Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

   

Úvod

V dnešní přetechnizované době je stále více možností jak se přiblížit skutečné podobě budoucího výrobku, aniž bychom jej museli pracně vyrábět, jinými slovy je často řeč o virtuální realitě, není tomu jinak a ni ve zde popsaném EAGLE 3D.

Jde vlastně o spojení či spolupráci tří programů, které musíme mít nainstalovány a vhodně nakonfigurovány:

  • EAGLE, v našem případě již verze 5.2.0, program pro kresbu zapojení a návrh desky plošného sloje.
  • EAGLE 3D, je o program, který slouží k doplnění EAGLU o knihovny vzhledů prvků a spojů, a převod plošného spoje do textové podoby potřebné pro generování skutečného obrazu plošného spoje.
  • POV-Rray v3.6, program pro převod textového souboru na budoucí obraz plošného spoje.

 

EAGLE 5.2.0

Volně šířitelný program, který lze používat ve volné verzi s jistým velikostním omezením. Spustíme instalaci a potvrdíme či změníme nabídnutou cestu kam chceme program nainstalovat, nejčastější uložení programu bývá „C:\Program Files\EAGLE-5.2.0“, samozřejmě můžeme nabídnutou cestu změnit. Pozor u 64bit OS je cesta většinou "C:\Program Files (x86)\EAGLE-5.2.0".

Po spuštění nainstalovaného programu zvolíme verzi volnou, pokud  již nejsme vlastníky licence. Tím máme program pro kresbu zapojení a návrh plošného spoje připravený k používání a práci.

 

Eagle 3D 1.02

Rovněž tento program nainstalujeme, verze programu je samozřejmě volná, zde již musíme dbát na to kam jme uložili vlastní EAGLE-5.2.0, neboť EAGLE 3D se instaluje jako součást EAGLE. Tedy v našem případě upravíme cestu pro instalaci na „C:\Program Files (x86)\EAGLE-5.2.0\ulp\Eagle3D“, instalaci dokončíme a jsme hotovi.

.

 

 

Tímto se nám nikterak nezměnila činnost našeho EAGLE, kromě toho, že se nám rozšířila nabídka pod tlačítkem ulp o Eagle3D, tato nabídka nám dovoluje převézt náš plošný spoj do textového souboru. Vytvořený textový soubor slouží jako zdroj dat pro tvorbu obrazu. Pro Eagle 4.10 a vyšší použijeme možnost 3d41ulp, pro Eagle 4.09 a nižší použijeme možnost 3d40ulp, viz obrázek.

.

 

   

Poklepem na patřičnou ikonu spustíme vlastní převod do textového souboru, pouze zvolíme námi požadované parametry budoucího zobrazení. Zde si musíme uvědomit, že knihovny jsou mnohem menší, vždy jen jedno pouzdro a ne všechny pouzdra jsou napsány, taktéž nám nemusí souhlasit názvy pouzder. Nesmíme zde zapomnět kam jsme takto vytvořený soubor uložili!

.

.

.

 

 

Přiřazení pouzder a Náhled 3D knihoven

Pokud napoprvé 3D Eagle nenalezne sám potřebné pouzdra, označte políčka "Unknown Parts" a "User Assignent Models" a přiřaďte pouzdra sami, můžete použít Náhled 3D knihoven, který je zapotřebí stáhnou a rozbalit, pak můžete prohlížet budoucí prvky, včetně jejich správných názvů.

Náhled 3D knihoven nejsou knihovny, jen pohled na vygenerované pouzdra s názvy.

 

POV-Ray for Windows v3.6

Taktéž zde spustíme instalaci, kterou dokončíme, opět se jedná o volnou verzi programu. Jak jsme Eagle 3D instalovali, pro správnou činnost, jako součást EAGLE-5.2.0, nyní nám POV-Ray stojí zcela samostatně. Pro správnou funkci musíme nastavit cestu do námi vytvořeného 3D Eaglu, cestu zapíšeme přidáním řádku na správné místo viz obrázek.

.

 

 

C:\Program Files\POV-Ray for Windows v3.6\renderer, a v „quickres“ místo kde napíšeme naši cestu (platí jenom pokud jsme programy neuložili jinam). Výsledný tvar bude následovný:

 

Library_Path="C:\Program Files (x86)\EAGLE-5.2.0\ulp\Eagle3D\povray"

 

[160x120, No AA]

Width=160

Height=120

Antialias=Off

 

[320x200, No AA]

Width=320

Height=200

Antialias=Off

Tím zaručíme spoluprácí všech tří programů jako celku a jsme hotovi. Ještě odzkoušíme otevřít v programu POV-Ray, námi vytvořený textový soubor v Eagle 3D a pak spustíme vlastní renderování obrazu.

 

3D Eagle  -  Eagle 5.2.0  -  Pov Ray

Pokud není funkční originál odkaz, využijte jeho zálohu

Záloha Eagle3D

________________________________________________________________________________

Náhled 3D knihoven

Pokud není funkční originál odkaz, využijte jeho zálohu

Záloha 3D náhledů knihoven

 .

 

 

Zdroj: Elcad, Eagle 3D, Pov Ray

 

Diskuse 

Články s podobnou tématikou

Jak na 3D Eagle

Jak na 3D Eagle podruhé

Jak na 3D Eagle, animace

Jak na 3D Eagle počtvrté

 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz