Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

V článku Topologie Federmann, část III. Celková vs. lokální zpětná vazba byl popsán dopad lokální a celkové zpětné vazby, odkud je zřejmé, že všechny topologie odvozené od Cordella, od rovnání frekvenčních charakteristik lokálními zpětnými vazbami, budou mít obdobné vlastnosti. 

Ukázka intermodulačních produktů zesilovač Sroll 

Tranzistorový zvuk

Dlouho diskutovaný pojem Tranzistorový zvuk, který přišel s tranzistorovými zesilovači, jehož podstata je dle mé maličkosti v celkové zpětné vazbě a současném nedostatku rezervy zisku.

Odchylka od skutečného signálu je dána výstupním napětím zesilovače poděleným zesílením otevřené smyčky, pokud je zesílení otevřené smyčky malé, pak je odchylka od skutečného signálu velká, proto zpětnovazební zesilovače s malým zesílením v otevřené smyčce zpětné vazby nemohou být nikdy dostatečně věrné, vždy budou zkreslovat. Poněvadž je akustický signál neperiodický, neharmonický, bude i zkreslení neperiodické a neharmonické, tudíž velmi špatně měřitelné, přitom dobře slyšitelné.

Nedostatek zesílení rovněž zapříčiní velké Udif a tím posun pracovního bodu vstupní diferenciální dvojice do nelineární oblasti, čímž vzniká velké množství intermodulačních produktů, které jsou příčinou Tranzistorového zvuku, tyto produkty se zpětnou vazbou vrací, aby byly zesilovačem opět zesíleny a tím se stává zvuk ještě tranzistorovější.

Zesilovač HQQF prostý intermodulačních produktů

 

Dopad velkého Udif do zvuku

Zesilovače s malou rezervou zisku, produkující výrazně větší množství intermodulačních produktů, přitom mohou navozovat dojem lepší lokalizace nástrojů, neboť lidský sluch reaguje velmi citlivě na zkreslení, které lokalizuje.

Větší zkreslení je způsobeno hlavně nástupem toho či onoho nástroje, lidský mozek si to automaticky s tímto nástrojem spojí, čímž dochází k dokonalému ošálení lidských smyslů, které známe z minulosti od úplné logiky SQ dekóderů, integrované v obvodech MC1312P, MC1314P a MC1315P  společností Motorola z počátků 80. let.

Zesilovače s malou rezervou zisku, produkují výrazně větší množství zkreslení a intermodulačních produktů, jak je patrné na prvním obrázku,  budou zároveň rozmazávat až úplně rušit řadu nepatrných detailů jako jsou různé ambientní zvuky, ruchy a odrazy, které se v nahrávce až úplně vytratí, naopak nám přidají spoustu tónů chórového charakteru, čímž se zvuk může jevit plnější a líbivější.

Zachovat tyto nejjemnější detaily zvuku, jako ambientní zvuky, ruchy, tep či tlukot srdce, dýchání, polknutí či tikot hodinek, odrazy, šustot oděvu a mnohé další muže však velmi dobře zesilovač se značnou rezervou zisku, zesilovač Topologie Federmann a zesilovače od této topologie odvozené, nepřidají intermodulační produkty, viz druhý obrázek, nepřidají nádech chóru, prostě jsou jen více věrné originálu, bez ohledu na to jaký je.

 

 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz