Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Grafické karty

 

Bastille hackeři útočí na Nvidii 

Společnost Nvidia se snaží blokovat grafické procesory od AMD, aby nemohly využívat funkcí PhysX. Po dnešku je tento fakt opět minulostí, již dříve se objevily zvěsti, že jsou hackeři, kteří tuto funkci umí zprovoznit.

 

 

Dnes již můžu představit experimentální beta patch, který zprovozňuje NVIDIA PhysX na AMD Radeonech, zatím na OS Windows 7.

 

PhysX-mod-x86-1.01.rar (2,18 MB)

PhysX-mod-x64-1.01.rar (2,18 MB)

 

 

Zdroj: Ngohq, Nvidia

 

Diskuse

 

 

 

Úvod

Společnost AMD již před dlouhým časem přidala hardwarovou podporu DX10.1, nebylo to mnoho, ale bylo to výrazné vykročení do budoucnostiDX11 a OpenCL. Společnost Nvidia, tento krok doslova bojkotovala a „sabotovala“ snahou o odklon směrem k technologiím CUDA a PhisX.

 

 

 

Závěr

První verze grafických karet s DX11 je již v prodeji a na pultech se moc neuhřeje a společnost AMD již řeší další hardwarové kroky, které jdou ruka v ruce s výrobci software, hlavně herního a grafického průmyslu. Společnost Intel zdánlivě mlčí, o čemž byl článek Quo vadis Sandy Bridge & Bulldozer.

 

Závěr

První verze grafických karet s DX11 jsou již v prodeji a na pultech se moc neuhřejí, společnost AMD již řeší další hardwarové kroky, které jdou ruka v ruce s výrobci software, hlavně herního a grafického průmyslu. Společnost Intel zdánlivě mlčí, o čemž byl článek Quo vadis Sandy Bridge & Bulldozer a Nvidia poněkud nestíhá.

 

Zdroj: PC Watch

 

Diskuse

 

 

 

AMD-ATI

Po koupi ATI společností AMD se výrazně změnila strategie výroby grafických čipů. Nové řady přichází v kratším intervalu a výrobní proces začíná rychle dohánět, ba dokonce předhánět výrobní proces kterým jsou vyráběny procesory.

Není divu, že AMD má tak velký zájem právě na dobrých grafických procesorech, když se mají stát budoucím hnacím motorem v jejich stěžejních technologiich "Buldozer - Fusion a blízká budoucnost AMD" "Fusion, budoucnost nejenom pro AMD"

.

 

RV770

Před necelým rokem přivádělo AMD na svět novou řadu grafických karet vyráběným 55nm výrobním procesem, jejíchž nástup byl poněkud komplikovaný a čekalo se na výrobce GDDR5, kteří nestíhali s výrobou těchto pamětí Radeon HD 4870, AMD RV770XT s GDDR5 přichází až v červenci.

 

Cesta k RV870

Situace je podobná jako před rokem, společnost AMD úspěšně zvládla 40nm výrobní proces, ale stále nemůže do světa vypustit nové grafické procesory, které již budou podporovat DirectX 11 a mnohé další.

DX11 se v současné době stává brzdou dokončení grafického jádra RV8XX, AMD řeší situaci novými grafickými procesory vyrobenými již 40nm výrobním procesem, zatím však bez podpory DX11.

 .

 

RV740 a RV790

Některé nové 40nm grafické jádra se již objevují v ovladačích a jsou certifikovány. RV740 se svými 640stream procesory je celkem bez problémů IT veřejností přijato, ale RV790 rozpoutalo značnou řadu dohadů a spekulací.

Nejdříve se objevily specifikace, že jde o grafické jádro vyrobené 40nm výrobním procesem, které jasně dokládaly jak výrobní proces, tak jednotlivé takty a napětí o počtu strem procesorů se více méně vedly stále dohady, zda bude stejný jako u RV770 (10*16*5), či bude 960 (12*16*5) nebo dokonce 1000 (10*20*5) a výkon dosáhne k 1,7TFlop/s.

 

RV790 vs. GeForce GTX285?

Pravděpodobně příznivci konkurenčního tábora, jejichž karty zatím nepřekonaly bájný 1,0TFlop/s, nemohli unést značný náskok ve výrobnícm procesu a další nárůst výkonu, ještě před příchodem DX11 a začala se rodit další "senzace", do světa se začaly vypouštět zprávy o ročním vývoji, který je zakončen pouhopouze zvýšením taktu RV770 o 100MHz!?

.

 

Dovolovat se pravdivosti výsledku na doloženém screenu, opírat o něj celý článek a zároveň tvrdit "znal princip programu GPUz, tak ví, že program NEUMÍ idntifikovat pro autora utility neznámé GPU ... a většina kolonek je vyplněna špatně ... až do vydání karty." je poněkud úsměvné.

Takové, či dokonce lepší karty "ATI Radeon HD 4870 XOC Black Edition (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)" jsou však v prodeji již téměř rok [SKU : 4870PE5512DTXOC] a vůbec nezáleží na tom, zda o nich někdo ví či nikoliv, samozřejmě je v prodeji i ATI Radeon HD 4870 X2 XOC Black Edition [SKU : 4870X2PE52GXOC].

.

 

Závěr

Zanechme spekulací a vyčkejte Hannoverského CeBITu konaného 3. až 8. března 2009, kde AMD zřejmě prozradí více, pokud neprozradí, pak musíme vyčkat až na 6. dubna 2009 kdy bude RV790 uveden společně s RV740.

 

 

Zdroj: Net, Digi Times, PC Tunning


Psáno pod čarou

Po zveřejnění článku mi přišlo několik zajímavých, výhružných anonymních SMS zpráv, upozorňujících mimo jiné na zápatí webových stránek PCT, které nebudu ani citovat!

Nevím jestli právě tímto anonymní, či anonymního pisatele dostatečně uspokojím, ale jako dostatečnou odpověď bych citoval příslušné znění Autorského zákona:

 

Zákon č. 121/2000 Sb, zákon o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským atd.

Část první

Právo autorské a práva s ním související

Hlava I: Právo autorské

Oddíl 2: Volná užití a zákonné licence

§ 31 Citace

(1) Do práva autorského nezasahuje ten, kdo

  • a) užije v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů ve svém díle,
  • b) užije výňatky z díla nebo drobná celá díla pro účely kritiky nebo recenze vztahující se k takovému dílu, vědecké či odborné tvorby a takové užití bude v souladu s poctivými zvyklostmi a v rozsahu vyžadovaném konkrétním účelem,
  • c) užije dílo při vyučování pro ilustrační účel nebo při vědeckém výzkumu, jejichž účelem není dosažení přímého nebo nepřímého hospodářského nebo obchodního prospěchu, a nepřesáhne rozsah odpovídající sledovanému účelu;

Vždy je však nutno uvést, je-li to možné, jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

Konec citace zákona.

 

Zápatí PCT

V zápatí webových stránek PCT je uvedeno "© 2006 Mediacop, s.r.o. Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek bez písemného souhlasu vedení internetové redakce serveru PCTuning.cz je zakázáno."

Uvedený text nelze povýšit nad zákon! Každý zákon má obecnou platnost a platí bez ohledu na to co si kdo na svých stránkách, či ve svých textech uvedl.

Nejlepší a jediné řešení jak předejít nechtěnému použití svých textů pro účely kritiky, je psát tak aby nebylo co kritizovat.

 

 

 

 

  

Úvod

AMD RV790, snad nejdiskutovanější čip jaký kdy měl přijit na trh. Nedávno jsem se o něm zmiňoval v článku "RV790 ohlašuje příchod RV8XX s DirectX 11". Předpokládalo se, že se jím společnost AMD pochlubí 3. až 8. března 2009 na Hannoverském CeBITu, ale nestalo se tak.

Bariera mlčení AMD nebyla prolomena a výsledkem je další vlna spekulací. Jak jsme si u RV790 mohli zvyknout, Fuad Abazovic (Fudzilla) a Visionar (VR-Zone) stále jenom vymýšlí nesmysly a věří, že se možná trefí, ale měli by u toho trochu více uvažovat.

.

 

Jednou jde o čip naprosto identický s RV770, pouze na vyšším taktu a jindy zase o čip naprosto nový, který má i jiné rozložení vývodů, jednou je vyráběn 40nm výrobním procesem a jindy zase 55nm. Na počátku vždy stojí senzační zjištění od zdrojů blízkých xy a zpráva již letí světem, aby časem byla vytlačena zprávou protichůdnou. 

 

Sázka na jistotu

TSMC již 20měsíců vyrábí 55nm výrobním procesem a lze jej považovat za dostatečně stabilní a odladěný. AMD již 9měsíců vyrábí RV770, lze rovněž mluvit o dostatečně zvládnuté a zaběhnuté výrobě.

Dalo by se předpokládat, že AMD vsadí na jistotu a vytěží z 55nm výrobního procesu maximum. Levnější výrobní proces 55GP, kterým je vyráběno RV770 může nahradit dražším výrobním procesem 55GC a jít na vyšší takty.

.

 

 

Sázka na hrubý výkon

AMD již ukázalo, že při výrobě GPU umí a nespokojí se změnou výrobního procesu a ziskem výkonu založeném pouze na taktu, obzvláště, když výše taktované GPU jsou od samotného počátku.

Nahánět se za speciálně upravenými ovladači pro konkrétní hru v DX9, jak to v současné době dělá konkurence, si myslím, že vůbec nemá AMD zapotřebí. Jediné co má smysl, tak makat na výkonu uplatnitelném v DX11 a Tessallaci.

Přidáním dalších 160÷200 stream procesorů jich získá zcela nové GPU celkem 960÷1000 (12*16*5, 10*20*5), výkon při taktu 850÷900MHz dosáhne k úrovni 1,7TFlop/s.  

Útok na dvojitou přesnost

Právě zde bych viděl největší prostor pro zlepšení, již tak velmi dobrého RV770, které má výkon 1,2TFlop/s a ve výpočtech s dvojitou přesností 240GFlop/s, což je trojnásobek výkonu konkurence, ale pouze 20% hrubého výpočetního výkonu.

20% hrubého výpočetního výkonu, AMD se jistě pokusí tento stav ještě zlepšit a dosáhnout ve výpočtech s dvojitou přesností až na dvojnásobek, tedy na 40% hrubého výpočetního výkonu. Výsledný výkon ve výpočtech s dvojitou přesností by mohl dosáhnout až na 680GFlop/s (1,7*40%=680).

 

Další krok k Fusionu

Společnost AMD vytvořila vizi AMD Fusion, kde by měla GPU sloužit jako koprocesor či akcelerátor CPU. V cestě k Fusionu stála velmi dlouhá cesta k DirectX 11 a OpenCL 1.0, kde DirectX 11 se zaměřuje více na zpracování realtime 3D grafiky a OpenCL 1.0 na akceleraci výpočtů pomocí GPU.

Právě zde by se měl v budoucnosti sehrát největší boj o zákazníka, nejenom s GPU, ale rovněž s CPU. Často však půjde o symbiózu GPU a CPU a to nejenom pokud budou oba čipy v jednom pouzdře či dokonce na jenom čipu.

.

 

AMD má pro grafické procesory ATI Stream SDK a pro procesory instrukční soubor SSE5, na kterém se společnost Intel odmítla podílet. Většina čtenářů stale a striktně odděluje grafickou kartu, která slouží nejčastěji pro zpracování realtime 3D grafiky a využití grafické karty pro akceleraci výpočtů pomocí GPU. Budoucnost je však v současném využití obou funkcí GPU!

 

ATI Stream SDK v1.4

Společnost AMD se vrátila v listopadu loňského roku zpět k Stream technologiím, nyní zveřejnila ATI Stream SDK v1.4(beta).

.

 

Stream SDK, které přineslo řadu významných zlepšení pro Brook +, byla přidána podpora běžných X2 grafických karet, ATI Radeon HD 3870X2 a ATI Radeon HD 4870X2, stejně jak podpora profesionálních grafických karet ATI FirePro 3D V8750, V8770, V7770, V7750, V5700, V3750 a mnohé další.

.

 

 

Nástup GPU-CPU serverů

Právě konkurenční společnost Nvidia se značnou měrou zasadila o propagaci serverů postavených na bázi GPU-CPU počítání. Samotná Nvidia nebyla první, ale masívním a vytrvalým marketingem vytvořila dojem, že Nvidia CUDA je spasitelem a Nvidia TESLA je nejvýkonnější stroj světa.

Grafický procesor RV790 by mohl mít tak vynikající vlastnosti, že by jedna grafická karta postavená jako X2 mohla překonat konkurenci o celý řád a ne o nějakých pár %, hrubý výpočetní výkon daleko za hranicí 3,0TFlop/s a ve výpočtech s dvojitou přesností daleko za 1,0TFlop/s!

.

 

To co se nepodařilo prosadit v Coloradu s grafickými koprocesory společnosti SRC Computers, ani společnosti GPU-Tech, stejně jak se speciálními koprocesory společnosti DRC Computer Corporation, prosadila až masívní marketingovou kampaní společnost Nvidia se svou technologii CUDA a strojem TESLA.

V podstatě není velkého rozdílu mezi technologiemi Nvidia CUDA a ATI Stream, hlavní rozdíl vzniká až při užití těchto technologii zákazníky, kdo bude blíže OpenCL a DX11 má výhodu, kdo má navíc výrazně větší výkon má vyhráno.

.

 

Závěr

Přestože text pro mnohé vypadá jako samozřejmost vývoje GPU, pro jiné může působit jako nepochopitelné sci-fi. Grafický procesor RV790 je stále velkou neznámou a jeho specifikace vznikly jako kombinace znalostí a spekulací na dané téma, nakolik se spekulace potkají s realitou, či nikoliv se dozvíme 6. dubna 2009, kdy možná bude RV790 oficiálně uveden.

Stále však není zavržen ani 40nm výrobní proces, kde by mohla RV790 vypadat podobně jako dvojice RV740. Velikost čipu by se téměř nezvětšila, čip by měl sběrnicí 256bit (2*128) a počet strem procesorů 1280 (2x640), každá část by měla vlastní napájení, čímž by se dalo dosáhnout lepší regulace výkonu a tím i lepších tepelných vlastností...

AMD zatím oficiálně neprozradilo ani název čipu, ani název potenciální grafické karty, načež tak jakékoliv bližší specifikace výkonů apod.. Když se podívám na RV790 do Gogolu, tak se tam nejčastěji vyskytuje slovo Apríl!

 

Zdroj: Stanford University Graphics Lab pdf., ETNA Kent State University pdf., Tesla GPU Computing – NVIDIA & AMAX pdf., ATI Stream SDK User Guide (v1.4-beta) pdf., ATI Stream Software Development Kit (SDK)

 

 

 
 

AMD FireStream™ 9270 nový GPU CPU král! Velmi výkonná grafická karta předurčena pro GPU CPU počítání.

 

Nezájem českých IT médii?

V českých IT mediích není příliš prostoru pro příspěvky, které by se zajímaly o AMD-ATI FireStream Procesory, pokud se však jedná o technologie Nvidia CUDA či PhisX se mohou redaktoři často přetrhnout. Současný stav je důsledkem dlouhodobého působení významných českých IT médii, přitom se jedná o podobné technologie a takto by se k nim mělo i přistupovat. 

.

 

Přístup veřejnosti

Pokud se takový příspěvek v českých IT médiích objeví, je nejčastěji gramaticky správným, ale odborně polovičatým překladem, již neúplného popisu v originále. Žádný s redaktorů si nedá tu práci aby dohledal zbytek informací a podal ucelený obraz a nezřídka je to daleko nad jeho síly.

Diskuze se pak velmi rychle ubírá zavrhováním těchto technologií a podobně, většinou sklouzne k vychvalování Nvidia CUDA či PhisX, které se "dají" využít pro hry a o možnostech AMD FireStream či OpenCL se ani netuší.

 

Podpora OpenCL

AMD FireStream™ 9270 má podporu OpenCL, což je velmi dobře, stejně jak nedávné rozhodnutí AMD, že nebude dále rozvíjet vlastní ATI Stream technologie, které by byly nekompatibilní s OpenCL, načež a vlastní cestu značně poopravilo.

Nvidia naopak razí cestu, že technologie Nvidia CUDA je "střed světa" a tu a tam něco propustí pro OpenCL, ale samotná CUDA bude mít vždy navrch, NVIDIA Tesla C1060 zatím podporou OpenCL nedisponuje a je omezena pouze na prostředí C (Cuda). Nvidia se však holedbá, že OpenCL je totožné s jejich Nvidia CUDA, ale současně by chtěla vydělávat na licencích, což si navzájem značně odporuje a skutečný rozsah podpory lze jen stěží určit.

 

 Nejvýkonnější GK obou táborů

 

Srovnání dvou rivalů

Grafická karta

NVIDIA Tesla C1060

AMD FireStream™ 9270

Špičkový výkon

933GFlop/s

1.200Gflop/s

Dvojnásobná přesnost

78GFlop/s

240GFlop/s

Sběrnice

512-bit @ 800MHz

256-bit @ 850MHz

RAM

4GB GDDR3 SDRAM

2GB GDDR5 SDRAM

Propustnost

102,0GB/s

108,8GB/s

Stream procesorů

240

800

Podpora, prostředí

C (Cuda)

32/ 64 bit Linux, Microsoft® Windows® environments OpenCL ®-ready

Spotřeba typ(max)

160W (200W)

160W (220W)

Cena

2.209,99 USD

1.499 USD

 

Srovnání výkonů obou Grafických karet

.

  

Závěr

Novou grafickou kartu AMD FireStream™ 9270 se kterou přišla společnost Sapphire lze právem nazvat současným výkonnostním králem, nestřídá však na postu krále grafickou kartu konkurence, ale svého předchůdce AMD FireStream™ 9250, která již hranici 1TFlop/s překonala v červnu minulého roku.

Společnost Nvidia na pokoření hranice 1TFlop/s teprve čeká, prozatím je výkon grafické karty NVIDIA Tesla C1060 úžasných 933GFlop/s, ale AMD FireStream™ 9270 má náskok 28,6%, podstatně hůře to vypadá ve výpočtech s dvojnásobnou přesností, kde AMD FireStream™ 9270 utíká kartě  NVIDIA Tesla C1060 o 207,6%. Naopak cena grafické karty AMD FireStream™ 9270 je pouze na 67,1% ceny grafické karety NVIDIA Tesla C1060.

 

 

Zdroj: NVIDIA Tesla C1060 pdf, AMD FireStream™ 9270 pdf, TigerDirect, AMD, OpenCL 1.0 pdf

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz