Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

Společnost AMD je odvěkým průkopníkem nových topologii procesorů. Dirk Meyer, prezident a COO společnosti AMD prohlásil v červnu 2002, že obecně platí dvouletý cyklus v inovaci topologie procesoru, následně byl uveden na trh první procesor s integrovaným řadičem pamětí architektury AMD K8. Následovalo první nativní dvoujádro, změna paměťového řadiče na DDR2 a následně první nativní čtyřjádro.

Dvouletý inovační krok je sice pěkný, ale vývoj nové topologie - mikroarchitektury je mnohem delší a výrobci procesorů musí přemýšlet a vyvíjet se značným předstihem. Intel vyvíjel svůj Intel Nahalem společně s architekturou Intel NetBurst, následně vše přepracoval na Intel Core (Core MA), celý vývoj provázela řada značných chyb.

společnost AMD na tom nebyla příliš odlišně, AMD K8 měla vystřídat architektura AMD K9 a následovat měla AMD K10 - Buldozer, ale skutečnost byla jiná, architektura AMD K9 nedosáhla svého cíle a její vývoj byl ukončen, logicky následovala architektura AMD K10, ale Buldozer to ještě není, zda ponese název AMD K11 či vyšší se musíme nechat překvapit, zatím víme, že se nám formuje AMD K10.5.

 

Jádro Buldozer

 

Modulární řešení

 

Phil Hester starší víceprezident a technologický inženýr (CTO) AMD vidí v inovaci jádra značný význam, ale jejím naplněním roste výrazně plocha čipu, většinou až na dvojnásobek, následovat musí přechod na menší výrobní proces, který velikost čipu redukuje. 

Společnost AMD se však důsledně připravuje na příchod zcela nové, převratné architektury, která by měla zapojit do práce prvky GPU, ale taky začít používat více styl práce RISCových procesorů, neboť svázanost s X86 se jeví jako značná brzda ve výkonu, k tomuto účelu již s předstihem byla vytvořena instrukční sada SSE5, které se odmítl Intel zúčastnit.

 

 

Aktuální plán FUSION

 

 

Pro pracovní stanice a servery

 

Zcela nová 1.305 vývodová patice G3 umožní připojení 16 RDIMM slotů  DDR3 s vyrovnávací pamětí a nechybí ani HyperTransport 3.0

 

 

Patice AMD G3MX pro jádro Montreal či  Magny Cours

 

Plán pro notebooky

 

  Perseus

 

 

Cartwheel

 

Spider a Leo

 

Zdroj: PC Watch   

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz