Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

 

Úvod

Název článku " Hradiště 2016 jubilejný 10.ročník" jsem přebral ze slovanetu. Před nějakou dobou se o dřívější akci psalo v článku Tranzistorový zvuk, čas otázek a odpovědí, Hradiste pod Vratnom, nyní mi nedá abych na tuto novou akci uzavřené komunity supervybraných ČS superHi-Fistů nereagoval.

 

Ach ten slovanet

 Prokazatelně slyší ultrazvuk?

Mnoho jsem toho o slyšení a vnímání Infrazvuku napsal, připomeňme článek Vnímáme infra a ultra zvuk? Připomeňme i článek PA300SSE zesilovač od BVaudio ve kterém ČS Hi-Fisti nejenom na slovanetu striktně popírali existenci signálů nad 16 či 20kHz.

Ach ten slovanet

 

Mnoho jsem toho napsal, před 10roky celá ČS Hi-Fi komunita striktně popírala, byť i možnost přítomnosti vyšších harmonických, postupem času byli nuceni přiznat, že je tomu trochu jinak. Člověk slyší cca 20Hz-20kHz či 16Hz-16kHz, můžeme o tom polemizovat, ale vnímá jak Infrazvuk, tak Ultrazvuk, tedy pásmo pod slyšitelnými, ale i nad slyšitelnými  frekvencemi, nejde však o slyšení, ale o vnímání, něco jsem o tom napsal v článku SACD, blíže vinylu?

Hi-Fislovanet však přichází s naprosto převratným pokrokem ve slyšení, naprosto prokazatelně, naprosto neskutečných 32kHz bylo slyšeno na jubilejním ročníku supervybranými superHi-Fisty v  Hradišti, taková "BLBOST" se však musí náležitě komentovat či vysvětlit. 

Člověk není přírodou konstruován tak, aby mohl frekvence nad 20kHz slyšet, tím jej příroda ochránila před tím, aby v noci nemohl spát, neboť by jej ze spánku budili netopýři, v dnešní době by navíc slyšel řadu pískajících pulsních zdrojů, byl by plašen plašiči na hlodavce, pískali by na něj pejskaři  a v přehršli těchto ultrazvuků dnešní doby by se musel zbláznit. Stačí když si dříve narození vzpomenou, jak bylo pro mnohé nepříjemné, slyšet frekvenci 15625Hz, kterou vydávaly televizní VN zdroje.

Zkreslení!?

Zkreslení, to je ta správná odpověď pro supervybrané ČS superHi-Fisty z Hradiště, popletli si či vůbec nerozeznali čistý tón od zkreslení a intermodulace, zřejmě měl zesilovač krásný a líbivý zvuk,  ve skutečnosti jen slušné intermodulační zkreslení, ve výsledku moduloval frekvenci 32kHz spolu s 50 či 100Hz rušením od zdroje a vylezl les či dokonce prales harmonických, který pak někdo prokazatelně slyšel.

Závěr

Jde o krásný příklad toho, kam mnohé ČS Hi-Fi weby spějí, odbornost žádná, ale drží basu, blbost nad blbost, ale za slovem si stojí, kdo je proti, tak se z komunity vyloučí, stopy po něm zamažou a upraví, aby byli IN a jednotní.

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2020 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz