Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

  

Předmluva

Když jsem „oprášil“ svou stařičkou konstrukci, kterých bylo před mnoha lety vyrobeno na sto a postavil ji na moderních polovodičích v podobě miniaturního provedení plošného spoje  QQF-55 KS 500W vzniklo mnoho povyku pro nic.

Našli se mnozí, kteří nedočetli návod až do konce, či mu dostatečně neporozuměli a často se snažili dostat z tranzistorů TIP výkony mnohem větší než mnou doporučené. Pak nestačily desítky popsaných stran a tisíce příspěvků nejenom na Audiowebu, aby někteří „odborníci“ pochopili, že TIP doporučuji pro napájení ±25V a nelze ze zesilovače dostat více jak 50W, dodnes by chtěli 500. Pro výkony větší doporučuji tranzistory jiné a je jich uvedeno více než dost, pro výkony nad 250Wattů včetně, již doporučuji použití můstkového zapojení…

Pro některé jedince jsou však jisté věci nevysvětlitelné, je nad jejich intelektuální možnosti pochopit, že několik tisíc těchto zesilovačů slouží ke spokojenosti jejich majitelů. Desítky zapojení však shořely. Shořely vinou jejich konstruktérů, kteří neměli dostatek vědomostí a nedbali důsledně mých pokynů, nekvalitně pájeli, zaměňovali vědomě či nevědomě součástky a aby své chyby dovršili, připojili nefunkční, neodzkoušený modul na tvrdý zdroj, který rychle vykonal své.

.

 

Právě takoví jedinci svůj neúspěch odmítají přiřadit ke své neschopnosti či své chybě a obviňují mne z pouhé teorie, nepodložené praxí a je zbytečné jim cokoliv vysvětlovat, stejně by to nepochopili, stojí si za svou pravdou, vždyť oni a jejich kamarádi jsou ti nejchytřejší…

 

 

Tranzistorový zvuk

Po neustálém „vymítání“ Tranzistorového zvuku, „odborníky“ z řad výrobců zesilovačů, kteří o jeho příčinách ani netuší, nebo tuší, ale nabouralo by to jejich ekonomické záměry, jsem na problematice zapracoval a dostal jsem se až Dynamické saturaci, jako příčině Tranzistorového zvuku.

Později se ukázalo, že další možný rozdíl Elektronkový vs. Tranzistorový zesilovač lze nalézt v samotných vlastnostech zesilovače, kdy elektronkový bez silné zpětné vazby se chová spíše jako zesilovač proudový a tranzistorové zesilovače jsou konstruovány jako napěťové ze silnou zpětnou vazbou.

 

Důvody vzniku HQQF-55-503W-4-2

QQF-55 KS 500W je velmi dobrá konstrukce, vypadá velmi jednoduše, ale jako vždy zdání klame a konstrukce vyžaduje velmi přesné dodržení mnoha zásad o kterých mnozí ani netuší. Díky své rychlosti se projeví chyby, které u jiných zapojení nikterak nevynikly, vyžaduje dodržení co nejkratších přívodů k napájení a dobře realizované zemnění.

Původně byla konstrukce pouze jako volně přístupný stavební návod pro řadu studentů, později se rozšířila mezi veřejnost, včetně jejího uveřejnění v Electusu.

Shrnu-li vše výše popsáné, pak je jen krůček ke konstrukci nové, která zohlední poznatky popsané v Dynamické saturaci, neopomene rozdíly Elektronkový vs. Tranzistorový zesilovač a v neposlední míře zamezí naprostým neodborníkům destruovat zcela zbytečně množství tranzistorů a pak to přičítat k tíži někoho jiného.

Topologie je postavena s ohledem na uvedené, návrh je realizován včetně zdroje a to tak, že pro konkrétní výkon bude zcela konkrétní rozpis použitých prvků, bez navržené možnosti změny.

 

Zapojení Federmann, HQQF-55-503W-4-2

Jedeno z dlouho očekávaných zapojení výkonového Nf. zesilovače „zapojení Federmann, HQQF-55-503W-4-2“. Prozatím bez hodnot součástek, bez technických parametrů a bez plošného spoje.

.

 

V zájmu zachování jistého napětí před oficiálním zveřejněním kompletní konstrukce není zatím možno prozradit více.

Mohu zatím prozradit, že je naprostou samozřejmostí minimální šířka pásma od 10Hz do 100kHz, cena bude nižší než v této kategorii obvyklá, naopak účinnost výrazně vyšší a rozměry opět menší...  V zájmu zachování jistého napětí před oficiálním zveřejněním kompletní konstrukce není zatím možno prozradit více.

.

 

 

Diskuse

Plošné spoje 

 

Podívejte se na články se stejnou tématikou.

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz