Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Práce

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
  

Úvod

Mnoho se toho napsalo o Hi-Fi zesilovačích, kde se mnozí předhání v topologiích, ale málo kdo se zajímá o síťové rušení, je sice pravdou, že jsou prováděny různé testy se síťovými pračkami všech cenových kategorii, ale seriozní studie poněkud nepřichází. 

 

S příchodem HQQF-55-507W nejvyšší řady zesilovačů Topologie Federmann, bylo nutné se zaměřit i na tuto oblast, aby bylo možné deklarovat přínos této nejvyšší řady, bylo nutno udělat řadu srovnání se stávajícími topologiemi.

 

Historie a xenofobie

V minulosti byly již napsány články jako I MISTŘI se mýlí, aneb 50let slepé cesty, podruhé a mnohé podobné. Postavení jednotlivých fór je občas Hi-Fi světem monitorováno, naposledy se tak stalo v článku Hi-Fi fóra v ČR-SR a jejich hodnocení počátkem roku 2013.

 

Je na škodu Hi-Fi komunity, že není žádný zájem o spolupráci a prostor ČR a SR se postupně stále více vyprazdňuje, každý článek na Hi-Fi světě je spíše trnem v oku konkurenčním webům, namísto toho aby byl společným přínosem a posouval hranice poznání dále. Konkurenční weby vesměs po slušném článku na Hi-Fi světě ovládne xenofobie a vše se snaží popřít, aby později potichoučku texty zveřejněné na Hi-Fi světě vzali za své, ne jinak tomu zřejmě bude i v tomto případě, neboť zde popsaná fakta jsou přímo alarmující a dokládají "Mistry" nikdy neřešenou a opomíjenou problematiku.

 

 

Nejlevnější řada zesilovačů QQF-55-500W

Jedná se o jednoduché a velmi levné řešení zesilovačů, jak je z grafů patrné, potlačení rušení přicházejícího z napájení je něco málo přes 40dB, což je nedostatečné. 

 

 

 

 

 

Řada zesilovačů DPA

Podívejme se na konkurenční řadu zesilovačů DPA, které jsou dlouhé roky prohlašovány za vrchol dokonalosti. Zapojení je zde většinou mnohem složitější, jak je z grafů patrné, potlačení rušení přicházejícího z napájení je něco málo přes 60dB, což je stále velmi nedostatečné a pro takto deklarované zesilovače velmi špatné.  

 

 

 

 

Hybridní zesilovač HQQF-55-511W

Jedná se o jednoduché hybridní řešení zesilovačů, jak je z grafů patrné, potlačení rušení přicházejícího z napájení je mezi 40dB a 60dB.  

 

 

 

 

 

Řada zesilovačů HQQF-55-506W

Opět se jedná o jednoduché řešení zesilovačů, dotažené k jisté dokonalosti, jak je z grafů patrné, potlačení rušení přicházejícího z napájení je od 130 do 70dB s výrazně lepšími výsledky na nižších kmitočtech, zde je velmi dobře patrné, že jak klesá rezerva zisku, popsaná v článku Vliv rezervy zisku na zkreslení, klesá i odolnost proti rušivému napětí. Přes vynikající výsledky Topologie Federmann ve srovnání se všemi jinými topologiemi, je hranice do 120dB stále nedostatečná. 

 

 

 

 

 

Řada zesilovačů HQQF-55-507W, řada nejvyšší

Opět se jedná o jednoduché řešení zesilovačů, dotažené k naprosté dokonalosti, jak je z grafů patrné, potlačení rušení přicházejícího z napájení je od 140 do 260dB s obráceným sklonem, jako tomu bylo u řady zesilovačů HQQF-55-506W. Zde je nutno podotknout, že HQQF-55-507W nejvyšší řada zesilovačů Topologie Federmann doznala značných změn právě v oblasti napájení, které nejsou na tomto schématu zveřejněny.

 

Jak je z grafů patrné, potlačení rušivých napětí v akustickém pásmu je daleko pod 140dB, což je naprosto unikátní, obzvláště uvědomíme-li si, že jde o zesilovač s výstupním výkonem přes 1000W!

 

 

 

 

Závěr

Závěrem je nutno podotknout, že každý Hi-Fi zesilovač by měl mít potlačení rušivých napětí minimálně pod -120dB, jak je patrné, krom HQQF-55-507W nejvyšší řady zesilovačů Topologie Federmann to žádná jiná topologie, žádný jiný zesilovač nesplňuje a nepomůže tomu ani žádná přídavná pračka, která sic může rušení přicházející ze sítě potlačit, ale zdroj zesilovače si jej zase sám vyrobí.

 

Toť další významný rozdíl mezi elektronkovými a tranzistorovými zesilovači, neboť elektronky měly často v napájení použity tlumivky, které tomuto rušení mohly výrazně zabránit. Jde o další velmi významný krok ve vývoji  Hi-Fi zesilovačů a milníků jejich topologii.

 

 

Diskuse

 

 

 

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Úvod

Zesilovače řady HQQF-55-506W se již staly základem mnoha špičkových Hi-Fi sestav vybraných Hi-Fi příznivců a posluchačů kvalitního zvuku a věrné hudby. Konec světa s koncem Mayského kalendáře nenastal, naopak byla představena koncepce HQQF-55-506W_SULN, aneb ultra rychlé a nízko šumové provedení zesilovače řady HQQF-55-506W.

 

Součástková základna pro Hi-Fi zařízení se nevyvíjí příliš rychle, přesto lze vždy nějaký posun zaznamenat a není tomu jinak ani na počátku roku 2013. Prvky Topologie HQQF-55-506W_SULN posloužily ke vzniku dalšího kvalitativního kroku k dokonalosti, jímž je nepochybně Topologie Federmann v provedení řady HQQF-55-507W

 

 

 

 

Zapojení HQQF-55-507W

Obvodové zapojení Modulů Hi-Fi zesilovačů HQQF-55-506W doznalo podstatných změn v napájecí části, mající vliv na extrémně vysokou stabilitu při změně napájecího napětí a s tím související odstupy.

 

Dále je možno zapojení na přání zákazníka osadit mnoha druhy OZ, včetně ultra rychlého OZ s šířkou pásma přes několik GHz a šumem pod 1nV, což umožňuje tvořit naprosto originální zákaznické konstrukce.

 

Zapojení zůstalo plně symetrické, což umožňuje realizovat symetrické zesilovače i nesymetrické v invertujícím i neinvertujícím zapojení, jehož výhody budou vzpomenuty v závěru článku. Samozřejmě je možno zapojení dvou modulů provozovat i v můstkové verzi.

 

Mechanická konstrukce HQQF-55-507W

Mechanická konstrukce vychází z osvědčené konstrukce HQQF-55-506W s drobnými vylepšeními. Jako první provedení lze očekávat 10ti či 5ti párovou verzi u nichž bude upřednostňována přímá montáž na chladič bez použití hranolů. Zřejmě se v tomto provedení dočkáme i 2 či 3 párového provedení.

 

 

 

Závěr

HQQF-55-507W nejvyšší řada zesilovačů Topologie Federmann je vskutku unikátní konstrukcí 3. tisíciletí, dále posouvá hranice dokonalosti, zmenšuje již tak nízký šum, zvětšuje již tak značně vysoký odstup od rušivých napětí a skýtá šířku pásma až desítky MHz, následně staženou celkovou ZV, to vše pro extrémně velký rozsah napájecích napětí.

 

Konstrukce koncových zesilovačů HQQF disponují v základu, jak již bylo zmíněno, symetrickým vstupem který umožňuje jej využít či nevyužít a vše zapojit nesymetricky, potud společně s konkurencí, ale možnost přepínání invertujícího a neinverujícího zapojení se ukázala jako významná při poslechu různých hudebních žánrů z různé doby a význam obou možností je pro Hi-Fi obrovský.

  

Diskuse

 

 

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení

 

 

Úvod

Zesilovače řady HQQF-55-506W se již staly základem mnoha naprosto špičkových Hi-Fi sestav mnohých vybraných Hi-Fi příznivců a posluchačů kvalitního zvuku a věrné hudby. Konec světa s koncem Mayského kalendáře nenastal, tak je třeba posunout hranice dokonalosti o kousek dále.

 

Ultra rychlé a nízko šumové provedení HQQF-55-506W_SULN

Obvodové zapojení Modulů Hi-Fi zesilovačů HQQF-55-506W zůstává bez podstatných změn, mění se jen několik použitých prvků, které zaručují správnou funkci ultra rychlého OZ s šířkou pásma přes několik GHz a šumem daleko pod 1nV, čímž se rezerva zisku zesilovače zvýší na 100kHz z požadovaných +40dB na neuvěřitelných +80dB a více.

 

 

 

 

 

 

Závěr

Zesilovač HQQF-55-506W_SULN se tak stává pro většinu konkurence naprosto nedostižný a to jak svou jednoduchostí, ale i rychlostí, šumovými vlastnostmi a měřeným i poslechovým zkreslením i potřebným výkonem.

 

 

 

 

Jako bonbonek příštího ruku jsou připravovány konstrukce se čtyřikráte rychlejším OZ a šumovým napětím pouhopouhých 0,6nV!!! Hi-Fi komunita ale i konkurence se má opravdu v roce 2013 na co těšit.

 

Články s podobnou tématikou

·         Ultra nízko šumové provedení zesilovače HQQF-55-506W

·         Ultra nízko šumové provedení zesilovače HQQF-55-506W_ULN

·         Měření zesilovače HQQF-55-506W-5-1, malé impedance

·         Měření zesilovače HQQF-55-506W-5-1, výkony a frekvenční rozsahy

·         Měření zesilovače HQQF-55-506W-5-1, poměr signál šum a výstupní odpor

·         Měření zesilovače HQQF-55-506W-5-1

·         Moduly Hi-Fi zesilovačů HQQF-55-506W a jejich možnosti při provedení na napájecí napětí do ±90V

·         Moduly Hi-Fi zesilovačů HQQF-55-506W a jejich možnosti při provedení na napájecí napětí do ±60V

·         Měření zesilovače HQQF-55-506W_ULN, vysoké frekvence

 

Diskuse

 

 

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení

 

Úvod

Bývá zvykem rekapitulovat starý rok a dávat si předsevzetí do roku nového, není tmu jinak ani na přelomu roku 2012/2013. Mnozí předpovídali na 21.12.1012 Konec světa, ti rozumnější však věděli, že nic takového jen tak nenastane.

 

 

 

Jako vánoční přání jsem zaslal text "Klid, pokoru, pokoj a nenásilí, alespoň v době vánoční, oslavu přežití konce světa moc nepřehánějte a ve zdraví si svátků užívejte, no a do Nového roku, snad jen to nejlepší přeje B. Federmann s rodinou" k němuž jsem přiložil obrázek, ale málokdo již ví, že jde o obrázek vůbec prvního tranzistoru, který byl kdy vyroben.

 

65 let Tranzistoru

Čas vánoční je vhodný pro bilancování, připomenout si vůbec první tranzistor považuji za svou povinnost, neboť právě před pěti roky měl Tranzistor šedesáté narozeniny, o kterých jsem jako jeden z mála napsal. Pět let uplynulo jako voda a dne 16. prosince uplynulo právě 65 let od 16. prosince roku 1947 kdy se stránky odborného tisku začaly plnit zprávami o prvním funkčním tranzistoru, který v Bell Telephone Laboratories sestrojili výzkumníci John Bardeen (1908 - 1991), William Bradford Shockley (1910 - 1989) a Walter Houser Brattain (1902 - 1987) US Patent #02569347.

 

Milníky HQQF roku 2012

Zde se nezbývá než připomenout několik konstrukcí, které bylo v tomto roce realizovány a jsou mezi těmi, které lze zveřejnit:

 

Maturitní práce

HQQF zesilovač vyráběný jako maturitní práce, byl popsán ve textu Galerie maturitních prací

 

 

Zesilovač HQQF

Zesilovač byl popsán ve textu Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, HQQF se představuje

 

 

.
.

 

 

 

 

 

Předzesilovač byl popsán ve textu HQQF 12vstupý předzesilovač se představuje, aneb Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí

 

 

 

 

 

Hybridní zesilovač HQQF

Zde nesmíme opomenou hybridní zesilovač, který byl popsán ve textu Hybridní zesilovač HQQF-55-511W realizace a je dostupný na  audiodiy

  

 

 

 

 

Vize HQQF do roku 2013

Zde je to velmi jednoduché, neboť se staly dostupnými nové obvody a hlavní vývoj se bude ubírat následujícími směry.

 

Zakázková výroba

Zakázková výroba jak ji známe z dob minulých, jde o řešení zesilovačů, přesně na míru zákazníka, přesně jak jsou zde uvedené čtyři příklady, tři zesilovače a jeden předzesilovač.

 

Vyšší rychlost nižší šum

S novými obvody se hranice možného stále posouvají tím je další zvyšování rezervy zisku na 100kHz, neboť lze použít vhodnější OZ, jak již bylo zmíněno v článku HQQF-55-506W_SULN, aneb ultra rychlé a nízko šumové provedení zesilovače řady HQQF-55-506W

 

Optické vstupy

Dalším významným milníkem toku 2013 bude možnost použití optických vstupů, zesilovač či předzesilovač již nemusí být připojen metalickým vedením s nutností řešení zemních smyček, ale nastal čas připojovat zařízení pomocí optických vláken.

 

Osamocenost a samostatnost

Jde o velmi významnou část strategie HQQF, neboť odborný náskok a to jak v obvodovém tak mechanickém řešení je natolik velký, že konkurenční weby doslova bezhlavě zametají všechny stopy, aby se tyto informace nedostaly k jejich čtenářům, čímž škodí převážně sobě. Hi-Fi svět má dostatek svých vlastních čtenářů, 99,9% odborné komunikace se děje neveřejnou cestou, tímto se Hi-Fi svět řadí spíše k profesionálním výrobcům, ale cestu k široké veřejnosti nechává stále otevřenou.

 

Hi-Fi svět se příliš nevšímá různých periodických kampaní, o kterých informuje jen tu a tam, jde spíše cestou tvořivosti a v následujícím roce tomu nebude jinak, odborná stránka, mechanické provedení i návštěvnost se bude konkurenčním webům zřejmě neustále vzdalovat, konkrétní připravované konstrukce zůstanou ještě chvíli pod pokličkou a vybrané zůstanou navždy neveřejné.

 

 

Diskuse

 

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

 

 

Úvod

Po sérii článků Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, první záříový týden Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, rekapitulace posledního srpnového týdne Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, poslední srpnový týden. Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, víkend 26. srpna Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, Hradiste pod Vratnom bez HQQF? Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, Hradiste pod Vratnom Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí 11÷22. srpna 2012 Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, měření HQQF vs. HYPA Plně symetrický předzesilovač HQQF-55-550K Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí 21÷22. července 2012 Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí 14÷15. července 2012 Řízené připojování, odpojování reproduktorů HQQF-55-220 Limitace, saturace a způsob jejího řešení Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí a Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, HQQF se představuje věnované problematice Hi-Fi zesilovačů v provedení HQQF Topologie Federmann se můžeme podívat na jeden z dalších finálních výrobků a to HQQF 12vstupý předzesilovač.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zákaznické zadání

Jde o zákaznickou konstrukci, kde si zákazník přál možnost přepínání mezi 12 plně symetrickými vstupy, výstup s možností regulace pro připojení monobloků a další výstupy pro připojení zařízení jako je magnetofon či jiné záznamové zařízení, dále byla požadována možnost jemné a přesné regulace frekvenční charakteristiky s možností vypnutí.

 

Dosažené vlastnosti

Dosažené vlastnosti jsou dobře zadokumentovány v naměřených grafech frekvenčních charakteristik. Mimo uvedené lze nastavit zesílení skokově hrubě o +10 či +20dB a skokově ve 12 krocích o 0 až +10dB

 

 

 

Závěr

Jde o zařízení naprosto unikátních vlastností, sestavené přesně na míru dle přání zákazníka, což v současné době žádný konkurenční produkt nenabízí a ani neumožňuje.

  

 

Diskuse


Psáno pod čarou

Zveřejnění dalšího unikátního HQQF výrobku, vyvolalo na některých webech mezi odpůrci HQQF naprosto schyzofrenni reakci, viz audioweb a další ...

 

 

 

 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz