Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
  

Úvod

Mnoho se toho napsalo o Hi-Fi zesilovačích, kde se mnozí předhání v topologiích, ale málo kdo se zajímá o síťové rušení, je sice pravdou, že jsou prováděny různé testy se síťovými pračkami všech cenových kategorii, ale seriozní studie poněkud nepřichází. 

 

S příchodem HQQF-55-507W nejvyšší řady zesilovačů Topologie Federmann, bylo nutné se zaměřit i na tuto oblast, aby bylo možné deklarovat přínos této nejvyšší řady, bylo nutno udělat řadu srovnání se stávajícími topologiemi.

 

Historie a xenofobie

V minulosti byly již napsány články jako I MISTŘI se mýlí, aneb 50let slepé cesty, podruhé a mnohé podobné. Postavení jednotlivých fór je občas Hi-Fi světem monitorováno, naposledy se tak stalo v článku Hi-Fi fóra v ČR-SR a jejich hodnocení počátkem roku 2013.

 

Je na škodu Hi-Fi komunity, že není žádný zájem o spolupráci a prostor ČR a SR se postupně stále více vyprazdňuje, každý článek na Hi-Fi světě je spíše trnem v oku konkurenčním webům, namísto toho aby byl společným přínosem a posouval hranice poznání dále. Konkurenční weby vesměs po slušném článku na Hi-Fi světě ovládne xenofobie a vše se snaží popřít, aby později potichoučku texty zveřejněné na Hi-Fi světě vzali za své, ne jinak tomu zřejmě bude i v tomto případě, neboť zde popsaná fakta jsou přímo alarmující a dokládají "Mistry" nikdy neřešenou a opomíjenou problematiku.

 

 

Nejlevnější řada zesilovačů QQF-55-500W

Jedná se o jednoduché a velmi levné řešení zesilovačů, jak je z grafů patrné, potlačení rušení přicházejícího z napájení je něco málo přes 40dB, což je nedostatečné. 

 

 

 

 

 

Řada zesilovačů DPA

Podívejme se na konkurenční řadu zesilovačů DPA, které jsou dlouhé roky prohlašovány za vrchol dokonalosti. Zapojení je zde většinou mnohem složitější, jak je z grafů patrné, potlačení rušení přicházejícího z napájení je něco málo přes 60dB, což je stále velmi nedostatečné a pro takto deklarované zesilovače velmi špatné.  

 

 

 

 

Hybridní zesilovač HQQF-55-511W

Jedná se o jednoduché hybridní řešení zesilovačů, jak je z grafů patrné, potlačení rušení přicházejícího z napájení je mezi 40dB a 60dB.  

 

 

 

 

 

Řada zesilovačů HQQF-55-506W

Opět se jedná o jednoduché řešení zesilovačů, dotažené k jisté dokonalosti, jak je z grafů patrné, potlačení rušení přicházejícího z napájení je od 130 do 70dB s výrazně lepšími výsledky na nižších kmitočtech, zde je velmi dobře patrné, že jak klesá rezerva zisku, popsaná v článku Vliv rezervy zisku na zkreslení, klesá i odolnost proti rušivému napětí. Přes vynikající výsledky Topologie Federmann ve srovnání se všemi jinými topologiemi, je hranice do 120dB stále nedostatečná. 

 

 

 

 

 

Řada zesilovačů HQQF-55-507W, řada nejvyšší

Opět se jedná o jednoduché řešení zesilovačů, dotažené k naprosté dokonalosti, jak je z grafů patrné, potlačení rušení přicházejícího z napájení je od 140 do 260dB s obráceným sklonem, jako tomu bylo u řady zesilovačů HQQF-55-506W. Zde je nutno podotknout, že HQQF-55-507W nejvyšší řada zesilovačů Topologie Federmann doznala značných změn právě v oblasti napájení, které nejsou na tomto schématu zveřejněny.

 

Jak je z grafů patrné, potlačení rušivých napětí v akustickém pásmu je daleko pod 140dB, což je naprosto unikátní, obzvláště uvědomíme-li si, že jde o zesilovač s výstupním výkonem přes 1000W!

 

 

 

 

Závěr

Závěrem je nutno podotknout, že každý Hi-Fi zesilovač by měl mít potlačení rušivých napětí minimálně pod -120dB, jak je patrné, krom HQQF-55-507W nejvyšší řady zesilovačů Topologie Federmann to žádná jiná topologie, žádný jiný zesilovač nesplňuje a nepomůže tomu ani žádná přídavná pračka, která sic může rušení přicházející ze sítě potlačit, ale zdroj zesilovače si jej zase sám vyrobí.

 

Toť další významný rozdíl mezi elektronkovými a tranzistorovými zesilovači, neboť elektronky měly často v napájení použity tlumivky, které tomuto rušení mohly výrazně zabránit. Jde o další velmi významný krok ve vývoji  Hi-Fi zesilovačů a milníků jejich topologii.

 

 

Diskuse

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz