Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Danhardova Noční můra

Koronavirus nám komplikuje život a pětašedesátníci by se měli mít na pozoru, měli by méně vycházet a více na sebe jako ohrožená skupina dbát. Možná právě proto se neustále někteří vrací k problematice, kterou nikdy nepochopili a nepochopí, přesto se snaží vytvářet dojem všeznalství.

 

Není tomu jinak ani u Audiowebu, kde se Mistr Daněček alias Danhard co by pětašedesátník snaží a snaží, ale sám neví co by měl ještě směrem k mé maličkosti vymyslet, jak píše: "možná že konečně pochopí, co zobrazují křivky spektrální analýzy".

Ty křivky jsou jen moudro pro hloupé, aby se nad nimi mohl někdo vytahovat a dělat moudřejší, ve skutečnosti neříkají mnoho, obzvláště když nevím jak se k nim došlo, jaký je krok a jaký je použit algoritmus a již vůbec nevím jaký je použit HW, což však Danhardivi nebrání se dělat zajímavý.

Co je však celkem jasné, že do signálu významně proniká síťový kmitočet a to jak na straně před usměrněním, tak na straně za usměrněním, již však neurčíme, zda je to pro 50Hz chyba kabeláže, nebo zesilovače, pro složky za usměrněním je to nejspíše jen chyba zesilovače a to velmi špatného. Dozvěděli bychom se mnohem více kdyby to nebyla FFT, tedy Fast Fourier transform, česky Rychlá Fourierova transformace, která nám sice napoví, ale zároveň zavede do slepé uličky, zjistí jednotlivé harmonické, ale díky omezenému oknu a času nic neřekne o fázi této harmonické.

Často je mnohem jednodušší, než vymýšlet nesmysly kterým mnozí nerozumí, Daňěčku často ano jejich autoři kteří si to nikdy nepřiznají, jen se dohadují o nic neříkajících číslech, nebo tvrdí že Měření FFT, pokořena hranice -300dB!, zesilovač jednoduše zapojit a poslechnout či šumí či nikoliv, kdo chce i měřit, tak vzít úplně obyčejný Nf milivoltmetr a šumové napětí jednoduše změřit, pak změřit výstupní napětí se signálem a poměr signál šum si jednoduše vypočítat.

 

Měření HQQF-55-507

 

 

I když jistý rozdíl v našich zesilovačích je při věrnosti zvuku nejenom slyšet, ale na čistotě signálu při měření i vidět. 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz