Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

v  článku Měření zesilovače HQQF-55-506W-5-1 jsme se mohli podívat na některé vlastnosti modulu Hi-Fi zesilovače HQQF-55-506W-5-1, nyní se podíváme na další měření. Modul má nastavenou celkovou ZV na šířku pásma pro pokles o 3dB na 200kHz. 

 

 

Měření šumového napětí

Měřením šumového napětí byla zjištěna míra šumu, která se pohybuje pod 100µV, typicky 40µV což odpovídá poměru signál/šum přes 110dB, typicky 120dB.

Jde o šum, který vytvoří na 4Ω zátěži typický výkon 400pW, na reproduktoru s citlivostí 90dB vytvoří akustický tlak -4dB, tedy daleko pod prahem slyšitelnosti a slyšitelný není ani ze vzdálenosti několika cm od reproduktoru.

 

Měření výstupního odporu

Měřením výstupního odporu, byla naměřena hodnota menší než 40mΩ, typicky 27mΩ, odtud se dá vypočíst činitel tlumení pro 4Ω zátěž a je větší jak 100, typicky 145, pro zátěž 8Ω je činitel tlumení větší jak 200, typicky 290. Měřeno za výstupním konektorem.

S přihlédnutím, že jde ve velké míře již o měření přechodových odporů a ne ani tak o měření vlastního vnitřního odporu dané Topologie Federmann a vzetí do úvahy významně větší odpor vodičů k samotné zátěži, je výsledek naměřeného vnitřního odporu více než dobrý.

 

Závěr

Jak si ukážeme v následujícím článku, nelze jakékoliv měření brát jako příliš směrodatné, není přímá souvislost mezi měřením a poslechem, neboť měření popisuje zesilovač jako celek, ale nedokáže jej posoudit v detailech důležitých pro samotný poslech.

  

Diskuse

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz