Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

Po mnoha dotazech nač tak velké výkony jsem reagoval napsáním dalšího článku. V textu Hi-Fi zesilovače a výkony jsem se věnoval historii Hi-Fi zesilovačů a jejím výkonům. Tento článek je zaměřen spíše na akustický tlak, tedy hlasitost reprodukce, která rovněž od vzniku Hi-Fi procházela svým vývojem.

 
 

První high fidelity přístroj

Sid Smith postavil první high fidelity přístroj, 15Wattový zesilovač spojený s rádiem C500A v Sherwood Electronic Labs roku 1953.

V době vzniku Hi-Fi se vyráběly reproduktory, které měly více nerovnou frekvenční charakteristiku jako dnes, ale měly také mnohem vyšší citlivost, obzvláště na největší citlivosti našeho sluchu 2÷5kHz.

 

 

 

Reproduktory

V dobách počátku Hi-Fi se běžně vyráběly reproduktory jako Jensen P10R, P12R či P15R a podobné. U těchto reproduktorů nebylo výjimku, že jejich citlivost v oblasti největší citlivosti našeho sluchu 2÷5kHz běžně dosahovala 105-110dB.

Naopak většina dnes vyráběných reproduktorů má nejenom v této oblasti svou typickou citlivost v okolí 90dB.

 

 

Akustický tlak, hlasitost

Nyní se zaměříme spíše na to co slyšíme, než-li na technické řešení, jak toho bylo dosaženo. Použitím 15Wattového zesilovače C500A, který se navíc dokázal hravě přebudit, spojeného s reproduktorovou soustavou založenou na reproduktorech Jensen P12R či P15R, byl vytvořen akustický tlak až 10log(15W/1W)+105dB a více dB, tedy přes 117dB.

Podíváme-li se na dnešní citlivosti reproduktorů, pak bychom pro stejnou hlasitost museli použít zesilovač jehož výkon je 1W*arc_log((117dB-90dB)/10)=500W

 

Zesilovač 500W, HQQF-55-506W-5-1

Jak je patrné od počátku Hi-Fi se mnohé změnilo, jak v počátcích postačoval výkon elektronkového zesilovače 15W, dnes se díky nižším citlivostem zesilovačů musíme pro stejnou hlasitost a hlavně kvalitu zvuku pohlédnou po zesilovači cca 500Wattovém.

Právě takovým je Zesilovač 500W/1000W, HQQF-55-506W-5-1. Neznamená to však, že zesilovač bude trvale používán na jmenovitý výkon, ale musí být, jako všechny ostatní provozován tak aby akustické špičky byly ještě nezkresleně přeneseny.

 

 

 

Závěr

Pro věrné přenesení akustických špiček, které bývaly u Vinylky až 26dB nad střední hodnotou a u starého CD nad 20dB, což je 100násobek středního výkonu, pak postačí provozovat zesilovač na střední výkon do cca 5W. Jen tak můžeme vychutnat správnou kvalitu toho co posloucháme.

  

Zdroj: JensenTtone

 

Diskuse

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz