Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

Když jsem psal o kapitálové bouři v AMD, či AMD & ATIC bylo jasné, že se začínají psát nové dějiny ve výrobě špičkových polovodičů, ale výsledek předčil všechna očekávání.

  . 

 

Vznik Foundry Company

Advanced Technology Investiční společnost (ATIC) vlastněná Emirátem Abu Dhabi v čele s předsedou představenstva Waleedem Al Mokarrabem v roce 2007 investovala do společnosti AMD 622mil. USD.

Počátkem října 2008 Advanced Technology Investment Company (ATIC - 55,6%) společně s Advanced Micro Devices ( AMD - 44,4%) zakládají novou dceřinou společnost Foundry Company.

 

Intelovy protesty

Následně společnost Intel podniká všemožné kroky pro zvrácení nastoleného směru vývoje a zpochybňuje platnost X86 licence AMD v nových podmínkách. Lze dovodit, že Foundry Company, jakožto pronajatá výroba čipů nemusí vlastnit licenci na X86, kterou vlastní AMD, ale zároveň platí, že součástí licence je podmínka nevyrábět více jak 20% u v cizích výrobních zařízeních.

AMD je sice menšinovým vlastníkem nové společnosti Foundry Company. Dalo by se mluvit o tom, že takto prováděná výroba je výroba v cizích prostorách. Jenže v okamžiku rozjetí výroby se do majetku společnosti Foundry Company počítá i rozpracovaná výroba a zásoby, které jsou ze 100% vlastněny společností AMD a jeho faktický podíl je nadpoloviční. V tomto okamžiku se na společnost Foundry Company pohlíží jako by byla vlastněna společností AMD a výroba je prováděna v jejich prostorách.

Společnost Intel, ať se snažila jak se snažila nastolenému směru vývoje nedokázala zabránit.

.

 

 

Nové rozdání karet

Po založení Foundry Company se dohadovaly další a další pravidla, do hry vstoupila i celosvětová ekonomická krize v jejímž důsledku dochází k zastavování staveb nových továren a omezování výroby.

Na Foundry Company však nic podobného neplatí, vesele plánuje a pokračuje ve stavbě Fab4X a urychluje přestavbu Fab30 na Fab38.

Emirát Abu Dhabi, koupil při založení   Foundry Company akcie AMD za 314mil USD, čímž navýšil svůj vlastnický podíl v AMD na 19,3%.

 

Rekapitulace

  • AMD získává dalších 700mil USD pro realizaci vlastních zájmů v Foundry Company
  • Emirát Abu Dhabi dále navyšuje svůj podíl v AMD. AMD vydává 58mil nových akcii, které kupuje Emirát Abu Dhabi za 125mil USD a na dalších 35mil nových akcii AMD získává předkupní právo.
  • Foundry Company má nyní hodnotu cca 4,3 mld USD, složenou z vkladu AMD, aktiv i pasiv, včetně výrobních zařízení v Drážďanech, duševního vlastnictví a zaměstnanců v souhrnné hodnotě 1,8 mld USD a vkladu ATIC, 1,4 mld USD v hotovosti, cca 1,1mld USD převzatých závazků AMD.
  • Foundry Company zakládá představenstvo rozdělené rovnoměrně mezi AMD a ATIC.
  • Rozdělení hlasovacího práva mezi zástupce AMD a ATIC je 50%/50%.
  • Držení vlastnických práv dle počtu akcii je 34,2% pro AMD a 65,8% pro ATIC.
  • Bruce Claflin byl jmenován předsedou správní rady AMD a nahrazuje Hectora Ruize, který od AMD odchází. Bruce Claflin byl členem představenstva AMD od roku 2003, má 33 let zkušeností ve vedoucí pozici IBM,  naposled pracoval jako výkonný ředitel a člen představenstva společnosti 3Com Corporation ...
  • Členem představenstva AMD se stává Waleed Al Mokarrab, jeho bohaté zkušenosti v oblasti rozvoje podnikání v celé řadě průmyslových odvětví je  pro AMD neocenitelné aktivum.
  • Předpokládá se, že Hector Ruiz se stane předsedou představenstva Foundry Company.

 

GLOBALFOUNDRIES

Po velkých změnách a dokonalém vyladění všeho potřebného Foundry Company zítra dne 5. března 2009 oficiálně startuje pod novým názvem GLOBALFOUNDRIES.

  

Zdroj: NewGlobalfoundry, AMD, ATIC, Mubadala

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz