Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Čínská či Taiwanská společnost TMSC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited) vystupující jako světově největší pronajimatel svých elektro-litografických výrobních kapacit, společnost, která má meziroční nárůst výroby o 25% a vlastní osm výrobních Fab.

.

.

Společnost AMD

Společnost AMD se již připravuje na vypuštění svého prvního procesoru Deneb, vyráběného 45nm výrobním procesem, dále je snahou společnosti přejít do konce roku 2009 na 32nm výrobní proces.

Grafické čipy  a čipové sady vyrábí v TMSC 55nm výrobním procesem, ve 2. Q. 2009 bude 40nm výrobním procesem vyráběna nová řada 8XXX s podporou DX11.

 

Společnost Nvidia

Společnost Nvidia nemá vlastní výrobní kapacity, je odkázána pouze na technologie TMSC, kterých zatím využívá s jistým zpožděním.

 

Společnost Intel

Společnost Intel již rok vyrábí své procesory 45nm výrobním procesem, stejně tak bude vyráběna zcela nová procesorová řada založená na  Intel Nehalému, ne jinak tomu bude s připravovaným grafickým čipem Intel Larrabee. Přechod na novou 32nm výrobní technologii je avizován na přelom roku 2009/2010.

 

Společnost TSMC

Připravuje na příští rok, přelom 1. a 2. Q 40nm výrobní procesy:

CLN40G

40nm výrobní proces vhodný pro výrobu běžných polovodičů, převážně  CPU pro stolní počítače a servery.

CLN40LP

40nm výrobní proces vhodný pro výrobu energeticky méně náročné polovodiče, převážně  CPU pro přenosné PC, notebooky.

CLN40LPG

40nm výrobní proces vhodný pro výrobu energeticky nejméně náročné polovodiče, převážně  CPU pro kapesní zařízení a PC.

.

 

Na 4. Q. 2009 je připravován 32nm výrobní proces, který navazuje na předchozí výrobní procesy.

.

.

.

 

Závěr

Konec roku 2009 bude ve znamení nasazování 32nm výrobního procesu, kde se budou všechny tři či čtyři společnosti přijít s 32nm výrobním dříve než poslední.

Mnohem zajímavější bude průběh příštího roku, kdy ve 2. Q. společnost TMSC uvede 40nm výrobní proces, který bude v té době menší než 45nm výrobní procesy AMD i Intelu, poprvé v dějinách výroby grafických karet se tak dočkáme, že rozměr výrobního procesu bude menší jak rozměr výrobního procesoru CPU, vždy GPU značně zaostávalo za CPU.

Je pravděpodobné, že společnost Nvidia využije této situace a výrobní proces CLN40LPG využije pro svůj procesor Tegra. Rovněž se spekulovalo o tom, že společnost AMD využije 40nm výrobní proces pro své procesory Fusion.

.

 

 

Zdroj: My Drivers

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz