Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Tento článek je věnován dokončovacím pracím na návrhu jednokanálové verze zesilovače popsané v textu Zesilovač 2 x 50 ÷ 500W aneb 100 ÷1000W.

 

Zapojení

Zapojení je identické s předchozími verzemi řady HQQF-55-505W-5-1, z ekonomických a prostorových důvodu bylo zapotřebí navrhnout i jednokanálové řešení.

Jako první se nabízí realizace s pěti páry výkonových tranzistorů, pro výkony do cca 500W, pro výkony do 200W bude následovat verze se dvěma páry výkonových tranzistorů a dle zájmu bude vytvořena i verze s deseti páry výkonových tranzistorů a výstupním výkonem přes 1kW. Všechny verze je možno zapojit do můstku a dosáhnout dvojnásobného výkonu.

 

 

 

 

 

Mechanická konstrukce

Vycházeje z mnoha zkušeností jsem se nakonec přiklonil k verzi zesilovače, která je dostatečně malá a velmi nízká, čímž nebude omazovat jakékoliv konstrukce svým nevhodným rozměrem.

Dále jsem bral ohled na jednoduchost a účelnost celé konstrukce. Je použita smíšená montáž, kde je podstatná část prvku, odpory, některé kondenzátory a diody v provedení SMD, čímž se získá úspora místa, snížení ceny plošného spoje a v konečném důsledku i lepší elektrické vlastnosti.

  • Verze s pěti páry výkonových tranzistorů a výkonem 500W, má předběžně rozměr plošného spoje 40x180mm.
  • Verze se dvěma páry výkonových tranzistorů a výkonem 200W, bude mít předběžně rozměr plošného spoje 40x126mm.
  • Verze s deseti páry výkonových tranzistorů a výkonem 1000W, bude mít předběžně rozměr plošného spoje 40x270mm.

 

Záměr

HQQ-55-505W-5-1, tedy konec čísla značí: 5 verze, výkonového charakteru s pěti páry výkonových tranzistorů a jedním kanálem.

 

HQQF-55-505W-5-1 je předurčen jako základ velmi širokého spektra různých konstrukcí:

  • Použitím jednoho modulu HQQF-55-505W-5-1 získáme velmi výkonný monofonní zesilovač špičkových vlastností, jehož výkon volíme velikostí napájecího napětí, dimenzováním transformátoru a chlazení.
  • Použitím více modulů HQQF-55-505W-5-1 získáme velmi výkonný vícekanálový zesilovač špičkových vlastností, jehož výkon rovněž volíme velikostí napájecího napětí, dimenzováním transformátoru a chlazení.
  • Kterýkoliv zesilovač můžeme doplnit o korekční zesilovač či jej dále rozšířit o předzesilovač s potřebným počtem vstupů.
  • Jako další rozšíření použitelnosti HQQF-55-505W-5-1 je připravována deska s obvody potřebnými k vytvoření velmi slušného komba.
  • Není zapomenuto ani na použití HQQF-55-505W-5-1 v aktivních reproduktorových soustavách všeho druhu. Pro tento účel jsou připravovány obvody elektronických výhybek a další potřebné obvody.
  • Všechny konstrukce lze doplnit opožděným připojeným hlavního napájecího napětí a rychlým odpojením napájecího napětí. Jde o naprosto unikátní řešení elektronických ochran, které nemá ve své funkčnosti žádnou konkurenci,nezařazuje do výkonové signálové cesty žádné další prvky a v případě poruchy zajisti nejenom ochranu reproduktoru, ale přispěje i k ochraně výkonových tranzistorů, což konkurenční řešení vůbec neumožňují.

 

 

 

 

Diskuse

 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz