Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

 

Úvod

Konstrukce HQQF jsou vesměs zveřejňovány, čímž se stávají soustavným terčem kritiky. Dnes se podíváme na některé konkurenční zapojení, jak je to vlastně s veřejností či neveřejností mnoha prodávaných výrobků. Najdou se i takoví, co by chtěli své výrobky prodávat, ale jejich schéma tajit, dokonce i pro ty kteří by si výrobek koupili jako stavebnici a sami sestavili.

 

Pro tyto případy si neumí představit oživování libovolného zapojení, když sestavitel ani neví co sestavil a nemá tak žádnou možnost výrobek řádně překontrolovat či proměřit. Jedním z takových výrobků je i HYPA300SE či její stavebnice. 

 

 

Původ zapojení

Když jsem psal článek Nebuďte negramotní počtvrté, aneb výkony a výkonová ztráta přesněji jeho část

"Reinkarnovaná Dudek Pavel Audio do podoby HYPA

Pavel Dudek se dlouhé roky hřál na výsluní příznivců Hi-Fi, kde neměl žádnou konkurenci, zájem však o zesilovače DPA dávno opadl a prodeje rovněž, není divu že příchod Topologie Federmann řady HQQF-55-506 v době kdy se snaží své DPA reinkarnovat do podoby řady zesilovačů HYPA není nikterak vítán."

 

ani jsem netušil, jak přesně jsem se v odhadu trefil, většina zapojení nese silné znaky DPA, přesněji řečeno původního zapojení Borbelyho a Cordella, které jen byly předlohou pro jejich DPA klony.

 

 

HYPA konstruktéři se dnes snaží říci, že DPA je již dávno překonáno a jejich zapojení, sic podobné jako vejce vejci DPA či  spíše Borbelymu je zcela jiná třída, má přece zcela jinak nastavené pracovní body. Zapomínají však říci, že pracovní body vychází z Topologie Federmann. V samotném manuálu uvádí "V HYPA300SE jsou použity zkušenosti předních světových konstruktérů  E.Borbelyho, J.Curla a dalších. Ve vstupním diferenciálním zesilovači jsou použity tranzistory JFET s optimalizovaným proudem přes jednotlivé tranzistory. Dále jsou pak upraveny kompenzace, nastavení klidového proudu, zdroj."

 

 

  

Dnes je opravdu těžké postavit cokoliv originálního, neboť škála zapojení je natolik velká, že jen velmi obtížně někdo dokáže přidat cokoliv vlastního, pak nezbývá než kombinovat z již známého a punc originality dodat tajností zapojení, jak to známe od BV_Audio či CustomWorks.

 

Punc originálnosti

Punc originálnosti je defakto skryt pouze pod rouškou tajného zapojení výrobku, který je veřejně dostupný a aby se tento pomyslný, falešný punc originality co nejdéle udržel, je třeba jakýkoliv náznak jeho vyzrazení nemilosrdně potírat, ne jinak tomu bylo ani při zaBANování dalšího z řady uživatelů na slovanetu.

 

 

NET_Stihomam

Doslova NET_Stihomam musí pronásledovat několik jedinců na internetových fórech, kteří mají stále větší strach, aby nebylo odhaleno či prozrazeno že například PA300SSE zesilovač od BVaudio bylo po vzoru Topologie Federmann zrychleno použitím rychlejších tranzistorů, stejně tak řada zesilovačů DPA či upraveny pracovní body HYPA300SE od CustomWorks.

 

 

Závěr

Předzesilovač HYPA300SE je prezentován společností  CustomWorks jako DIY projekt. Jak se dívat na samotné slovo DIY (Do it yourself) česky či slovensky Udělej či Urob si sám. Je vůbec možné či přijatelné, aby si mohl někdo sám něco sestavit, aniž by měl k dané stavebnici schéma?

 

Jak je vidět ano. Česko-Slovenští konstruktéři či spíše jen stavitelé, nechci napsat "cvičené opice", jsou ochotni se spokojit pouze s osazovacím plánem, aniž by vůbec znali schéma, aniž by vůbec věděli, jak věci fungují a ještě tento stav budou vehementně bránit. Pokud se vyskytne kdokoliv kdo má jen nepatrně odlišný názor, či by chtěl o problematice vědět více, je okamžitě smeten zaBANován a označen za mou další identitu.

 

Odtud vyvstává naléhavá otázka, kde se poděly zlaté české ručičky, kde se poděla vzdělanost českého národa? Opravdu se chceme chovat pouze jako cvičené opice, zde něco zapájet, nevědět co a na nic se neptat? Přitom slepě papouškovat, že ta či ona topologie je dokonalá či naopak zavrženíhodná a přitom neumět přečíst jakékoliv schéma? Předzesilovač HYPA300SE je prezentován společností  CustomWorks jako DIY projekt, ale jeho manuál HYPA300SE je bez schematu pouze návodem pro cvičené opice.

 

Diskuse

 

 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2020 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz