Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

Japonský server PC Watch ze země vycházejícího slunce, způsobem jemu vlastním rozebírá problematiku nové Intelovy architektury "Nehalem".

   

zvětšit

 

Intel Nehalem, je velmi výkonná kratičká architektura, která nyní zápolí s  instrukčními soubory X86, říká ředitel Intelova vývoje Nehalemu Jim Baryton, instrukční cache L1 o velikosti 32KB byla převzata z x86 IA - 32/64 a zůstal u 16B komunikace, přesto-že AMD tvrdošíjně trvá na komunikaci o šířce 32B.

 

 

zvětšit

 

 

 

 

Dále je rozebíráno vlastní řazení, dešifrování, vznik instrukční fronty, počet mikrooperací za cyklus a další, činnosti obdobné s architekturou Core.

 

 

 zvětšit

 

 

 

   

 

Celý text se více - méně zabývá otázkou "slabého" místa komunikace L1 a možného podílu na celkovém výkonu architektury a procesoru.

 

 

zvětšit

 

Zatím vše nasvědčuje tomu, že žádný výkonnostní skok, jak tomu bylo s příchodem architektury Core se zřejmě konat nebude, spíše bude značný problém s nenavýšením výkonové ztráty, rovněž zůstává velkou otázkou jakákoliv možnost přetaktování, na kterou jme si u Intelu poslední dobou, již zvykli.

 

  

zvětšit

 

 

 

zvětšit

 

Hystorie

Jenom připomenu, že takto se psalo v roce 2002: "Největší novinkou bude Intel Nahalem, který se objeví v polovině roku 2004. Bude stejně převratný jako AMD ClawHammer, možná ještě více, protože se bude jednat o první procesor osmé generace od Intelu. Specifikace jsou však zahaleny pod rouškou tajemství. Zbývají jen domněnky, které mluví o 0,09 mikronové výrobní technologii, 150 - 200 miliónech tranzistorech a startovní frekvenci 7 - 8 GHz."

Ale i takto se psalo v roce 2000: " Černý pátek Intelu poprvé - konec Timny, podle některých zdrojů firma Intel zrušila projekt integrovaného procesoru zvaného Timna. Důvodem mají být velké technické problémy. Původní návrh podporoval paměti RDRAM. Potom se původní návrh začal přepracovávat pro podporu z principu jiného typu paměti zvaného SDRAM. Celek měl být určen pro počítače s cenou pod 600 USD, přičemž tuto metu již dosáhly mnohé počítače s procesorem Intel.

 

 

 

Vzpomínky na minulost

Viceprezident a generální ředitel mobilních platforem Intelu Shmuel (Mooly) Eden vzpomíná na platformu Intelu „Timna“ z roku 2000, která měla mít integrované grafické jádro a další pokročilé rysy, které dnes ožívají u architektury Nehalem. 

 

 

Myšlenka procesoru, kam jsou integrovány další části počítače, není ani dílem firmy Intel, ani není nová. Se stejnou myšlenkou přišla i firma Cyrix, když zveřejnila před několika lety svůj projekt zvaný MediaGX. Vedle jádra procesoru Cyrix M2 byly integrovány další jednotky od grafické až po zvukovou. Myšlenka je vtipná, ovšem i přesto měla firma Cyrix jisté problémy…“

 

Závěr

Intel Nehalem je snad nejdéle připravovanou architekturou, nezbývá než držet Intelu palce, aby alespoň nyní mnohokráte revidovaná architektura spatřila světlo světa, aby se Intelu podařil integrovat řadič pamětí a mnohé další.

 

 

Zdroj. PC Watch, PC Watch EN, PC Watch, PC Watch EN, X-Bit,

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz