Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

"Fudzilla, Fudzilla"

Všichni v očekávání sledují IT media, aby se dočkali avízované změny v Catalystech společnosti AMD. Společnost AMD již avizovala, že vydání ovladačů ATI Catalyst 8.12, které je avizováno na  konec první dekády prosince 2008, zpřístupní větší využití výpočetního výkonu GPU pro mnohé aplikace.

Server Fudzilla se již holedbá, že se mu podařilo zachytit uniknuvší ovladače Catalyst 8.12 a přidává pro jejich stažení patřičné odkazy. Významné české IT servery, po vzoru Fudzilly se samozřejmě přidávají.

.

 

Osobně jsem uvedené ovladače Catalyst 8.12 odzkoušel a výsledek byl nevalný, při instalaci se vyskytnou chyby, po instalaci není správně nainstalován ovladač grafické karty ani monitoru, některé funkce zcela chybí.

Automatickým přeinstalováním ovladačů s internetu se některé části poopraví, ale do řádné funkčnosti má tato "nedodělaná a ukořistěná" verze ještě hodně daleko.

 .

 

ATI Stream

Vyčkejme až řádného vydání ovladačů ATI Catalyst 8.12, které se očekává přibližně 10. prosince 2008. Co nám tak závratného tyto ovladače přinesou?

Osobně bych řekl, že toho zas tak moc pro běžného uživatele nebude. Přichází opakované, nenápadné vyladění a vylepšení již stávajících funkcí, včetně ATI Avivo s jeho ATI Avivo ™ Video Converterem, který již funguje od grafických karet řady 1xxx, aníž by to mnozí používali, či o této možnosti dokonce tušili, nyní dochází k dalšímu nárůstu výkonu, pro převod HD videa, kde lze očekávat až 17x rychlejší dekódování pomocí HD Radeonu 4850 oproti CPU, u jiných karet bude dekódování úměrné jejich možnostem.

.

 

 

V 1. Q. 2009 ATI Stream pro CyberLink a jeho PowerDirector

ATI Catalyst 8.12 je jen dalším krokem ve vynikající vývojové řadě, která nyní směřuje k technologiím společnosti CyberLink, což jsou velmi inovativní softwarové vývojové nástroje pro práci s digitálními mediemi, přehrávání, sdílení a využívání aplikací, je nyní optimalizováno pro "winning software" střih videa v programu PowerDirector 7.

PowerDirector nabízí robustní sadu funkcí pro zachytávání, editaci a distribuci HD videa. Aktualizovaná verze je naplánována na 1. Q. 2009, je součástí ATI Stream akcelerované video konverze, která má být mnohem výkonnější než současná technologie Avivo Video Converter.

Nyní se v AMD vyvíjí ATI Stream SDK plně kompatibilní s OpenCL, více snad na stránkách AMD, či v 1. Q. příštího roku. Zatím nabízí společnost CyberLink od 11. listopadu 2008 podporu pro NVIDIA CUDA a Intel Core i7.

  .

 

 

Podpora Windows 7

Mnohým uniklo: ATI Catalyst Windows 7 Preview Driver Package, jde o podporu nového operačního systému, který se zatím nachází pouze v "ALFA" verzi, Beta verze se předpokládá v dohledné době a řádné nasazení někde v roce 2010.

Další zajímavosti nového OS a samozřejmě i nových ovladačů je podpora DirectX-11! Jde zdánlivě o bezvýznamnou záležitost, ale opak je pravdou.

 

ATI Avivo™ vs. NVIDIA Badaboom vs. QX9650

Mnozí pochybovači o skutečném využití GPU mohou nyní své poznání doplnit. Server PC Pespective a po něm server My Drivers již přišel s prvními srovnávacími testy ATI Avivo™ vs. NVIDIA Badaboom vs. Intel Core 2 Extreme QX9650.

Testovalo se na sestavě:

  • Procesor Core 2 Extreme QX9650
  • Základní deska Intel X48
  • RAM 4GB DDR3-1333
  • HD Western Digital Raptor 150GB
  • 1. Grafika GeForce GTX 260 + 896MB (Badaboom)
  • 2. Grafika Radeon HD 4870 1GB (Avivo)

 . 

.

  

Závěr

Výsledky jsou rozporuplné, ATI Avivo™ i NVIDIA Badaboom drtivě poráží Intel Core 2 Extreme QX9650. NVIDIA Badaboom je o málo kvalitnější než  konkurenční ATI Avivo™, ale je výrazně pomalejší a dekódování při vyšším rozlišení nezvládá vůbec.

 

Zdroj: AMD, My Drivers, PC Pespective


Celý vývoj ATI Stream počítání se ubírá, ne směrem ke konečnému uživateli, aby si povýšil výpočetní výkon procesoru, ale mnohem efektivnějším směrem, směrem k samotným výrobcům software, kterým nabízí ATI Stream počítání jako jednu z možností navýšení efektivity jejich programů.

Jde o velmi zajímavou možnost i historický okamžik, kdy CPU zaměstnává pro svou práci i GPU, který má v některých výpočtech mnohem větší výkon než samotný CPU, bez potřeby dalšího přídavného software!

S příchodem technologie AMD Fusion, se vše bude dít v samotném CPU za podpory jeho vlastní jednotky APU, mnohem efektivněji a na vyšších komunikačních rychlostech.

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz