Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

 

 

Úvod

V minulosti požíval Pavel Dudek jako konstruktér řady zesilovačů jistou vážnost. Psalo se "Pavel Dudek je v našich končinách pojmem, který není třeba příliš představovat. Co ale po krátké odmlce připravuje nového?"

Pavel Dudek svou karieru postavil na postkomunistické podnikatelské explozi, kdy byl velký dostatek velmi levných součástek bývalé Tesly a současně velký hlad trhu po něčem novém, pak již stačilo převzít Borbelyho a Cordellovo zapojení, udělat si na něm slávu a základní kapitál.

Tímto však Pavel Dudek základní možnosti, převzatého Borbelyho a Cordellovo zapojení vyčerpal a dále již záleželo jenom na něm, zda má opravdu takové schopnosti, jak je veřejnosti prezentoval či nikoliv.

Čas běžel a moc nepomohlo ani pozlacené provedení a velký český sen se pomalu rozplýval, bylo zapotřebí soustavnější práce či vytvořit něco nového, případně najít jiný způsob, jak své někdejší hvězdné postavení udržet.

 

Levná součástková základna Tesly

Levná součástková základna Tesly se po revoluci rychle rozkradla a tím to v podstatě skončilo. Mnozí si však dodnes z takto získaného materiálu nežijí špatně a je stále ještě na trhu něco k sehnání.

 

Nové projekty Pavla Dudka

Nové projekty Pavla Dudka zjevně ve třetím tisíciletí nepřichází a když tak jen v náznaku, bez možnosti je jakkoliv rozsáhleji realizovat.

 

Ante Audio Integra Standard One

 

 

 

Bombastická celosvětová reklama na Dudkův Ante Audio Integra Standard One, oč byl delší jeho název o to byla kratší jeho životnost.  

Integrovaný zosilňovač Ante Audio Integra Standard One, premiéra a hned následoval tvrdý návrat do reality. Ante Audio Integra Standard One zesilovač za 20.000€ zůstal jen marketingovým tahem jeho konstruktérů, bez jakékoliv realizace, postavila se elegantní krabice a na vnitřek již nezůstalo ani peněz ani znalostí, něco jako Potěmkinova vesnice.

Výstavy High End Bratislava 2011 i  High End Praha 2011 kde byl několik let dopředu selosvětově bombasticky Dudkův Ante Audio Integra Standard One avizován, zůstaly zet jen prázdností ja eho konec tak jen potvrdily.

 

 

 

 

Minulé projekty Pavla dudka

DPA110 a podobné

Podíváme-li se na některý levnější projekt jak byl zadokumentovány v článku DPA110 - legenda žije, aneb pokus o reinkarnaci? zjistíme, že projekt měl z odbornějšího pohledu řadu chyb a nedostatku a ne všechna autorovy tvrzení v AR byla vždy pravdivá.

 

DPA330 a podobné

Podíváme-li se na dražší projekty, jak byl jeden z nich zadokumentován v článku Nebuďte negramotní poosmé, aneb Ještě větší blb než jsme si mysleli, majitelé DPA330 třeste se!!!, pak zjistíme, že všechny vychází z Borbelyho zapojení, stejně jak projekty levnější a všechny sebou nesou množství odborných chyb, výkonové tranzistory jsou běžně provozovány hluboko v zakázané oblasti, deklarované ochrany jsou jen marketingovým trikem jejich autora.

 

Borbelyho a Cordellovo původní zapojení

Podívejme se ještě na Borbelyho a Cordellovo původní zapojení, které Pavel Dudek tak úspěšně rozkopíroval do řady svých klonů.

 

Borbelyho původní zapojení

Borbelyho původní zapojení bylo poplatné své době, jeho znalostem a trendům, které se v elektrotechnice prosazovaly a nelze mu v podstatě nic moc vzhledem k době vytknout

 

 

Cordellovo zapojení

Cordellovo zapojení vycházelo z chyb, které se v té době začaly jasně projevovat a o kterých jsem napsal text I MISTŘI se mýlí, aneb 50let slepé cesty.

Byla snaha linearizovat nelineární prvky přídavnými kapacitami a tím nějakým způsobem linearizovat jejich charakteristiku, vše se začalo omezovat na akustické pásmo do 20kHz a zvuk zůstával stranou, konstruktéři se předháněli spíše v měření.

 

 

Chybová korekce

Zcela se zapomnělo, že jde o zesilovače ze zpětnou vazbou a takové zapojení má své pravidla. O celkové ZV jsem napsal článek Nebuďte negramotní popáté, aneb 83 let nepochopená celková ..., její význam byl stále více opomíjen a přídavné linearizační kapacity tvořily vazby lokální na úkor vazby celkové.

V této době přichází Robert Cordell zdánlivě se spásnou myšlenkou, která roku 1984 rychle obletěla svět a stejně rychle byla zapomenuta, vidím tu senzační vše zachraňující "Blbost" jako des. Pavel Dudek ve svém zpoždění na ni chytil a postavil na ní dokonce svou existenci.

Naprostá"Blbost" je v tom, že se vliv celkové ZV všemožně ve prospěch lokálních ZV potláčí, aby následně byla přidána ještě jedna celková ZV. Aby tato další ZV měla vůbec význam musí se zesílení, které bylo lokálními ZV potlačeno, přídavným zesilovačem zase získat.

 

 

Robert Cordell takovou věc řešil před 30. roky, ale Pavel Dudek se dodnes od ní neoprostil, nelze jedním obvodem něco potláčet s jiným zase zvýrazňovat, je třeba vždy nalézt optimální řešení a netvořit zbytečně obvody z protichůdnou funkcí.

Nelze celkovou ZV potláčet ve prospěch lokálních ZV a pak ji zase posilovat přídavnou chybovou korekcí, aby to odnášel zvuk a ještě nehorázně tvrdit, že jde o nějaký zvukový Etalon!

 

Jiné praktiky

Zde jsme v naprosto jiné rovině, jak se ukazuje co se totiž nedaří v rovině odborné je třeba dohnat v jiných rovinách a tím odborné nedostatky zakrýt a případnou konkurenci zlikvidovat. Ano i to jsou praktiky dnešního rádoby tržního hospodářství, na které již bylo mnohokráte upozorněno.

 

Článek Pavel Dudek

Článek Pavel Dudek, zcela jasně popisuje, jak se někteří dokážou chovat, pokud se ukáže kousek pravdy zpochybňující jejich modlu.

 

Článek Troll na českém a slovenském internetu

Článek Troll na českém a slovenském internetu ukazuje současné Internetové praktiky hlavně v oblasti internetových diskusí, jak se dá pravdě bránit a jak se dá organizovaně vytvářet virtuální obraz deformované skutečnosti.

 

Článek Ta naše povaha česká

Článek Ta naše povaha česká, je dalším z řady dokumentárních článků na zcela odlišné koncepce hledání podstaty problému a zcela odlišné přístupy k jejich řešení.

 

Článek Zesilovače a fakta o jejich konstruktérech 

Článek Zesilovače a fakta o jejich konstruktérech je rekonstrukcí poškozeného článku Ta naše povaha česká, jehož původní název byl I MISTŘI se mýlí, aneb 50let slepé cesty.

 

Závěr

Závěrem lze jen konstatovat, že Pavel Dudek nevynechá jedinou příležitost k organizování či podpoře jakéhokoliv útoku či FlameWare, který by jakýmkoliv způsobem zamezil pravdě o jeho znalostech a zesilovačích a tím nepodpořil svůj zisk a současně jakkoliv poškodil případnou konkurenci.

 

Superforum

Jinak si neumím vysvětlit jeho text ze superfora, kde není schopen řadu let vyřešit ani pochopit obvod s jedním tranzistorem, odporem a diodou, který jsem v minulosti dostatečně popsal v článku Topologie Federmann, část IX.

 

 

 

Slovanet

Stejně tak jeho texty na slovanetu oslavující jeho obrovský úspěch na superforu, kde se opět jako prolhaný křivák podílel na zamezení někomu k přístupu na fórum.

 

   

 

 

Smutný konec

Ano i to je současný obraz charakterizující Pavla Dudka, někdejšího konstruktéra řady zesilovačů DPA a jiných. Konstruktéra který vzešel z postkomunistických levných přebytku součástek Tesly a cizího zapojení, ale neuměl již včas podložit praktickou část o teoretický základ a posunout poznání o malý kousek dopředu, namísto toho usnul na vavřínech.

Proto jsme svědky rychle pohasínající hvězdy a praktických dopadů do celého oboru a audio_komunity. Otázkou zůstává, zda se ještě vzchopí a dožene zbytečně ztracený čas, doplní své znalosti a dokáže že umí i v této rovině, nebo zůstane jen u soustavného popírání a zapírání mnoho a mnoho let existujícího.

 

Diskuse

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz