Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Procesory

 

Předmluva

Společnost Intel právě oznámila vytvoření nového čipu, který integruje celkem 48 jader P54C známého Pentia III. Jak je vidět architektura PIII, která byla poslední v řadě, než se vývoj procesorů AMD a Intelu významněji rozešli.

 

Úvod

Již jsem psal o Intel Larrabee s jádrem Pentia P54C byla ukázána i Architektura Intel Larrabee a vedeny diskuse Intel Larrabee GPU, či CPU? Společnost AMD zahájila éru vícejádrových procesorů a Intel to pojal po svém, vytvořil slepenec dvou jednojádrových, který byl výrobně jednodušší a na výkonu netratil, obdobně to pokračovalo i u čtyřjádrových procesorů. Cestou AMD Fusionu se AMD snaží do práce procesoru zapojit i velké množství jednoduchých výpočetních jader GPU. Intel jde cestou opačnou, snaží se skládat jádra jednodušších procesorů a tím vytvořit něco co nazval Intel Larrabee.

 

48 Cloud počítačových čipů SCC

Intel právě představil zcela novou architekturu založenou na 2D sestavení 48 jader P54C známého Pentia III. Jednotlivé jádra jsou propojeny vysokorychlostní sítí s propustností 256GB/s. L2 je sdílená a nechybí podpora DDRIII. Společnost Intel má stále namířeno k více jádrům a zatím se mluví o 100jadrech, více již v přiložených obrazech.

.

 

Podpora

Nová architektura si samozřejmě vyžádala i nový přistup a zcela nové programování. Je zcela samozřejmé, že Intel nezanedbal ani SW podporu. Je jen otázkou času nakolik si nová IA své místo najde či se stane jen bezvýznamným vývojovým stupněm.

.

 

 

  

Zdroj: PC Watch

 

Diskuse

 

 

 

 

 

Úvod 

Když spatřilo světlo světa AMD Barcelona v revizi B2, AMD zveřejnilo, že procesor trpí vadou v TLB. Propagační kampaň byla tak silná, že téměř zastavila prodeje procesorů této revize.

Nikoho nezajímalo, že chyba TLB není pro běžného smrtelníka a jeho počítač žádnou hrozbou, sam jej rok provozuji a zatím bez jediného problému.

 

  

Nikoho nezajímalo, že konkurenční společnost Intel má ve svých procesorech mnohem více a daleko nebezpečnějších chyb, snad jen Krise Kasperského, který odhalil, popsal a demonstroval, jak jednoduše lze dálkově napadnout libovolný systém provozovaný na procesorech od společnosti Intel.

Hacker hravě prolomí všechny ochrany  OS Windows XP, Vista, Windows Server 2003, Longhorn Server 2008, Linux, BSD a ani OS Mac není chráněn. Popřední české IT média se této problematice raději vyhnuly.

 

Společnost Intel uvedla na trh snad svůj nejdéle vyvíjený procesor s honosným názvem "Intel® Core™ i7 Processor Extreme Edition Series", známý osm  let pod názvem Intel Nehalem.

Všichni čekali a čekají, že je to trumfové eso proti AMD, ale společnost Intel se na příští rok drží spíše zaručených zisků z Core MA a na tento trumf moc nesází. Po pěti kvartálech by produkce i7 neměla přesahovat ani pouhopouhé 3% produkce procesorů Intelu!

Po zkušenostech s předchozí architekturou Core MA, která střídala NetBurst a dostala společnost AMD do velmi  nemilé situace, ze které se nyní úspěšně dostává, každý čekal mnohem razantnější nástup architektury Core™ i7...

 

 Mikro-architektura či topologie procesorů je stále aktuální téma, není tomu dlouho, co jste mohli číst o slabých stránkách nové topologie vycházející s Core MA, aniž by se od ní výrazněji odlišovala, stěžejním problémem a stále úzkým místem zůstávala efektivita a spolehlivost dekódování a hlavně tepelný výkon.

Společnost Intel vše dořešila a vypustila do světa zbrusu nový procesor Intel® Core™ i7, u kterého mimo jiné uvádí 77 vážných chyb. Následně uvádím první a poslední.

 

AAJ1. MCi_Status Overflow Bit May Be Incorrectly Set on a Single Instanceof a DTLB

 ErrorProblem:

A single Data Translation Look Aside Buffer (DTLB) error can incorrectly set theOverflow (bit [62]) in the MCi_Status register. A DTLB error is indicated by MCA errorcode (bits [15:0]) appearing as binary value, 000x 0000 0001 0100, in the MCi_Statusregister.

Implication:

Due to this erratum, the Overflow bit in the MCi_Status register may not be an accurateindication of multiple occurrences of DTLB errors. There is no other impact to normalprocessor functionality.

Workaround:

None identified.

Status:

For the steppings affected, see the Summary Tables of Changes.

.

 

 

AAJ77. Intel® Turbo Boost Technology May be Limited Immediately AfterPackage C-state Exit with QPI L1 Mode

DisabledProblem:

If the processor is resident in package C3 or C6 for greater than 100ms and QPI(Intel® QuickPath Interconnect) link L1 mode is disabled, it is possible for Turbo Boostinput parameters to be incorrect. As a result, on exit from the package C-state theprocessor may not enter Turbo Boost for up to 2 ms.

Implication:

Turbo Boost may be limited after exiting a package C-state (C3 and C6) that lastedlonger than 100 ms.

Workaround:

None identified.

Status:

For the steppings affected, see the Summary Tables of Changes.  

 

Zdroj: Intel pdf.

 

 

Intel CPU+GPU procesor Nehalem se odkládá do roku 2010! Takové zprávy dnes hýbou medii IT světa. Čtyř-jádrový high-end LGA1366 Nehalem Bloomfield, by snad již mohl spatřit světlo světa v posledním kvartále tohoto roku, ale levnější dvou-jadro LGA1160 Havendale a Lynnfield se poněkud opozdí.

Zvětšit

 

Dnes již můžu napsat, že Intel po vzoru AMD Fusionu, který snad přijde již v polovině příštího roku, nebude mít sběrnici FSB, ale sběrnici QPI, PCI-e 2.0 a duální paměťový řadič DDR3, při velikosti L3 cache 4MB.

Na tyto zprávy samozřejmě přiměřeně reagovala i burza.

.

 

 

Zdroj: My Drivers


Jen připomeňme výročí procesoru Intel Timna

Psal se rok 1999, když společnost Intel bombasticky uváděla na trh svůj historicky první procesor s integrovaným paměťovým řadičem a grafickou kartou…. Netrvalo dlouho a celý projekt s integrovaným paměťovým řadičem a grafickou kartou 29. září 2000 končí.

 

 

 

 

Společnost Intel, jako dominantní hráč na trhu s procesory, do jisté míry diktuje pravidla na poli prodeje všech druhů počítačů. Společnost VIA se dlouhodobě, bez větších úspěchů snaží udržet v oblasti málo-příkonových a mini-verzí PC, společnost Intel vytvoří "ne lepší" procesor Atom a již láme rekordy v jeho prodejnosti.

.

Zvětšit

.

Zvětšit

 

Nejsou však všechny procesory vyvíjeny tak rychle jako jednoduchý Atom a již vůbec ne se tak rychle nedostávají na trh, o odkladu Intel CPU+GPU procesoru s názvem Nehalem do roku 2010 jsme již mohli číst, nyní máme více detailů a dokonce i nové přehledné výrobní mapy.

.

Zvětšit

.

Zvětšit

.

Zvětšit

.

Zvětšit

.

Zvětšit

 

Zdroj: PC Watch

 

Společnost AMD se svým AMD Fusionem, po dlouhé době posměšků, začíná vzbuzovat značné pozdvižení, teprve nyní začíná některým docházet, že nejde tak ani o integraci grafického jádra do procesoru, jak o přidání značně výkonného akcelerátoru. Společnost Intel má přes deset let plné ruce s integrací grafického jádra, mnohokráte musela čip od základu přepracovat, ne jinak tomu je zřejmě i nyní.

 

 

 

Na IDFu v San Francisku, údajně Intel demonstroval svůj Intel Nehalem, Core i7 na frekvenci 3.2GHz v testu CineBench R10 s neuvěřitelným výsledkem 19s, tedy 45.800bodů, alespoň takové zprávy letí světem, jejíchž zdrojem je zřejmě fórum na serveru Legit Reviews.

.

 

 

 

Intel zatím tyto správy nepotvrdil, zůstává tedy velkým otazníkem zda čtyř-jádrový Nehalem, tak výrazně překonává i osmi-jádrový Intel Skulltrial, či jde o super optimalizaci CineBench R10, jak jme byli svědky u PC Marku 2005, nebo jen šikovnou práci fanouška, který si jen mistrně pohrál s čísly.

.

 

Zdroj: Legit Reviews

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz