Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Ne nespletl jsem se, čtete správně, Superpočítač s výkonem 200 PetaFlop/s, když dnes nejvýkonnější BlueGene/L má "pouhých" 478.200 GigaFlop/s, navíc to nebude s procesory Intel ani procesory AMD jak by mnozí příznivci čekali. 

Tři vědci z amerického Ministerstva energetiky, Lawrence Berkeley National Laboratory navrhli novátorský způsob řešení, či zlepšení globálních změn klimatu, pomocí jejich předpovědí, k čemuž chtějí použít superpočítače s energeticky nenáročnými mikroprocesory.

 

 

 

Vědci konstatovali, že superpočítačoví výrobci budují stále větší a výkonnější systémy zvyšováním množství konvenčních mikroprocesorů obdobných pro osobní počítače. Tyto superpočítače nejsou stále dost výkonné, aby řešily mnoho vědeckých problémů spojených s modelováním mraků ve výšce kolem 1km. Pokud, by sem měl takový výpočetní výkon realizovat současnými postupy, cena by zajisté přesáhla 1mld USD při energetické náročnosti přes 200MW, tedy spotřeby města se 100.000 obyvateli.

 

 

Laboratoře v Berkeley s Tensilica Inc v již dubnu podepsali dohodu o výzkumu nových koncepcí vědeckých superpočítačů s ohledem na výpočetní výkon a energetickou náročnost, které by byly vhodné pro modelování změn klimatu a dalších super-náročných aplikací na výpočetní výkon.

Nový superpočítač by měl mít celkem 20mil 32bit RISC procesorů Tensilica, výpočetní výkon přes 200PFlop/s při spotřebě pod 4MW a ceně 75mil. USD.

 

zdroj: Berkeley Lab, Super Computing Online, Tensilica Inc

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz