Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Takto by se dal komentovat další vývoj v architekturách Intelu, kde má být současné slepení dvou dvoujádrových čipu Core2 v jednom pouzdře nahrazeno širokým sortimentem nativních dvou, čtyř, šesti a osmijádrových procesorů, postavených na architektuře Core či Nehalem.

  

Když president a výkonný ředitel Intelu Paul S. Otellini představoval na IDFu v San Francisku osmijádrovou architekturu Nehalem, vypadalo vše jako spojení dvou nativních čtyřjádrových čipů, obdobné informace po IDFu potvrdil i viceprezident a ředitel skupiny digitálních provozů Intelu Stephen L. Smith.

  

Zvětšit

Změny v počtu jader

Nyní se vynořil další vývojový krok v architekturách Intelu, kterým je šestijádrový „Dunnington“ postavený ještě na úspěšné architektuře Core2, na trh by se měl dostat v příštím roce, ještě před příchodem procesorů Nehalem, na kterých se pracuje již od počátku tisíciletí a na trh by měly přijít teprve až za dlouhé dva roky, jako "Beckton“.

Zvětšit

Architektura Core2 či Core bude použita pro jedno, dvou a šestijádrové čipy, které budou sloužit pro vytvoření jedno až šestijádrových procesorů. Architektura Nehalem bude použita pro dvou, čtyř a osmijadrové čipy, které budou složit pro vytvoření až osmijádrových procesorů.  

Intel uvedl své dvoujádrové procesory (Core2) v roce 2006, čtyřjádrové (2 x Core2) v roce 2007, šestijádrové (Core - Dunnington ) přijdou v roce 2008 a osmijadrové (Nehalem – Beckton) procesory spatříme v roce 2009.

Zvětšit

 

Další změny

Bez změn však nezůstává ani architektura Nehalem, která se nám poněkud změnila a svým „houfováním“ dvou jader k jedné snad 3MB L2 cache značně začíná připomínat Core2.

Dále zde přibývá, společná 24 MB L3 cache, paměťový řadič pro paměti FB-DIMM2 dostává podobu čtyřkanálového, stejně jak počet QPI (QuickPath Interconnect) kanálů.

Xeon Tulsa, jako NetBurstový dvoujádrový čip vyrobený 65nm výrobním procesem s 16 MB L3 cache měl neuvěřitelnou velikost 435 mm čtverečních.  Předvedený čtyřjádrový procesor Nehalem Bloomfield vyrobený 45nm výrobním procesem s L2 cache o velikosti 512 kB a L3 cache o velikosti 2 MB měl plochu čipu 270 mm čtverečních, Nehalem Beckton by tak mohl mít velikost čipu přes 600 mm čtverečních, o ceně takového čipu se dá jen spekulovat.

 

Zvětšit

Vypínáním jednotlivých jader u čtyřjádrového, šestijádrového či osmijádrového čipu se dá dosáhnout mnoho variant v počtu jader jednotlivých procesorů a tím trh obohatit o mnoho v různých či podobných procesorů.

  

Zvětšit

 

Zvětšit

Spojení pomocí QuickPath linek skýtá Intelu nebývalé možnosti, které zatím byly dostupné pouze procesorům od konkurenční společnosti AMD. Intel nabízí celou řadu možných spojení mezi jednotlivými procesory, ale i mezi procesory čipovými sadami a dalším okolím.

  

 

  

  

 

Představitelé Intelu již mnohokráte zopakovali a opakují, že jejich řešení je originální a podoba konkurenčním produktům a technologiím od AMD je pouze náhodná.

Závěr

QuickPath jako zcela nová komunikační technologie bude stát proti již stařičkému HyperTransportu, u jehož zrodu stály krom AMD i společnosti Alliance Semiconductor, Apple, Broadcom, Cisco Systems, NVIDIA, PMC-Sierra, Sun Microsystems a Transmeta, dnes má toto konsorcium přes čtyřicet členů.

Na bázi HyperTransportu se dnes staví nejvýkonnější superpočítače světa, jak rychle se technologie QuickPath rozvine a jak velkou podporu si u dalších společností nalezne je zatím velkou neznámou.

 

Zdroj: Watch, Watch EN, HyperTransport pdf, HyperTransport

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz