Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

  

Úvod

V článku HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení je popsáno velmi kvalitní řízení napájení pro výkonové zesilovače, včetně řady ochran. HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení je přednostně určeno pro zesilovače postavené na Topologii Federmann řady HQQF-55-503W, HQQF-55-505W a HQQF-55-506W. V současné době je a bude dále nabízena pouze řada HQQF-55-506W.

 

 

 

Funkce

Zběžně byly jeho funkce popsána v článku HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení. Zapojení disponuje krom opožděného připojení hlavního napájecího napětí X8 i dalšími vstupy pro ochranu celého zařízení X9÷X13.

Primárně jsou vstupy využity pro kontrolu stejnosměrné složky na výstupu zesilovače, případně kontrolu teploty chladiče, je možné je použít i pro nadproudovou pojistku a jiné bezpečnostní funkce.

Pro uvedení ochrany v činnost se předpokládá spojení dvou vývodů patřičného konektoru, které je realizováno na modulu výkonového zesilovače řady HQQF-55-506W či například tepelnou pojistkou umístěnou na chladiči.

 

Rozdílnost

Rozdílností od všech jiných ochran je skutečnost, že se do cesty reproduktoru nezařazuje, žádné zvuk_degradující relé ani jiný mechanický prvek, ale dochází k odpojení napájecího napětí, čímž je chráněn nejenom reproduktor, ale i celé zařízení, výkonový zesilovač.

Většina ochran pouze odpojí reproduktory a čeká zda zesilovač shoří či nikoliv, mnohé ještě zařadí do cesty transformátoru odpor sloužící pro pomalý start a ten často hoří jasným plamenem. HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení při jakékoliv poruše odpojí pomocí relé K2 hlavní napájecí napětí.

Modul HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení má vlastní pomocný transformátorek a napájecí napětí zůstane odpojeno trvale až do vypnutí celého zařízení a vyčkání cca 4s na vybití kondenzátoru C1, až poté dojde k rozepnutí tyristoru T1. Pokud by byl potřebný výkon hlavního transformátoru výrazně větší jak 600W, je možné připojit hlavní transformátor přes stykač, kterým lze připojovat libovolně velké transformátory.

 

Rychlé vybití kondenzátorů

Odpojením hlavního transformátoru se docílí odpojení zařízení od zdroje energie a zamezí dalšímu působení nežádoucího elektrického proudu. Filtrační kapacity však nemusí být ještě vybity a mohly by poškodit například výkonové tranzistory, aby se vyloučila i tato možnost, je zde funkce rychlého vybití filtračních kondenzátorů.

Po sepnutí tyristoru T1 dojde k rozepnutí relé K2 a nabíjení kondenzátoru C2, následně optočleny OK1 a OK2 odpálí tyristory T2 a T3, které přes odpory R2 a R3 vybijí všechny prostřednictvím konektorů X3÷X7 připojené filtrační kapacity.

Tato funkce je naprosto unikátní a dokonale chrání nejenom reproduktory, ale i výkonový zesilovač. K odpojení napájení a odpálení tyristorů dochází i při opakované, déletrvající nesymetrické limitaci zesilovače, která se projeví jako stejnosměrná složka.

 

 

 

Možnost použití pro jiné zesilovače

Pro svou unikátnost a funkce, které nejsou běžné by se dalo zapojení vyčíst nemožnost použití pro jiné zesilovače, ale není tomu tak. Bylo pamatováno i na tuto možnost a lze ochrany použít pro všechny druhy zesilovačů.

Moduly Zesilovačů HQQF-55-506W-XX jsou opatřeny zjišťováním stejnosměrné složky přímo na desce plošného spoje a tato informace je vyvedena pomocí konektoru k modulu HQQF-55-200, inteligentního řízení napájení, jiné zesilovače tuto funkci nemají, proto je třeba je doplnit o malý obvod, který jim tuto funkci doplní.

 

 

 

Závěr

Modul HQQF-55-200, inteligentní řízení napájení zajisté přispěje k vyšší bezpečnosti mnohých zesilovačů, ochrání mnohé reproduktorové soustavy a zachrání mnoho výkonových tranzistorů, v neposlední míře bude vzorem pro mnohé konstruktéry, jak udělat ochrany mnohem kvalitnější a efektivnější, jak chránit nejenom reproduktory, ale i výkonové zesilovače a to vše bez zbytečné degradace zvuku.

 

Diskuse

Hotový modul či stavebnice

  

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz