrné změny proudových poměrů, kde proud od emitoru Q4 (T304) padá až pod 0,2mA, proud přes C5 (C305) se dále zvětšuje.
200µV
Při vstupním napětí 200µV jsou rovněž patrné změny proudových poměrů, kde proud od emitoru Q4 (T304) padá až na 0mA a jeho pokles nahrazuje významněji proud přes C5 (C305) čímž se stává více nesymetrický.
500µV
Při vstupním napětí 500µV proud od emitoru Q4 (T304) významně v záporné půlvlně zaniká, jeho pokles nahrazuje proud přes C5 (C305) čímž se stává silně nesymetrický, ale výstupní proud je v pořádku. V záporné půlvlně máme oba výstupní tranzistory bez proudu, tedy "oba koncové tranzistory zcela zavřené", přesně jak uvádí Pan Janda.
1mV
Při vstupním napětí 1mV již proud od emitoru Q4 (T304) v záporné půlvlně úplně zanikl, jeho pokles nahrazuje proud přes C5 (C305), avšak ani to nestačí, proto se přidává proud přes Q5 (T305), zde již můžeme vidět dobu otevření Q4 (T304) a dobu otevření Q5 (T305), které jsou od sebe odděleny stavem zavření obou tranzistorů.
2mV
Při vstupním napětí 2mV, výše popsané stavy se dále prohlubují, čímž se dostáváme do režimu koncových tranzistorů ve třídě "B", co však stojí za povšimnutí je chování proudu přes C5 (C305) tedy bootstrapu, který nám elegantně kompenzuje opožděný nástup proudu přes Q5 (T305), tedy jeho plné uplatnění pro malý signál, kteří mnozí nikdy nepochopili, nepochopí a ještě jej budou popírat.
Závěr
Co říci na slova: "Janda byl buď otrlý lhář, nebo byl natolik hloupý, že nevěděl, jak ten koncový stupeň funguje Rozhodně si s tím vystačil, žádný pokrok kupředu, i poslední AURA 7 je stejná." Jak jsem právě doložil, Pan Janda bez simulačních programů, bez potřebné měřící techniky dokázal posat jednotlivé děje dostatečně přesně, naopak Mistry manipulované masy dodnes nedokázaly pochopit Panem Jandou psaný text.
Panem píši záměrně velkým, poněvadž byl Pan s velký "P" a žádné Trolí útoky pomatených neználků na tom nic nezmění.
PS:
Jen hlupák si může myslet, že se dá výrazněji zapojení modifikovat, zázračná dioda mezi bázemi koncových tranzistorů sice dostane tranzistory blíže k třídě "A", ale významnější zlepšení nečekejte, pouze se potlačí chování proudu přes C5 (C305) tedy bootstrapu, prostě přestane nám přechodové zkreslení kompenzovat. Náhrada bootstrapu proudovým zdrojem je jen další pošetilost, která v konečném důsledku omezí výstupní napětí. Tento způsob dělání Variací na nepochopené, zdá se mi býti poněkud nešťastným.
Úvod
Člověku by se zdálo, že stokráte nic unaví i vola, ale nikoliv Team bosse EKKARa na Bastlírně ten si vždy najde jak člověka rozesmát či pobavit a jak jinak než způsobem člověka trpícího nejenom elektrotechnickým kretenizmem, tedy způsobem jemu vlastním. Dlouhodobě se vrcholově věnuje i PC problematice, kde rovněž výrazně převyšuje své spoludiskutující a radí a radí.
DDR PC paměti se vyráběly a vyrábí od DDR I, které se spíše značily jenom jako DDR s typickou rychlostí 400MHz a komunikovaly dvakráte za periodu, následovaly DDR II, které komunikují čtyřikráte za periodu při stejném hodinovém taktu s typickou rychlostí 800MHz, jak píše všeuměl Team boss EKKARa na Bastlírně PC si poradí, sice nevím jak, neboť krom odlišné komunikace mají i odlišné napájení, DDR mají 2,6V a DDR II jen 1,8V.
Aby je žádný trouba nezaměnil mají i klíč na jiném místě, jak píše všeuměl Team boss EKKAR na Bastlírně, nevadí, ale pak nezbývá než použít k jejich zasunutí hrubou sílu, nejlépe kladiva, a když jsme již paměti proti jejich klíči zasunuli, ještě si musíme poradit s rozdílným počtem vývodů, DDR mají jen 188, kdežto DDR jich mají 240, tak nevím jestli si i s tímto základní deska poradí, já bych to již dávno vzdal a nezkoušel, ale jak píše všeuměl Team boss EKKAR na Bastlírně, nevadí, základní deska si s tím poradí.
Já bych řekl základní deska si neporadí, byť by všeuměl Team boss EKKAR na Bastlírně tvrdil cokoliv, neporadí, ani po Lysohlávkách neporadí, DDR a DDR II jsou naprosto odlišné a nezaměnitelné paměti.
Univerzální všeuměl a komentátor Team boss EKKAR na Bastlírně se tak stal doslova jejím maskotem a hlavním strůjcem obrazu ElektroBastlírny, která má sice obrovskou návštěvnost a Team bosse s desetitisíci prázdnými příspěvky, ale již dávno to není Bastlírna, která by někomu v něčem pomohla, ale spíše Tlachárna či Drbárna, kde se dozvíte všechno možné krom toho na co jste se původně ptali.
Rubriky
L
Nejnovější
- HQQF 2 x 510-514 v jedné skříni
- HQQF 2párová levná verze
- Audio - Koronavirus a pětašedesátníci
- Genealogy of the genus Federmann
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR, nyní As vs. Ws
- Novinky Hi-Fi světa 09/2019
- Transiwatt pod palbou Trolů podruhé
- Transiwatt pod palbou Trolů
- Federmannovo zkreslení
- I MISTŘI se mýlí, aneb 50let slepé cesty po desíti letech
- Ochrana zesilovače
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR PC a step down
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR PC expertem
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR Lingvistou
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR trapně perlí
- Bastlírna - všeuměl Team boss EKKAR a Curieova teplota (Tc)
- Ceník zesilovačů III. tisíciletí, zesilovačů HQQF (únor 2019)
- Bezpečnostní rizika v Česku, aneb konec volné soutěže
- Bastlírna a všeuměl Team boss EKKAR stále perlí ...
- Závěrečný 23. článek v Praktické elektronice AR 12/2018
- Již 22. článek v Praktické elektronice AR 11/2018
- 7nm AMD finišuje v TSMC, Intel stále v nedohlednu
- Moduly a díly audio-zesilovačů
- Již 21. článek v Praktické elektronice AR 10/2018
- Jubilejní 20. článek v Praktické elektronice AR 09/2018
- Horko a Team boss EKKAR opět na EB radí
- 19. článek v Praktické elektronice AR 08/2018
- 18. článek v Praktické elektronice AR 07/2018
- Topologie Federmann opět hýbe internetem?
- 17. článek v Praktické elektronice AR 06/2018
- Rébus s ECC81 a opět EKKAR
- Ceník zesilovačů III. tisíciletí, zesilovačů HQQF
- USA odstupují od jaderné dohody s Íránem, světová ekonomika se otřásá v základech!
- 16. článek v Praktické elektronice AR 05/2018
- 15. článek v Praktické elektronice AR 04/2018
- 14. článek v Praktické elektronice AR 03/2018
- Internetové reakce na PE-AR květen 2018, EKKAR stále ve střehu
- NOVIČOK a konspirace?
- Petro-Yuan přichází, konec hegemonie dolaru?
- Elektronkový předzesilovač HQQF-55-510 opět trochu jinak
- Předzesilovače a charakteristiky RIAA stále dokonaleji a stále jinak
- RIAA dnešních dnů vs. Actidamp, EKKARovy rady nadevše
- Je všechno jenom náhoda?
- 13. jubilejní článek v Praktické elektronice AR 02/2018
- Malé ohlédnutí nejen za rokem 2017...
- 12. výroční článek v Praktické elektronice AR 01/2018, PF 2018
- DIN stále žije
- 11. článek v Praktické elektronice AR 12/2017
- Bastlírna opět ve starých kolejích a všeuměl EKKAR opět perlí
- 10. článek v Praktické elektronice AR 11/2017
- Cena Bastlířů 2017 - Vyhodnocení komentuje EKKAR
- 8. článek v Praktické elektronice AR 09/2017
- 9. článek v Praktické elektronice AR 10/2017
- 7. článek v Praktické elektronice AR 08/2017
- Výroba tranzistorů v ČSSR podle EKKARa
- 6. článek v Praktické elektronice AR 07/2017 a co dál?
- Měření FFT, pokořena hranice -300dB!
- 6. článek v Praktické elektronice AR 07/2017
- Proudová ochrana audio zesilovače
- Výroba elektronek v ČSSR podle EKKARa