Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Úvod

Další ze série článků "Nebuďte negramotní", který ukazuje další fatální neznalosti rádoby Hi-Fi_stů na Slovanetu, tentokráte v oblasti záznamu zvuku a samotných zvukových formátů.

 

Historie článků Nebuďte negramotní 

   

Formát SACD

Když jsem psal před více jak třemi roky článek SACD, blíže vinylu? o historii vzniku formátu Super Audio CD, který byl vyvinut společnostmi Sony a Philips Electronics v roce 1999, ani ve snu mne nenapadlo, že se najdou v oboru lidé netušící jak se SACD disky vyrábí či přehrávají.

SACD disk byl vyvinut, aby výrazně předčil vlastnosti formátu CD, ale aby byl kompatibilní s CD přehrávači, byla výroba SACD disků zvolena jako Hybridní disk, tedy nosič má dvě záznamové vrstvy, vrstvu SACD, ale také vrstvu CD.

 

Formát - Vrstva

CD

SACD

Převod

16bitů - PCM

1bit - DSD

Vzorkovací frekvence

44,1 kHz

2,8(5,6)MHz

Dynamický rozsah

96dB

120dB

Frekvenční rozsah

20Hz - 22kHz

5Hz - 100(200)kHz

Kapacita disku

700MB

8GB

 

SACD disky lze přehrávat na CD přehrávačích, ale jen v kvalitě CD nahrávky a na SACD přehrávačích s kvalitou SACD nahrávky, která je výrazně vyšší.

 

Hifi_Slovanet a SACD

K "Mistrům" na Hifi_Slovanetu se zjevně doposud nedostala informace o existenci hybridních disků, netuší nic o formátu  SACD a plete se jim s formátem CD, jen tak se může stát, že provádí analýzu CD vrstvy a tvrdí, že analyzovali SACD nahrávku.

Dopad takového měření je opravdu katastrovální, neboť zaměnit vzorkovací frekvenci 44,1 kHz a 2,8224 MHz či dokonce 5,6MHz může jen opravdový "Mistr".

 

 

Závěr

Na Slovanetu ale i jiných Audio-Hifi ČS fórech se již nelze vůbec ničemu divit, stále stejní "Mistři" a fatální neznalosti, čím nás asi překvapí příště?

 

Diskuse

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2023 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz