Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

Článek velmi podobný článku Zesilovač 500W/1000W, HQQF-55-505W-5-1, vzájemně se liší pouze v jedné číslici.

Vlastnosti zesilovače jsou podobné, na první pohled jsou oba moduly stejné, při zběžné prohlídce zjistíme, že model HQQF-55-506W má o dva tranzistory v pouzdře TO220 více. Při důkladnější prohlídce zjistíme, že vstupní část je zcela odlišné konstrukce.

 

 

 

Zapojení HQQF-55-506W-5-1

Návrh zapojení je zběžně popsán v článku Nf zesilovače Federmann HQQF-55-506, zde se již můžeme podívat na schéma celého plošného spoje, který je doplněn o další funkce.

 

Vstupní obvody

pohledem na vstupní obvody zjistíme, že se od běžných zesilovačů poněkud liší, chybí vstupní kondenzátor a jsou vyvedeny oba vstupy, neinvertující, ale i invertující.

 

Hlídání pomocného napájení

Zapojení je opět doplněno o obvody zajišťující kontrolu přítomnosti pomocného napájení. Tato kontrola je využita pro opoždění připojení hlavního napájecího napětí, je elektricky oddělena optočlenem OK2.

Hlídání stejnosměrné složky

Zapojení je rovněž doplněno o obvody zajišťující kontrolu přítomnosti stejnosměrného  napájení na výstupu. Tato kontrola je využita pro odpojení hlavního napájecího napětí a rychlé vybití filtračních kapacit, je elektricky oddělena optočlenem OK1.

 

Mechanická konstrukce

Vycházeje z mnoha zkušeností jsem se nakonec přiklonil k verzi zesilovače, která je dostatečně malá a velmi nízká, čímž nebude omazovat jakékoliv konstrukce svým nevhodným rozměrem.

Dále jsem bral ohled na jednoduchost a účelnost celé konstrukce. Je použita smíšená montáž, kde je podstatná část prvku, odpory, některé kondenzátory a diody v provedení SMD, čímž se získá úspora místa, snížení ceny plošného spoje a v konečném důsledku i lepší elektrické vlastnosti.

Verze s pěti páry výkonových tranzistorů a výkonem 500W, má rozměr plošného spoje 40x180mm.

 

 

 

 

Závěr

HQQF-55-506W-5-1, tedy konec čísla značí: 6 verze, výkonového charakteru s pěti páry výkonových tranzistorů a jedním kanálem.

 

HQQF-55-506W-5-1 je předurčen jako základ velmi širokého spektra různých konstrukcí:

  • Použitím jednoho modulu HQQF-55-506W-5-1 získáme velmi výkonný monofonní zesilovač špičkových vlastností, jehož výkon volíme velikostí napájecího napětí, dimenzováním transformátoru a chlazení.
  • Použitím více modulů HQQF-55-506W-5-1 získáme velmi výkonný vícekanálový zesilovač špičkových vlastností, jehož výkon rovněž volíme velikostí napájecího napětí, dimenzováním transformátoru a chlazení.
  • Kterýkoliv zesilovač můžeme doplnit o korekční zesilovač či jej dále rozšířit o předzesilovač s potřebným počtem vstupů.
  • Jako další rozšíření použitelnosti HQQF-55-506W-5-1 je připravována deska s obvody potřebnými k vytvoření velmi slušného komba.
  • Není zapomenuto ani na použití HQQF-55-506W-5-1 v aktivních reproduktorových soustavách všeho druhu. Pro tento účel jsou připravovány obvody elektronických výhybek a další potřebné obvody.
  • Všechny konstrukce lze doplnit opožděným připojeným hlavního napájecího napětí a rychlým odpojením napájecího napětí HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení. Jde o naprosto unikátní řešení elektronických ochran, které nemá ve své funkčnosti žádnou konkurenci, nezařazuje do výkonové signálové cesty žádné další prvky a v případě poruchy zajisti nejenom ochranu reproduktoru, ale přispěje i k ochraně výkonových tranzistorů, což konkurenční řešení vůbec neumožňují.

 

 

 

 

 

Diskuse

Hotový modul či stavebnice

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz