Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

O zesilovači QQF-55-500 a celé řadě se toho napsalo hodně. Jde o zdánlivě jednoduché zapojení, ale zdání občas klame a našlo se hodně takových, jejích znalosti nebyly dostačující, aby se jim zapojení nepodařilo zprovoznit.

Namísto toho aby mne kontaktovali, dali na rady samozvaných „odborníků“, kteří zapojení rovněž nepochopili a snažili se formou řady úprav nalézt provozuschopný stav. Pokud byli zvyklí zkoušet tak dlouho, až to fungovalo, mohlo se jim i v tomto případě podařit nalézt nějaké zcela náhodné řešení, ve většině případů se však jednalo o řešení špatné, kde není možno dostatečně využít výborných vlastností zapojení.

Naštěstí takových neználků a přitom „naslovovzatých odborníků“ nebylo mnoho, ale nadělali nejvíc povyku. Mnohem více bylo těch, kterým vše ke spokojenosti chodí, ti se však svým úspěchem chválit nechodí a považují jej za samozřejmost.  

Minulost

Samotný princip byl popsán v Model část první Druhá část, Třetí část, výkonový zesilovač v QQF-55 KS 500W, 1. část, QQF-55 KS 500W, 2. část, QQF-55 KS 500W, 3. část. Dále byl realizován korekční zesilovač Korekční zesilovač „zapojení Federmann“ a předzesilovač Předzesilovač „zapojení Federmann“  se třemi přepínatelnými vstupy, který šel dále rozšiřovat. Dnes se můžeme podívat na jedno z prvních zapojení, kde byl zesilovač modelován jako celek.

  .

 

 

Nástup HQQF-55-500

Původně byly stránky a konstrukce určeny jen pro nejbližší okruh přátel a studentů. Jejich návštěvnost však rychle vzrostla a bylo zapotřebí jim dát nový vzhled, lepší hosting a v neposlední míře je doplnit o fórum.

Po zkušenostech s nejenom méně technicky zdatnými, ale hlavně s těmi, kteří zasahovali do konstrukce, aniž by si přečetli příslušný text a dokázali mu alespoň částečně porozumět, krom toho neměli ani zdání o výkonových poměrech, dynamice signálu a potřebném frekvenčním rozsahu.

Jsem, postavil novou generaci kde je výrazně menší prostor pro rádoby naslovovzaté odborníky a samozvané mistry. Místo nejčastějších neodborných zásahů a tvořených chyb, zdroj a připojení reproduktorů, se stalo součástí desky plošného spoje HQQF-55-503W-4-2.

 

Písmeno“H“

Krom toho bylo do názvu přidáno písmeno „H“, které nese informaci, že jde o novou generaci, která má potlačený Tranzistorový zvuk o kterém jsem napsal již mnoho textů, zde by patřilo připomenout Dynamická saturace, příčina Tranzistorového zvuku!

Zapojení HQQF bylo srovnáváno se zapojeními jinými HQQF-55-502D vs. SPV 250, Federmann vs. Sinclair, pokud bych provedl srovnání se zapojeními DPA od Pavla Dudka, výsledek by nebyl příliš odlišný, nebylo by tomu jinak ani u řady dalších zapojení různých výrobců.

Nedá se říci, že by ve své době tito konstruktéři výrazněji chybovali, ale jejich konstrukce jsou poplatné době, kdy vznikly poplatné úrovni poznání a součástkové základně. Na škodu věci lze uvést skutečnost, že s nástupem digitalizace se vývoj zastavil a v oblasti Nf techniky šel snad směrem dozadu.

Dnes převládají spíše ekonomické zájmy, kvalita a pokrok jim museli ustoupit, snad HQQF je první vlaštovkou v této oblasti, která obrátí směr vývoje od ekonomických zájmů zpět ke kvalitě. V budoucnu se zřejmě v nějaké recenzi či srovnání ještě vrátím k vysvětlení řady chyb a nedostatků nejenom zesilovačů ALDAX, DPA, ale i mnohých dalších.

 

HQQF - High Quality Quantity Federmann

Prvně zveřejňuji text, který jsem v mladické nerozvážnosti použil a serval jsem u něj až dodnes. Jak jsem uvedl, přibylo jen počáteční písmeno. Číslo 55 se vztahuje přímo k mé osobě a následné číslo 5xx značí Nf techniku, pro Vf by to bylo 6xx a pro zdroje 2xx apod.

.

 

 

HQQF-55-503W-4-2

Jako první v řadě byl vytvořen koncový stupeň Vlastnosti HQQF-55-503W-4-2, který může mít mnoho variant, jak výkonových až do výkonu 2x500Wattů, tak se lze zaměřit na konstrukční výšku, kde je možno stavit do skříní či Racků o výšce pouhých 40mm. Výšku však musí splňovat i pulzní zdroj či transformátor, který zatím není součástí konstrukce.

 

HQQF-55-503W-8-1

Následoval další v řadě HQQF-55-503W-8-1 aneb 1 000 Wattů, stejný rozměr, stejný výkon na jeden plošný spoj. Tímto je dostatečně pokryt výkon zesilovačů od cca 100Wattů až po výkon 1000Wattů, pro konkrétní provedení a výkon je zapotřebí upřesnit některé součástky a dimenzování zdroje.

.

  

Jako další konstrukce budou následovat korekční zesilovač a předzesilovač, připravuje se i konstrukce jednodeskového zesilovače a několika pulzních zdrojů, jak z 230V tak z 12V.

 

 Podívejte se na články se stejnou tématikou.

 

Diskuse

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz