Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 1 / 5

Aktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

Nejenom na SvetElektro můžeme číst o pokusech o reinkarnaci zesilovačů řady DPA, které snad měli své historické místo, ale dnes jsou spíše nostalgii.

Na SvetElektro  se pod názvem DPA110 - legenda žije snaží někteří obnovit zašlou slávu, ale pojďme se podívat na "LEGENDU" blíže. Nebudu se mnoho věnovat historické době, kdy zesilovače DPA od Pavla Dudka plnily stránky odborných tisku, ani době kdy Pavel Dudek alias kazzatel se svými přáteli z ryze nezjištných důvodů znevažují všechny ostatní konstrukce.

Pojďme se podívat na některé technické řešení daného zapojení, na jeho vlastnosti a výhody či nevýhody.

 

 

 

Měkká limitace

Snaha o tvarování limitace je zcela nesmyslná a zbytečná, stala se sice ve své době módní záležitostí a mnozí konstruktéři na ni naletěli.

Limitace jako taková je stav vždy nežádoucí a snaha ji jakkoliv upravovat je zbytečná, je nutno limitaci předejít dostatečným dimenzováním zesilovače a pak se nemusí takové hlouposti řešit.

 

Dvoutranzistorové řízení předpětí

Další z laciných triků na neznalé, přidáním dalšího tranzistoru v podobě T12 se nikterak vlastnosti nezlepší, jen se zvýší počet prvků a pravděpodobnost poruch, sníží se spolehlivost, ale konstruktérovi se to zdůvodní zázračnými vlastnostmi.

Nikdo se však nedočte jaké to má zázračné vlastnosti, v čem je výhoda, jaké jsou teplotní vlastnosti a mnohé další.

 

Lokální zpětné vazby

Lokální zpětné vazby v podobě C25, C26 a dalších nemusím ani mnoho rozebírat, této problematice jsem se dostatečně věnoval v textu Topologie Federmann, část III.

Nesmyslné kaskádovité řazení tranzistorů za sebe při snaze dosáhnout maximální zisk se na druhé straně devastuje kapacitou ve zpětné vazbě. Zisk na nízkých kmitočtech roste zkreslení THD při 1kHz je naprosto bombastické, ale při 100 či 500kHz není žádná rezerva zisku a zkreslení je již desítky %.

Výskyt takového signálu, ať již užitečného či neužitečného udělá své, vzájemná modulace se již postará o krásný "Tranzistorový zvuk".

 

Proudové omezení

Zcela samostatnou oblastí jsou ochrany, podívejme se na proudové omezení, je tvořeno tranzistory T13 a T14, které mají za úkol elegantně omezit proud tranzistory T19 a T20.

Podívejme se, ale blíže, oba tranzistory T13 a T14 jsou zpomaleny pomocí C17 a C18, čímž je funkce tranzistorů T13 a T14 pro vysoké frekvence zcela vyřazena.

 

Napájení rozkmitového stupně

Podívejme se na napájení rozkmitového stupně, je přes odpory R27 a R28, kondenzátory C6 a C7 napomáhají lepší filtraci, dalo by se říci, že jde o čítankové zapojení a vše je naprosto v pořádku, ale je tu ještě jedno ale.

Snížené napětí rozkmitového stupně neumožní dostatečný rozkmit výstupního napětí, následné tři přechody BE toto napětí ještě sníží, ale napájecí napětí máme naopak zvýšené.

Výsledkem takového řešení je nedostatečné otvírání výkonových tranzistorů, velké úbytky napětí a značné výkonové zatížení ve srovnání s odebíraným výkonem.

 

SS ochrana

Jako naprosto geniální se jeví ochrana před SS napětím na reproduktoru, ale něco zde taky moc nehraje. Je zde použit diak KR205, který sepne při 26V±4V a pro sepnutí potřebuje proud ≤1mA.

Střídavá složka je vyblokována kondenzátorem C21 a diak čeká na napětí 26V±4V a proud ≤1mA, který je bezpečně dosažen přes odpor R47 1MΩ při napětí neuvěřitelných 1026V±4V.

Kdyby náhodou bylo takové napětí na výstupu dosaženo, pak je odpálen tyristor TR1 KT207/200, který je však jen na napětí 200V a zřejmě se otevře mnohem dříve.

KT207/200 bezpečně zkratuje výstup a ochrání reproduktory před nadměrným napětím, jak je uvedeno dříve. Filtrační kondenzátory C22 a C23 se vybijí řízeným proudem přes výkonové tranzistory a velikost vybíjecího proudu je nastavena emitorovými odpory R42 a R43, zřejmě na 5 a více A.

Z hlediska funkce jde o zcela běžné proudové omezení. Zesilovače DPA jsou dle jejich tvůrce stavěny pro dodávání trvalého výstupního výkonu, proto by neměla ani shořet pojistka v napájení, která je zřejmě dimenzována výše.

 

Použité prvky

Použité prvky, hlavně polovodičové jsou staršího data výroby, zato jsou v zastoupení pro spínací, univerzální i Nf použití, o jejich vhodnosti by měl autor více uvažovat, když tak rád preferuje předražené polovodiče marketikgově uváděné pro Nf účely.

 

Výkonové dimenzování

Výkonové dimenzování je ze strany Pavla Dudka častým terčem kritiky, podívejme se jak sám své zapojení dimenzuje.

  • KT 207/200 je pouze 5A a v případě nastavení proudových ochran na větší proud má problém.
  • KD607/617, jde o 70W tranzistory a při napájení ±35V a proudovém minimálním omezení 5A se jim to taky v případě zkratu nebude líbit, budou přetíženy 35*5/70 tedy jen 2.5x.
  • A mohl bych dále pokračovat.
 

Závěr

"Mistr" by zřejmě mnohé okomentoval a vysvětlil zcela odlišně, ale taková je realita a nestranný pohled na žijící legendu DPA110.

  

Diskuse  

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz