Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

Úvod 

Když spatřilo světlo světa AMD Barcelona v revizi B2, AMD zveřejnilo, že procesor trpí vadou v TLB. Propagační kampaň byla tak silná, že téměř zastavila prodeje procesorů této revize.

Nikoho nezajímalo, že chyba TLB není pro běžného smrtelníka a jeho počítač žádnou hrozbou, sam jej rok provozuji a zatím bez jediného problému.

 

  

Nikoho nezajímalo, že konkurenční společnost Intel má ve svých procesorech mnohem více a daleko nebezpečnějších chyb, snad jen Krise Kasperského, který odhalil, popsal a demonstroval, jak jednoduše lze dálkově napadnout libovolný systém provozovaný na procesorech od společnosti Intel.

Hacker hravě prolomí všechny ochrany  OS Windows XP, Vista, Windows Server 2003, Longhorn Server 2008, Linux, BSD a ani OS Mac není chráněn. Popřední české IT média se této problematice raději vyhnuly.

 

Společnost Intel uvedla na trh snad svůj nejdéle vyvíjený procesor s honosným názvem "Intel® Core™ i7 Processor Extreme Edition Series", známý osm  let pod názvem Intel Nehalem.

Všichni čekali a čekají, že je to trumfové eso proti AMD, ale společnost Intel se na příští rok drží spíše zaručených zisků z Core MA a na tento trumf moc nesází. Po pěti kvartálech by produkce i7 neměla přesahovat ani pouhopouhé 3% produkce procesorů Intelu!

Po zkušenostech s předchozí architekturou Core MA, která střídala NetBurst a dostala společnost AMD do velmi  nemilé situace, ze které se nyní úspěšně dostává, každý čekal mnohem razantnější nástup architektury Core™ i7...

 

 Mikro-architektura či topologie procesorů je stále aktuální téma, není tomu dlouho, co jste mohli číst o slabých stránkách nové topologie vycházející s Core MA, aniž by se od ní výrazněji odlišovala, stěžejním problémem a stále úzkým místem zůstávala efektivita a spolehlivost dekódování a hlavně tepelný výkon.

Společnost Intel vše dořešila a vypustila do světa zbrusu nový procesor Intel® Core™ i7, u kterého mimo jiné uvádí 77 vážných chyb. Následně uvádím první a poslední.

 

AAJ1. MCi_Status Overflow Bit May Be Incorrectly Set on a Single Instanceof a DTLB

 ErrorProblem:

A single Data Translation Look Aside Buffer (DTLB) error can incorrectly set theOverflow (bit [62]) in the MCi_Status register. A DTLB error is indicated by MCA errorcode (bits [15:0]) appearing as binary value, 000x 0000 0001 0100, in the MCi_Statusregister.

Implication:

Due to this erratum, the Overflow bit in the MCi_Status register may not be an accurateindication of multiple occurrences of DTLB errors. There is no other impact to normalprocessor functionality.

Workaround:

None identified.

Status:

For the steppings affected, see the Summary Tables of Changes.

.

 

 

AAJ77. Intel® Turbo Boost Technology May be Limited Immediately AfterPackage C-state Exit with QPI L1 Mode

DisabledProblem:

If the processor is resident in package C3 or C6 for greater than 100ms and QPI(Intel® QuickPath Interconnect) link L1 mode is disabled, it is possible for Turbo Boostinput parameters to be incorrect. As a result, on exit from the package C-state theprocessor may not enter Turbo Boost for up to 2 ms.

Implication:

Turbo Boost may be limited after exiting a package C-state (C3 and C6) that lastedlonger than 100 ms.

Workaround:

None identified.

Status:

For the steppings affected, see the Summary Tables of Changes.  

 

Zdroj: Intel pdf.

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz